Çiftçilerin hayatını değiştiriyor

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve angelike tarafından 31 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  31 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : angelike
 1. angelike

  angelike Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Nisan 2007
  Mesajlar:
  172
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Kaymak tabakaya Ferrari tasarlamak yerine milyonları açlıktan kurtaracak projeler üreten grup, pratik ve ucuz tasarımlarla yoksul çiftçilerin hayatını değiştiriyor !

  [​IMG]

  Dünyada bir milyar kişi iki dolarlık gözlük, 10 dolarlık fener ve 100 dolarlık ev için bekliyor, oysa dünyanın en zeki tasarımcıları yüzde 10’luk zengin kesim için şarap markaları, moda elbiseler ve Ferrari tasarlamakla meşgul’. Bu sözler eski bir psikiyatrist olan ve şu anda tüm vaktini yoksul çiftçileri destekleyen bir yardım kuruluşunu yönetmeye adayan Dr. Paul Polak’a ait.

  [​IMG]

  EN YOKSUL KESİM İÇİN  Çiftçilerin serbest birer girişimci olabilmeleri için gereken koşulları yaratmaya çalışan Polak’ın düzenlediği ‘yoksullar için tasarım sergisi’nde özellikle en yoksul kesimin hayatını kolaylaştıracak ve gelirini artıracak tasarımlar sergileniyor. En yoksul kesimi çoğunlukla çiftçiler oluşturuyor. Bu yüzden üç-altı aylık bir hasat zamanı içerisinde daha fazla para kazanmalarını sağlayacak bir ticaret modeline ihtiyaçları var. Çiftçilerin ürünlerini pazarlayabilmeleri için de ayrıca reklam ve müşteri bulmaya yardımcı olunuyor.

  ELEKTRİK İSTEMEYEN BUZDOLABI


  [​IMG]  İçi ıslak kum dolu kil bir testinin kullanıldığı bu tasarım elektriksiz buzdolabı işlevini görüyor ve su buharı sayesinde testinin içindeki sebzeler serin ortamda bozulmadan saklanıyor. Su buharı ikinci testi içindeki sebze ve meyveleri taze bir şekilde muhafaza ediyor.


  MİKROBU YOK EDEN SU FİLTRESİ  [​IMG]


  Tasarımcılar bu ürünü de ‘Hayat çubuğu’ olarak adlandırıyor. Çünkü bu filtreli çubuk sayesinde nehir suyu bakterilerden arınmış bir şekilde tüketilebiliyor. Filtreli çubuğun içindeki mekanizma bakterileri öldürüyor.
   
 2. 31 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : angelike
 3. EU1

  EU1 Guest

  Paylasimlarin Için Saol Arkadasimm Cok Guzelll Emeklerine Saglkkk
   
 4. 31 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : angelike
 5. kedicik81

  kedicik81 işte yanlızlık ben buyum Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.695
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  148
  ilgınc saol paylasım ıcın