Çikolata kisti hakkında bilgisi olanlaaarrrrrr (endometriyosiz)

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve esinsay tarafından 8 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

8 Ağustos 2008
    Konu Sahibi : esinsay
  1. esinsay

esinsay Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Merhaba arkadaşlar! endometriyozisten şüpheleniyordum ama doktorum çok nadir görüldüğünü ve kendisinin de henüz böyle bir hasta ile karşılaşmadığını söyledi.
    Acaba pko nun etkilerini mi yaşıyorum endm. zannederken?..
    çikolata kisti yaşayan yada bilen var mı?

2. 8 Ağustos 2008
  3. Rady

Rady Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    evet canım benim çikolata kistim varmış.benim de haberim yoktu.3 hafta önce patladı.çok kötüydü.iç kanama oldu.ameliyat edeceklerdi ama son anda kurtuldum.genelde yumurtalıklarda oluyo.içi kan dolu bir kist şeklinde.bende bir belirtisi olmadı.eğer büyükse laparoskopi ile alıyorlar.fakat alınması da tam olarak çözüm değilmiş.çünkü tekrarlayabiliyormuş.senin tam olarak ne şikayetlerin var?

4. 8 Ağustos 2008
  5. Rady

Rady Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    ayrıca çok nadir görülen bir olay değil çikolata kisti.aksine çok sık görülen bir vakaymış.benim doktorumun kızında da varmış hatta.

6. 8 Ağustos 2008
  7. esinsay

esinsay Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Geçmiş olsun canım :çok üzgünüm: tekrarlayacağı kesin değil ama belli olmaz belki geçer..
    Bende sürekli sarımsı bir akıntı oluyor. ama özellikle adetten sonraki günlerde kayverengiye dönük bir akıntı yavaaaşş yavaaaaşşş geliyor günlerce. gerçi iki aydır olmuyor ama bir ara çok yoğundu..
    ben o akıntıdan şüphelenmiştim.. bir de adet olmadan bir hafta on gün önce burnumdan az miktarda kan geliyor. onu hiçbir doktor anlamadı. (burunda çikolata kisti olabilir dendi, kbb dr. yönlendirdiler ama gitmedim)

8. 8 Ağustos 2008
  9. ALXIXN

ALXIXN Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Ben 3 senedir endimetriyozis hastasıyım ve çikolata kisti yüzünden laporoskopi oldum. Fakat öströjen salgıladığın sürece tekrarlama durumu her zaman var. Benimde yine tekrarladı. Şu anda 3 mm çapında kistim var. Endometriumda olan yapışıklık nedeniyle oluşuyor bu kist ve oldukça yaygın. Fakat bazılarında bağırsak,ciğer gibi farklı organlarda da yapışıklık oluyormuş ve bu tür olanlar çok nadir görülen vakalarmış.

10. 8 Ağustos 2008
  11. Rady

Rady Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    yanlış bilgi vermek istemem ama sadece bildiklerimi söylüyorum.çikolata kisti eğer sadece yumurtalıkta olursa buna endometrioma deniliyor.eğer başka bir yerde oluşursa(burunda buna dahil)endometriosiz deniliyor diye biliyorum.ayrıca kahverengi akıntı çikolata kisti belirtilerinde var.fakat pko da leke olduğunu hiç duymadım.ç.k de özellikle adet dönemlerinde aşırı kasık ağrısı olabiliyormuş.benim sürekli olduğu için ben bunu da hissetmedim.endometriosizde burun kanaması olduğunu duymuştum.sen bence başka bi kadın doğumcuya bir kez daha muayene ol. en azından kafan rahat etsin.çok geçmiş olsun.allah acil şifalar vesin.

12. 8 Ağustos 2008
  13. Rady

Rady Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    alincim geçmiş olsun. birşey merak ettim.çocuğun var mı

14. 8 Ağustos 2008
  15. esinsay

esinsay Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Geçmiş olsun canım..
    ben 17 yaşımda bir ultrasona girdim en büyüğü 31 mm çapında 3 tane kist teşhis edildi. ama çikolata kisti olup olmadığını bilmiyorum. sonra yıllar geçti. 23 yaşımda girdim kist yok dendi. şimdi de pko olduğumu öğrendim. acaba adetle birlikte atılıp yeniden mi oluşuyor.. bendeki yavaş akıntının nedeni endometriyozis olabilir mi.. yapışkanlık olabilir mi bilemiyorum. dr yok diyor ama.. şu anda dr a güveniyorum pko tedavisi uyguluyoruz..

16. 8 Ağustos 2008
  17. Rady

Rady Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    yavaş akıntının sebebini tabi biz burda bilemeyiz.enfeksiyonda da olabiliyor akıntı.ç.k da da.fakat eğer çikolata kisti olsaydı bunların adetle atılma gibi bir durumları söz konusu değil.normal basit kist denilenler adetle atılıyor.fakat çikolata kistleri maalesef atılamıyor.hatta bunların oluşumunu önlemenin tek yolu adetten kesilmek.yani adet olduğumuzdan dolayı oluşuyorlar.

18. 8 Ağustos 2008
  19. boncuk2334

boncuk2334 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    merhaba arkadaşlar.aynı dertten bende muzdaribim.çikolata kistinin patladığından söz etmiş bir arkadaş.acaba hangi durumlarda patlıyor?bunu merak ediyorum.patlama hangi durumlarda söz konusu?beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim