Cildinizi Kırıştırmayın / Doç. Dr. Alev Eken

Konusu 'Genç Ciltler ve Sorunları' forumundadır ve medya tarafından 26 Şubat 2008 başlatılmıştır.

  26 Şubat 2008
  Konu Sahibi : medya
 1. medya

  medya Guest

  CİLDİNİZİ KIRIŞTIRMAYIN / Doç.Dr.ALEV EKEN

  MAKSİMUM GÜZELLİK VE BAKIM GÜNLÜĞÜ

  Cildimiz Yaşamımız boyunca değiştirme olanağı olmayan tek giysimizdir. Hepimiz aynı temel deri yapısına sahibiz,fakat her birimiz farklı genetik şifreler taşırız. Derimizin kuruluğu,hassasiyeti, akneye olan yatkınlığımız ve yüzümüzdeki kırışıklıklar vucudumuzun eşsiz yaşam şifresi DNA'larımıza kalıcı olarak basılmıştır. Önemli olan çilt tipimizi tanıyıp, onun istek ve ihtiyaçlarına göre doğru bakım uygulanmasıdır.

  BAKIM GÜNLÜĞÜ
  Cildinizi Temizleyin, Deriyi sağlıklı, ışıltılı ve genç tutabilmek için ilk adım temizliktir.
  Derinin kendisini yenilemesi, biyolojik görevlerini sağlıklı sürdürebilmesi için sabah ve akşam cildinizi derinlemesine temizleyin.
  Temizlik işlemini tamamkamak ve gözenekleri sıkıştırmak için, tonik kullanın.
  Cilt bakımının ilk adımı temizliktir. Amaç, deri üzerinde birkmiş yağ (sebum), ölü deri hücreleri, ter ve ter atıkları, mikroorganizma ve deri üzerine yapışmış (duman, is, toz, egzos dumanı ve gün içinde deriyi kaplayan diğer çevresel partiküller gibi) uzklaştırılması veya kullanılıyorsa cildin makyaj artıklarından arındırılmasıdır. Cildiniz tüm bu artıklardan temizlenmedikçe diğer bakım basamaklarından söz etmek anlamsızdır. Cildiniz ne nemlendiricilerden yararlanabilir, ne akne ne de siyah noktalardan kurtulabilir.
  Cildinizi sadece su ile yıkamak yağ yapısındaki kirlilikleri gidermek için yeterli olmaz, birlikte temizleyici ürünler kullanın.

  Sabunlar ve sindetler
  Sabun insanoğlunun yaklaşık 100 yıl önce tanıştığı, geleneksel ilk kişisel temizleme ürünüdür. ilk sindet bar ise 50 yıl önce bulunmuştur. Yapısında nemlendirici maddeler içerdiğinden deride daha az tahriş oluşturur. Bu ürünler, sentetik deterjan, ya da "sabun olmayan sabun" olarak isimlendirilirler. Sabun seçiminde en önemli faktör pH değeriyle orantılı olarak artar. Bu pH artışı, başta derinin dış tabakası olmal üzere, deri yüzeyinde belirgin sertleşmeye ve kurumaya sebep olur. Ayrıca sık sık sabunla yıkamak, derinin doğal koruyucu tabakasını bozacağından, bakteri ve mantarların yerleşmesine sebep olabilir. Sindetlerin hP değeri 5,5 olup, cildin doğal yapısına uyğundur ve cildin asit mantosunu korurlar.
  Son zamanlarda ekolojik olarak güvenli ve doğal bulunduğu için "doğal sabunların " kullanımı gündeme gelmiştir, ancak alkali yapıda olduklarından deriyi kuruturlar, bu nedenle kullanılmaları önerilmez.
  JELLER, KREMLER, KÖPÜKLER, YAĞLAR, SOYUCU ÜRÜNLER, PEELİNG YAPAN ÜRÜNLER, MASKELER, TONİK SEÇİMLERİ

  Doç Dr. Alev Eken, 1984 yılında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Uzmanlık eğitimini aynı üniversitenin Dermatoloji Anabilim Dalı'nda tamamladı. 1993 yılında doçent oldu. 1994 yılında Aladerm Kozmetik Dermatoloji Merkezini açarak kozmetik danışmanlık ve kozmetik uygulamalar yapmaya başladı. Kozmetik dermatoloji ve deri yaşlanması üzerine bir çok araştırmaya, bilimsel toplantılara ve eğitimlere katıldı.

  Yukarıda yapmış olduğum alıntı PRESTİJ YAYINLARI'ndan çıkan Doç Dr. ALEV EKEN'nin Cildinizi Kırıştırmayın, adlı kitabından
  Gerçekten bir başucu kitabı. Dermatoloji uzmanı Doç. Dr. Alev Eken'i kutluyor ve bu eşsiz bilgileri kitap haline getirmesinden dolayı sonsuz teşekkür ediyorum.

  CİDİNİZİ KIRIŞTIRMAYIN
  PRESTİJ YAYINLARI
  272 SAYFA -RENKLİ -RESİMLİ

  Kitaptaki diğer bölüm başlıkları

  1. Bölüm, CİLDİNİZİ EN İYİ KENDİNİZ TANIRSINIZ
  2. Bölüm, BAKIM GÜNLÜĞÜ
  3. Bölüm, ANTİOKSİDANLAR
  4. Bölüm, PROTEİNLER VE PEPTİTLER
  5. Bölüm, BİTKİSEL ÖZLER VE YAĞLAR
  6. Bölüm, MEYVE ASİTLERİ - HİDROKSİ ASİTLER ve KİMYASAL PEELİNG
  7. Bölüm, CİLDİNİZ YAŞINIZI ELE VERMESİN
  8. Bölüm, YÜZÜNÜZDEKİ KAHVERENGİ LEKELER
  9. Bölüm, KOZMETİK UYGULAMALAR
  10. Bölüm, RENKLENDİRİLMİŞ CİLT BAKIMINDA DOĞAL MİNERALLER
  11. Bölüm, GÖZ ÇEVRESİ VE BAKIMI
  12. Bölüm, EL AYAK VE TIRNAK BAKIMI
  13. Bölüm, SAÇLARIMIZ İMAJIMIZDIR
  14. Bölüm, KADINLARIN KORKULU RÜYASI SELÜLİT