çikolata kistini aldırdıktan sonra tekrar nüksetti mi

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve sxuxtlxux gayfe tarafından 22 Ekim 2008 başlatılmıştır.

22 Ekim 2008
    Konu Sahibi : sxuxtlxux gayfe
  1. sxuxtlxux gayfe

sxuxtlxux gayfe prenslerim Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    106
    merhaba arkadaşlar bende yaklaşık 3 yıldır çikolata kisti var önceleri 7 cm idi
    hamile kalabildim çok şükür şimdi 2 yaşında oğlum var.gebelik kisti mi küçülttü
    şimdi 4 cm civarı.bu kisti dr aldırmam gerekriğini söylüyor.bende araştırmalarım sonucunda kisti aldırmayı gerek görmüyorum.çünkü bana herhangi bir sıkıntı vermiyor,gebe kalmamada engel değil.kistin alınma sebebleri gebe kalamama, sancılı cinsel ilişki,kiste büyüme ve sancılı adet görme.ben bunların hiç birini yaşamıyorum.eğer bu kisti aldırırsam tekrar nüksedecek bunun tedavisi amelliyat değik.bu ben menopoza girene kadar benimle kalacak yaşım 24 ve epey bi süre benimle olacak.başka bir dr gittim oda benimle aynı fikirde düzenli takiplerini yaptır kiste büyüme olursa hemen aldır dedi.şimdi ben amelliyat olursam gebe kalma şansım düşecek.2.bebeğimi doğurayım öyle aldırmayı düşünüyorum esasen. tekrar nüksedecek biliyorum ama yumurtalığa zarar verebilir bu yüzden alınmalı olabilir iyi bir dr danışmam gerek.
    ama şimdi düşünmüyorum.endometriyozisi ni aldıran arkadaşlar kaç cm de aldırdınız ve tekrar nükseddimi ne kadar sürede nüksetti.hamile kalabildinizmi kisti aldırdıktan sonra.
    sanki kisti aldırırsam hamile kalamayacakmışım gibi hissediyorum ben.geçen ayda hamile kaldım demekki bende gebeliğe engel olmadı.ama gelişim bozukluğu sonucu düştü.​

2. 22 Ekim 2008
  3. sxuxtlxux gayfe

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    106
    kisti aldırmaya nasıl karar verdiniz?
    size herhangi bir rahatsızlık mı verdi de aldırdınız
    kızlar cevaplarınıza ihtiyacım vaaraar

4. 22 Ekim 2008
  5. ALXIXN

ALXIXN Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Canım benim kistim 3,5 cm. ve patlamak üzere iken keşfedilip acil olarak laparoskopi yöntemi ile alındı. Ameliyattan 2 sene sonra maalesef yeniden ortaya çıktı. Ve şu anda yine ameliyat olduğum dönemdeki boyutunda. Benim hamile kalmama engel oluyor fakat yine de doktorum şu an almayı düşünmüyor. Bu şekilde tüp bebek yapmayı deneyeceğiz.

6. 22 Ekim 2008
  7. sxuxtlxux gayfe

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    106

çok küçükmüş 3,5 nasıl patlama noktasına geldi anlamadım.
    4 cm ye kadar olan çikolata kistini genelde almıyorlar
    ben 7 cm ile gebe kaldım ve hiç patlama tehlikesi olmadı
    umarım tüp bebeğe geçmeden doğal yolla kalırsın
    hakkında hayırlısı ne ise o olsun​

8. 22 Ekim 2008
  9. EliFatihEFU

EliFatihEFU Rabbim herkese nasip et ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    73
    bende de hamile kalmaya engel teskil etti ve asiri adet sancisi .aslinda ben kisirligin nedeni icin belki tüplerim kapalidir diye laparoskopik ameliyat oldum ameliyat sirasinda endometrioz cikti ve kistler yakildi..doktorum cok büyük degil dedi hatta ilk kontrolde ameliyat resimlerine baktim..ameliyattan sonrada ilk adette asilama yaptirdik simdi sonucu bekliyoruz heyecanla

10. 22 Ekim 2008
  11. April

April Hep daha daha çok oku!!! Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    196
    merhaba, ben 1ay önce 3 cm çapında çikolata kisti aldırdım, bende şans eseri farkedildi, ağrım çok aşırı yoktu. dermoid kist olabileceği şüphesiyle alındı ve hızlı büyüyordu. 5 ayda yarım cm büyüdü ve son ay korkunç bir ağrım olmuştu. ben henuz 21 yaşındayım, uzun süre gebelik görünmüyor planlarımda :)) ama doktor bu hastalığın menapoza kadar benimle olacağını söyledi.

canım ameliyat olunca aksine ilk altı ay içinde gebelik için en yüksek şansa sahip olduğun dönemdir. bence ikinciye karar verdiğinde önce ameliyatını ol, sonra %80 hamile kalırsın zaten. ki belli ki bebeğinin olmasında bir sorun yaşamıyorsun. eğer aşırı regl ağrısı da çekmiyorsan bence de ameliyat şuan için gereksiz. ama buyume hızını mutlaka iyi takip et canım çünki belli olmuyor bunların sağı solu :)) yumurtalığını riske atma.

sevgiyle kal canım, geçmiş oılsunn...:))))))))

12. 22 Ekim 2008
  13. sxuxtlxux gayfe

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    106

ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM CANIIIM
    İLK DOĞUMUM SEZERYEN OLDU ASLINDA DR ALMADI RİSKLİ OLUR DEDİ
    BENİM DEDİĞİM GİBİ HİÇ BİR ŞİKAYETİM YOK ÇOK ŞÜKÜR
    BUYÜZDEN ALDIRMAYI DÜŞÜNMÜYORUM SENEYE 2.BEBEK İSTİYORUZ BAKALIM KİSMET TABİKİ:1hug:EĞER OLURDA 2.BEBEK OLMAZ İSE BU ÇİKOLATA KİSTİNDEN KAYNAKLANIR O ZAMAN ALDIRIRIM.TABİKİ OZAMANA KADAR BANA BİR SIKINTI YAŞATMAZ İSE.BEN GENEDE DR SON BİR KEZ KONUŞMALIYIM.
    BENİM ANLAMADIĞIM NOKTA ŞİMDİ BENİM HİÇ BİR ŞİKAYETİM YOKYA NEDEN ALDIRMALIYIM BUNUN BANA NE ZARARI OLUR.HANİ ŞİKAYETİM OLSA ŞİYAYETİM VAR ALDIRDIM DERİM.ÇÜNKÜ ŞİMDİ ALDIRIRSAM TEKRAR NÜKSEDECEK TEKRAR,TEKRAR BU MENOPOZA KADAR BÖYLE OLACAK.DR BUNU ÇOK İYİ KONUŞMALIYIM.UMARIM SENİN Kİ NÜKSETMEZ BAZI DURUMLARDA HİÇ NUKSETMİYOR BU KİST BUDA DR TECRÜBESİNE BAĞLI

14. 22 Ekim 2008
  15. sxuxtlxux gayfe

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    106

canim hayirli olsun allah gönlüne göre versin
    umarim tutar sağlikli bir bebişin olur

16. 22 Ekim 2008
  17. April

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    196
    canım belki de nüksetmez, bunu bilemeyiz. kistin şikayete yol açmaması elbette çok iyi bir şey, olmaz umarım. ancak kistin büyüme hızı sabit olmuyor, bir anda büyüyebiliyor. şimdi sorun yaşamıyorsun ancak ilerde ağrıların başladığında belki sıkıntılı bir döneme denk gelirse? ayrıca canım bu hastalığın en önemli riski, yumurtalıkta, tüperde ve hatta bağırsaklarda yapışıklıklara neden olmasıdır. yani kistin yanısıra bu tür sorunlara yol açar ve bunu ameliyatla açmadan saptamak imkansızdır.

ben hastalığın çok çok erken evresindeyim. dermoid kist sanarak ameliyat oldum ama patoloji sonucu çikolata kisti çıkınca çok şaşırdık. regl dönemlerimde ağrım oluyordu evet ama 1-2 gün sabrediyordum. fakat son ay dayanılmayacak bir ağrım olmuştu, şimdi bunu kiste bağlayabiliyorum. ama onun dışında hiç bir ağrım, şikayetim olmadı. ameliyattan çıktığımda doktorum, kistin küçük olduğunu ama alınmasının iyi olduğunu söyledi. biraz yapışıklık varmış, onları açtık dedi. tüpleri de gözlemleme şansı buldular ameliyatta ve açıkmış şuanda, sevindim. canım kist küçükken ameliyat olmanın en önemli getirisi, yumurtalık rezervinin en minimumda kayba uğramasıdır. kist boyutu arttıkça, kabuğuyla soyulduğu için operasyonda, yumurtalık rezervinde azalma oluyor. bu bende olmadı mesela, eski halimden bir farkım yok artık. tekrarlama riski var elbette ama olmayadabilir.

bir arkadaşımın bebeği 6 aylık şuanda ve bnm yaşımdayken iki yumurtalığından da çik. kisti aldırmış. bir daha tekrarlamamış. şuanda bebeği de kendi de çok sağlıklı. dilerim hepimiz böyle oluruz...

öpüyorum seni gamzecim.=)a.s

18. 22 Ekim 2008
  19. April

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    196
    pardon, gizemcim :))) afedersin yanlış yazmışım...