Çiçek ve Bitki Bakımı

Konusu 'Bahçe Bakımı ve Çiçekler' forumundadır ve terlik tarafından 1 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1 Kasım 2009
    Konu Sahibi : terlik
  1. terlik

terlik İYİLİK MELEĞİ Pro Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    Çiçek yetiştirmeyi ve toprakla uğraşmayı seven biri olarak bu konuda paylaşımlarda bulunmak istiyorum. Bitkilerinizde , çiçeklerinizde yaşadığınız problemlere birlikte çözüm yolları
    bulup onları canlandıralım...
    Yeni aldığım Anthurium çiçeği muhteşem görüntüsüyle ilgimi
    çekti ve dayanamayıp aldım fakat çiçekleri bozulmaya başladı :sinifsinif: yapraklarında çürümeler oldu onu öyle görünce üzüldüm.
    Ve yaptığım araştırmada bulduklarımı sizlerlede paylaşmak isterim. Bu çiçeğe bakan arkadaşlarımız varsa deneyimlerinden
    faydalanmak isterim doğrusu... Sizlerde çiçeklerinizin fotolarıyla paylaşımlarda bulunursanız sevinirim...

Suyu seven Anthurium...
    [​IMG] Suyu seven, sıcak ve nemli havayı tercih eden yarı gölge bitkisi bu bitkinin her hafta çiçek açması için düzenli gübrelenmesi gerekmektedir. Sürekli yeşil, tropikal bölge bitkisidir.

Dekoratif yaprak ve çiçekleri süs bitkileri yönünden kıymet ifade eder. Çiçekleri kesilip vazoda uzun süre saklanabilir. Toprak ısteği : Besin maddelerince zengin, kaba toprak ile yaprak çürüntüsü, bol gübreli çiftlik toprağı, torf ile karıştırılmış dişli nehir kumudur. Saksının üst yüzeyi yosun ile kaplanmalıdır. Üretim için torf kesinlikle gereklidir.

Su ısteği: Yaz aylarında su isteği fazladır. Nisbi rutubetin yüksek olması gerekir. Kesinlikle kireçli sudan zarar gördüğü için yağmur suyu veya kireçten arındırılmış su ile sulanması gerekir. Kuru havalarda yapraklara su püskürtülmesi gerekli olup bu işlem sırasında çiçeklere dikkat edilmelidir.
    Isı ısteği: Kış aylarında 16-18 C, yaz aylarında 27 C
    Gübrelenmesi: 4-5 aylar gibi haftada bir kez 1 gr kompoze gübre 1 lt suda eritilerek, 6-8. aylarda haftada bir kez 2 gr 9-10. aylarda haftada bir kez 1 gr verilmelidir.

_alttaki yazı alıntıdır_

Son düzenleme: 8 Kasım 2009
  2. 30 Aralık 2010
  3. shunil

shunil Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bende de aynı çiçekten hediye geldi 4 çiçeği vardı ama zamanla çürü kahverengi oldu.ç yaprakları önce sarardı sonra kurudu bende o yaprakları kopardım. neden böyle oldu bilemiyorum. ne yapmam lazım çiçeğim için bilen varsa paylaşsın kurtarayım çiçeğimi

4. 31 Aralık 2010
  5. terlik

terlik İYİLİK MELEĞİ Pro Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    Benim çiçeğimde öldü artık evimde o çiçekten yokkk :KK5:hassas bir çiçrk anladığım kadarıyla...
    Dikkatimi çekiyor mağazalarda kapalı yerlerde hep ilk hali gibi nedendir bilinmez :KK25:Hepinize iyi seneler...

:KK9: