Çift Anadil

Konusu 'Konuşma Problemleri' forumundadır ve Bonadea tarafından 24 Nisan 2009 başlatılmıştır.

24 Nisan 2009
    Konu Sahibi : Bonadea
  1. Bonadea

Bonadea Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    86
    Arkadaşlar şöyle bir planımız var. Eşim iyi derecede İngilizce biliyor. O, kızımla hep İngilizce, ben ise Türkçe konuşacağım. Böylece ilerde çift anadili olacak. Tıpkı hem Almanca hem Türkçe, yahut hem Arapça/Kürtçe hem Türkçe bilen insanlar gibi. Buna dilbiliminde "öğrenim" değil de "edinim" deniyormuş. Böylece o dildeki sesleri çıkarmayı erken yaşta ediniyor ve dile hakim oluyor. Sizce olur mu dersiniz ? Görüşlerinizi alabilir miyim?

2. 24 Nisan 2009
  3. mnla

mnla Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    148
    olur cok da guzel olur... bu aslinda anne-baba farkli ana dillere sahip ailerlerde cok uygulanan bir yontem... eger esiniz ingilizcesinden eminse, ozellikle telafuzundan, hic tereddut etmeyin yapin. bunu soyluyorum cunku, cocuk dediginiz gibi ogrenmeyecek edinecek. dolayisiyla eger sesleri yanlis edinirse, sonrasinda dogrusunu ogrenmesi zor olur. tipki bozuk ya da farkli siveli turkce konusulan bir ailede buyumus cocugun resmi turkceyi duzgun konusmasinin zaman almasi gibi...

benim de boyle bir hayalim var kendi cocuklarim icin bakalim....
    umarim cok guzel olur cocugunuz icin...

4. 24 Nisan 2009
  5. Bonadea

Bonadea Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    86
    Canım eşimin ıngilizcesi ve telaffuzu gayet iyi ama aksanı tam bir ıngiliz ya da Amerikalı gibi değil. O sorun yaratır mı acaba diye düşünüyorum

6. 26 Nisan 2009
  7. kedi dili

kedi dili EN BÜYÜK TÜRK ATATÜRK! Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    aslında güzel bir şey ama nedense bizde olmadıfisfisfis,ben kendi dilinde konuştum,babası ise türkçe konuşmuş,çocuk iki dili de anlıyordu,ama konuşmıyordu,kafamı yecektim:1no2:,neden böyle oldu diye kendi kendimi suçluyordum:çok üzgünüm:,oğlum 4yaşında konuşmayı başladı,:Saruboceq:dr götürdüm,hiç bir sorun yok dedi ENŞTEYIN dedi 5yaşinda konuşmayı başladı:dilcikar:,stres yapmayın,bu kişi kişiye değişiyormuş,eşimin akrabası da iki farklı dil konuşuyorlar çocuk bir dili anlıyor ama konuşmıyor ,türkçeyı anlıyor ve konuşıyor,benim ki ise ben türkçeyı yönelik verdim,kendi dilimide yavaş yavaş öğretiyoruma.s,neapım,:nazar::kahve:

8. 26 Nisan 2009
  9. mnla

mnla Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    148
    cocuk icinde bulundugu toplumun dilini daha cabuk ogreniyor diger dil sadece anne ya da babayla sinirli kaldigi icin. o yuzden yasanan ulkede hangi dil konusuluyorsa o dil baskin oluyor. bu yuzden iki dilli ulkelerde (belcika, kanada gibi) cocuklar oldukca kolay bir sekilde iki dili de ogrenip konusabiliyorlar. cunku iki dil de gunluk hayatin bir parcasi. zaten dil edinmenin en onemli unsuru o dile surekli maruz kalma durumudur. bizim ulkemizde ise turkce diger dilin onune gececektir ama yine de ayni hizla olmasa bile ikinci dili cocugunuz yasitlarina gore coook onceden ogrenmis olacaktir. en azindan anlama ve konusma bazinda.... yazma kismi icinse okula gitmesini beklemek zorundayiz zaten. ozetle sizin cocugunuz kendi dilinizi gec ogrense bile yasitlarindan 1-0 onde baslayacak her halukarda...

10. 27 Nisan 2009
  11. edam_y

edam_y üç kişiliğiz artık:) Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    bencede cok güzel cok harika bişey
    öğle bi imkanım olsaydı bunu hemen değerlendiriirdimmm

cok şanslısınn canımmmkaydirigubbakcemile5

12. 1 Mayıs 2009
  13. sevgi_burak

sevgi_burak Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    108
    evet bizde böyle planlıyoruz canım. benim eşiminde ingilizcesi çok iyi almancada orta derece biliyor. o ingilizce ben türkçe konuşup ona yayarı olacağını düşünüyoruz.

14. 1 Mayıs 2009
  15. Asmin

Asmin Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    193
    Ödül Puanları:
    153
    canim cocugun cok gec konusur ancak iki dili birden ogrenir. yani gec konusmasina hazirlikli olmalisiniz cunku cocuk hangi dilde ne konusacagini bilemiyor dolayisiyla bocalama donemi kimisinde uzun surerken kimisinde kisa suruyor,
    ozellikle yurtdisinda kuzenlerimin cocuklarinin hepsi cok gec konustu biliyorum.

16. 4 Mayıs 2009
  17. Bonadea

Bonadea Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    86
    Arkadaşlar yorumlarınızı tek tek dikkatle okuyorum. Teşekkür ederim.

18. 15 Mayıs 2009
  19. begume

begume Guest

yalnız benimde bi arkadaşımın yeğeni evde 2 dil farklı konuşuluyo ama çocuk konuşmayı öğrenemedi bi problem olmasın sonra yani ne türkçe biliyo nede öbür dili bilemiyorum doktorlara bi danış derim