Çiçek Yetiştirme Yolları

Konusu 'Bahçe Bakımı ve Çiçekler' forumundadır ve UzmaN tarafından 12 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  12 Kasım 2007
  Konu Sahibi : UzmaN
 1. UzmaN

  UzmaN Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Şubat 2007
  Mesajlar:
  5.097
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  146
  [​IMG]

  Bahçe ve balkonlarımızda yetiştirdiğimiz çiçekleri çeşitli yollardan temin ederiz. En kolayı bir seraya gidip gözümüze kestirdiğimiz, hoşumuza giden çiçekleri satın almaktır. Az miktarda bitki gerekiyorsa bu yol en mantıklısı olacaktır.

  Eğer büyük bir balkon veya bir bahçemiz varsa fazla sayıda bitki gerekir. Bu durumda çiçeklerimizi çeşitli metodlarla kendimiz yetiştirmemiz daha ekonomik olur. Çiçeklerimizi tohumla, çelik veya kök sürgünlerinden yetiştirebiliriz.

  Tohumla yetiştirme
  Tohumla bitki yetiştirmek biraz karmaşık bir iştir. Bütün tohumlar aynı şekilde ekilmez. Bitkisine göre ekim zamanı,ısı ve ortam farklılıkları gösterir. En çok mevsimlik ve iki yıllık çiçekler tohumdan yetiştirilir.

  Dayanıklı mevsimlik çiçekler
  Yıllık çiçeklerin bir kısmının tohumu Eylül ayında asıl yerine ekilir. Bunlar sonbaharda çimlenir ve soğuktan korkmadan kışı geçirirler. İlkbaharda gelişir ve çiçek açarlar. Bu cins çiçekler yer değiştirmekten hoşlanmazlar. Yalnızca sık fideler seyreltilir ve kalanlar oldukları yerde büyütülür.

  Bu türler genellikle ilkbahar ve erken yaz döneminde açan cinslerdir ve çoğunlukla bir kere ekilince ertesi yıllarda tohumları dökülerek kendiliklerinden çıkarlar. Mevsimlik hezaran, sarı nergis, çörekotu, tatlı bezelye, bekâr düğmesi ve godetya bu tür çiçeklerdir. Bu türler nisan ayında ekilebilir ancak çiçek verimleri düşük olur.

  Hassas mevsimlik çiçekler
  Daha geç açan mevsimlik çiçekler ise tohumları Mart ayında sıcak bir yerde ekilerek yetiştirilir. Erken çiçek almak için bu şarttır. Dışarı ekilmek istenirse hava ısınıncaya kadar yani Nisan sonlarına kadar beklemek gerekir. Bu durumda çıkan fideler ancak yaz ortalarında çiçeklenir.

  Birinci metod: Tohumlar 15-18 c. sıcaklıkta ve aydınlık bir yerde ekilir. Saksı veya en az 5 cm derinlikte tepsilere hazır torfla doldurulur. Tohumlar serpilir. İri tohumların üstü hafifçe örtülür. Toz gibi ince olanlar ise örtülmez, hafifçe bastırılır. Püskürteçle sulanır. Üzerine bir cam kapatılır. Kahverengi bir kağıt konur. Cam her gün çevrilir. Tohumlar çimlenince önce kağıt, bir kaç gün sonra da cam kaldırılır. Fideler gerçek yaprakları çıktıktan sonra küçük kese veya saksılara şaşırtılır.

  İkinci metod: Tohumlar aynı şekilde saksıya ekilir. Üzerine şeffaf bir naylon torba geçirilir. Ilık ve gölge bir yere konur. Tohumlar çimlenince torba kaldırılır ve saksı aydınlık bir yere konur. Aynı şekilde fidelenir.

  Begonya, cam güzeli, ateş çiçeği, petunya,aslanağzı, mine ve buz çiçeği böyle ekilir. Kadife, kral kızı, horoz ibiği ve kozmos gibi fazla hassas olmayan bazı mevsimlikler nisan ayında dışarıya ekilir. Fideler çıkınca asıl yerlerine şaşırtılır.

  Tohumları dışarıda yetiştirme
  Daha çok iki yıllık ve kalıcı çiçekler için uygundur. Bu cinsler ilk yıl yaprak ve kök geliştirir. Ancak ertesi yıl çiçek açarlar. Tohum ekmek için Mayıs ayı en uygun zamandır.

  Hafif gölge bir yer seçilir. Yanmış gübre ile beraber kazılmış ve iyice işlenerek inceltilmiş toprağa tohumlar serpilir. Çok ufak tohumlar örtülmez, hafifçe bastırılır. İri tohumlar için toprakta çizgiler açılır. Fazla derin açılmamalıdır. Tohumlar bu çizgilere seyrekçe serpilir ve hafifçe örtülür. Tohumlar süzgeçli kova ile düzenli olarak sulanır. Çıkan fideler Eylül ayında istenen yerlere fidelenir.

  İki yıllık çiçekler: Yüksük otu, ay gülü, çan çiçeği ve hüsnüyusuf.

  Ömürlü çiçekler: Haseki küpesi, ezan çiçeği, Acı bakla, ömürlü karanfil ve gülhatmi türleri böyle yetiştirilebilir.

  Bütün bunlardan farklı şekilde ekilen tohumlarda vardır. Mesela hercai ve aslanağzı tohumları Ağustos sonuna doğru ekilir. Çıkan fideler 4-5 hafta sonra yerlerine şaşırtılır. Aslanağzı olduğu yerde de kalabilir.

  Kök sürgünlerinden yetiştirme
  Ömürlü çiçekler ve bazı soğanlı çiçekler için için en uygun usuldür. Zira bu şekilde bitkiden çiçek almak için bir yıl beklemek gerekmez. Hemen o yıl açar. Mesela seradan beğendiğiniz ömürlü çiçeklerden az sayıda alırsınız. Bitki gelişip çoğalınca köklerinden ayırıp yeni bitkiler elde edebilirsiniz.

  Ayrıca ömürlü çiçeklerin bir kısmı 3 yılda bir sonbaharda sökülüp kökleri ayrılarak yeniden dikilirse bitki tazelenir ve ömrü uzar. Kök ayırma ilkbahar veya yaz sonunda yapılır. Etli kökleri keskin bir bıçak kullanarak ayırabilirsiniz. Çok iri bitkileri ise çatal belle hafifçe yerinden oynatmak gerekebilir.

  Çelik ile yetiştirme
  Bazı ömürlü çiçekler çelikle yani bitkiden kesilmiş dalı köklendirerek yetiştirilebilir. İki çeşit çelik olur:

  Kök çeliği ile: Yıldız çiçeği, hezaran, şakayık ve acı bakla kök çeliğiyle yetişir. Bitkinin dibinden fışkınlayan taze dalları köke dokunmadan ya elle hafifçe çekerek,kopmuyorsa bıçakla kesilerek ayrılır. Kesilen çeliğin üzerinde ana daldan küçük bir parça bulunursa daha çabuk köklenir. Çelik saksıda köklendirilir.

  Uç çeliği ile: Bitkinin çiçeksiz ve taze bir dalı 5-10 cm kesilir. Toprak önce bir çubukla delinir. Çelik yerleştirilir. Toprak hafifçe sıkıştırılır ve sulanır. Gölgede köklendirilir. Çelikler susuz bırakılmamalı ama çürüyecek kadar da aşırı sulanmamalıdır.
  Alıntıdır...
   
 2. 27 Nisan 2008
  Konu Sahibi : UzmaN
 3. xuxcbucuk

  xuxcbucuk Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Nisan 2008
  Mesajlar:
  26
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  yeni terasa taşındım.yeni demeyimde 1 seneye yakın oldu.ama geçen yaz çiçek böcek işleriyle ilgilenmeye zaman kalmadı.anca bu sene uğraşıyorum.ankara da oturuyorum.terasım oldukça geniş.çiçek yetiştirme konusunda daha acemiyim.genelde kır çiçekleri aldım bu sene.onlar sorunsuz devam ediyor şu an.bodur gülüm var o da allaha şükür coşuyor.ufak bir çam fidem var onunda durumu gayet iyi.ancak ortancamı birtürlü yola getiremedim.yeni yaprakları çıkıyor ancak çiçekleri kendini kaybetti.2 top çiçeği iyi dayanıyor şuan.2 günde bir bolca suluyorum.asma yaptık daldan.feci durumda gibi geliyorlar bana.yeşil yaprakları kurudu.atayım diyordum ancak son anda patatese sok ucunu göm gibi bişi okudum.yaptım dediğini ancak bir gelişme yok,bekliyorum.bi bu asma konusunda yardım bekliyorum.birde ankara havasına dayanıklı bitkiler nelerdir.sarmaşıkgillerden ne ekebilirim ve nerden edinebilirm.yardımcı olursanız çok sevinirim.ayrıca meyve ağaçları yapmak istiyorum.neler olur neler olmaz.domates çekirdeği ekmiştim yeni baş vermiş bugün gördüm:)
   
 4. 2 Eylül 2008
  Konu Sahibi : UzmaN
 5. dalya05

  dalya05 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  272
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  çiçek yetiştirmeyi severim..bahçemde renk renk güzel kokulu çiçekler var..her sabah pencereyi açtığımda görüntülerini bakıp koklarım..paylaşım için teşekkürler.........
   
 6. 11 Ekim 2008
  Konu Sahibi : UzmaN
 7. melisdilek

  melisdilek Popüler Üye Üye

  Katılım:
  29 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  479
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  benim de anthurium çiçeğim var arkadaşım hediye getirmişti. geldiğinde üzerinde kırmızı çiçekleri vardı ama belli bir süre sonra çiçekleri kurudu. 2 sene oldu ne yaptıysam birdaha çiçek açmadı.çiçek besini aldım üzerindeki tarife gçre sulandırdım ondan veriyorum çok güneşi sevmezmiş diye okudum direk güneş almayan ama aydınlık bir yere koydum. ama artık yeşil yapraklarıda kurumaya başladı. bu çiçeğe sahip olan biri varsa tekrar nasıl çiçek açmasını sağlayabilirim?yardımcı olusanız sevinirim.teşekkürler