Çikolata ve sağlığımız ile ilgili bilgiler

Konusu 'Bitkisel Kürler - Şifa Reçeteleri' forumundadır ve dj_oznur_0106 tarafından 31 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  31 Ocak 2008
  Konu Sahibi : dj_oznur_0106
 1. dj_oznur_0106

  dj_oznur_0106 sweet_lady Üye

  Katılım:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.067
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Çikolata severler dikkat! Çok fazla çikolata yemek kemikleri zayıflatıyor. Avustralyalı bilim adamlarının araştırmasında çikolata yiyenlerde yüzde 3.1 kemik zayıflaması tespit edildi. Özellikle her gün çikolata yiyen kadınlarda, kemik zayıflaması erkeklere göre daha fazla. Uzmanlar çocuklar hakkında da anne babaları uyardı

  Alıntı
   
 2. 12 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : dj_oznur_0106
 3. nursen41

  nursen41 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  65
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Bitter çikolatanın mucizesi kanıtlandı. Her gün bir miktar sade çikolata, kalbe iyi geliyor.

  Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde yayınlanan araştırmada Köln Üniversitesi Hastanesi doktorlarından Dirk Taubert ve ekibi yüksek tansiyon hastası 44 kişiye çikolata rejimi uyguladı.
  Araştırmaya göre, sade çikolata hastalarda büyük kan basıncını 2,9 ünite, diastolik yani küçük tansiyonunu ise 1,9 ünite düşürüyor. Beyaz çikolatanın ise kan basıncına hiçbir etkisi olmuyor.

  Başka araştırmalar sütlü ve beyaz çikolatanın ya da sütle birlikte tüketilen sade çikolatanın aynı yararı sağlamadığını gösteriyor. Sade çikolata polifenol adlı kimyasal bir madde içeriyor. Dr. Taubert bu kimyasal maddenin vücuttaki nitrik oksid üretimini arttırdığını ve artan nitrik oksidin damarların genişlemesine neden olarak kan dolaşımını hızlandırdığını belirtiyor. Artan kan dolaşımı da tansiyonun düşmesini sağlıyor.

  Dr. Taubert “Araştırmalarımız her gün bir miktar sade çikolata tüketmenin yararlı olduğunu kanıtlıyor. Bu, yüksek tansiyon sorunu olanlar için iyi haber. Ancak bazı kişiler sade çikolatanın tadını sevmeyebilir. Araştırmaya katılan hastaların hiçbirinde kilo artışı görülmemiş. Günde 7 gram sade çikolata yemek tansiyonu düşürmek için yeterli” şeklinde konuştu.( Alıntı )

  Not: Bugünkü Posta gazetesinde Ender Saraç'ta 2-3 parça çikolatanın faydalarını yazmış.Daha önce Erkan Topuz'da yazmıştı...
   
 4. 26 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : dj_oznur_0106
 5. nursen41

  nursen41 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  65
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Çikolata neredeyse her derde deva… Bilim adamlarına göre, çikolatadaki “catechin” adlı antioksidanlar kansere ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlıyor. İnanması zor ama çikolata diş çürüklerini de önleyebiliyor. Yapılan son araştırmalara göre günde 30 gram siyah çikolata yemek, hipertansiyonu da düşürüyor. Sorun yalnızca hangi tür çikolata yiyeceğimizi bilmememiz. Bitter yani acı çikolata doğru tercih.

  http://www.cikolatatadinda.com/?i=280
  http://www.saglikbilgisi.gen.tr/bitter-cikolata-dis-curuklerini-onluyor.html

  NOT : Yeni açılan A101 adındaki markette Şölenin ürettiği Rachadell marka,kakao oranı yüksek bitter çikolata 80 gram sadece 80 kuruş.Ben kutu kutu aldım.İşyerinde,evde yiyiyoruz.

  http://www.solen.com.tr/tr/products/category.asp?ID=20#

  www.A101.com.tr
   
  Son düzenleme: 26 Mayıs 2008
 6. 26 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : dj_oznur_0106
 7. nursen41

  nursen41 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  65
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  İtalyan, İngiliz ve Alman bilim adamları, sütsüz çikolatanın tansiyonu düşürücü etkisi bulunduğunu, kalp hastalıklarına karşı da koruduğunu tespit etti.

  İtalyan ve İngiliz bilim adamlarının, sonuçları Nature dergisinde yayımlanan araştırmasında, sütsüz çikolatanın kalp hastalıklarına karşı koruma sağlayan kandaki antioksidan seviyesini artırdığı belirlendi. Sütlü çikolataya nazaran 100 gram siyah çikolata tüketiminden sonra kandaki antioksidan seviyesi yüzde 20 oranında arttı. Bilim adamları, "Bu sonucun, sütün çikolatadaki antioksidanların emilimini engelleyebildiğini gösterdiğini" kaydetti.

  Polifenol sayesinde

  Almanya daki Köln Üniversitesi nde yapılan küçük çaplı bir araştırmanın sonucunda da sütsüz çikolatanın tansiyonu düşürücü etki yaptığı saptandı. Hafif hipertansiyon şikâyetleri bulunan 13 kişiden 7 sine 2 hafta boyunca her gün 28 gram sütsüz, 6 sına da sütlü çikolata yedirildi. Bilim adamları, "Sütsüz çikolata yedirilen deneklerin tansiyonundaki düşüş muhtemelen bu çikolatanın içindeki polifenol maddesi sayesinde gerçekleşti" dediler.

  Sütlü çikolata sevenlere teselli

  Siyah çikolatanın kalp ve tansiyon üzerindeki etkisini tespit eden bilim adamları, sütlü çikolata sevenleri de, "Sütsüz çikolatadaki aynı miktarda antioksidan emilimini sağlamak için sütlü çikolatadan iki kat daha fazla yemek gerekiyor" diye teselli ediyor. Ancak bu da daha fazla kalori, dolayısıyla kilo demek.

  http://www.cikolatatadinda.com/?i=271
   
 8. 26 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : dj_oznur_0106
 9. nursen41

  nursen41 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  65
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Çikolatayı daima kuru ve karanlık bir yerde ve 16°C ile 20°C arasında bir ısıda saklayın. Hiçbir zaman buzdolabına koymayın. Ayrıca 10°C'yi geçen ısı değişikliklerine tabi tutmayın; aksi takdirde çikolatanızın yüzeyinde parlak bir beyaz tabaka belirebilir.
  Bu çikolatanın tadını etkilemez ama tabii ki, parlak, koyu renkli ve güzel görünümlü pralin ve çikolata çubukları çok daha çekici olmaktadır. Çikolatayı
  hiçbir zaman keskin kokulu diğer yiyeceklerin yanında
  saklamayın; çikolata çok kolayca diğer kokuları emebilmektedir
  ve bu çok sevdiğiniz çikolatanın eşsiz tadını olumsuz
  etkileyebilir.

  Kaliteli kakao, koyu ve sütlü çikolata doğal nedenlerden
  dolayı uzun bir raf ömrüne sahiptir. Doğal olarak varolan
  kakao polyphenol'leri uzun süreler boyunca koyu ve sütlü
  çikolataları oksidasyondan korurlar.

  http://www.cikolatatadinda.com/?i=266