Cilt Bakımı Stratejileri

Konusu 'Olgun Ciltler ve Sorunlar' forumundadır ve Elif tarafından 28 Nisan 2010 başlatılmıştır.

  28 Nisan 2010
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.607
  Beğenildi:
  5.137
  Ödül Puanları:
  438
  Cildiniz arzu ettiğiniz ışıltıya sahip değil mi? Bunun nedeni cilt tipinize uygun olmayan ürünleri kullanmanız olabilir. Sizin için hazırladığımız mini test sayesinde cildinizle ilgili gerçekleri keşfedebilir ve hayalini kurduğunuz cilde kavuşabilirsiniz.

  Cilt tipinizi bildiğinizi ve bu bilgi doğrultusunda doğru ürünleri kullandığınızı kabul edelim. Parlayan bir cildiniz var ve yağlı ciltler için üretilen temizleyicilerden kullanıyorsunuz. Gergin cildinizi yumuşatmak için kuru ciltler için tasarlanmış bir nemlendiriciyi tercih ediyorsunuz. Karma bir cilt tipine sahip olduğunu düşünenler de doğal olarak kendi cilt tipleri için uygun olan ürünleri satın alıyor. Peki doğru ürünü kullandığını düşünen kadınların cilt problemleri neden hiç bitmiyor? "Cilt Tiplerine Çözümler" isimli kitabın yazarı, dermatolog Leslie Baumann: "Cilt tipi için uygun olan ürünü seçebilmek için öncelikle cilt yapısının hassas mı, yoksa dirençli mi olduğunu bilmek gerekir" diyor ve ekliyor: "Hassas cilt tipleri uygun ürünlere bile çoğunlukla negatif reaksiyon gösterme eğilimindedir. Dirençli cilt tipleri ise; kullanılan ürünlere reaksiyon göstermezler. Bu nedenle doğru ürünü bulmak zorlaşır." Cilt problemlerinizi çözmek için yapmanız gereken en önemli başlangıç; cildinizin hangi kategoriye ait olduğunu bulmak. Hazırladığımız mini testi çözerek bunu öğrenebilirsiniz. Cildinizin hassas ya da dirençli olduğunu öğrenerek uygun cilt ürününü bulmanız çok daha kolay olacaktır.


  TEST

  Cildiniz Hassas mı, Dirençli mi?

  1. Düşük ayar altın ya da imitasyon takı kullandığınızda cildinizde alerjik reaksiyon oluşur mu?
  a. Hayır.
  b. Nadiren.
  c. Sıklıkla.
  d. Her zaman.

  2. Güneşe çıktığınızda cildiniz kızarır, kavrulur ve alerjik reaksiyon gösterir mi?
  a. Hayır.
  b. Nadiren.
  c. Sıklıkla.
  d. Her zaman.

  3. Herhangi bir sabunu kullandığınızda yüzünüzde ya da vücudunuzda kızarıklık, kuruluk ya da kaşıntı oluşur mu?
  a. Evet.
  b. Çoğunlukla.
  c. Kullandığım sabuna göre değişiyor.
  d. Cildim asla reaksiyon göstermez.

  4. Alkol aldıktan sonra cildiniz kızarır mı?
  a. Hayır.
  b. Kimi zaman.
  c. Ender olarak.
  d. Her zaman.

  5. Fotoğraflarda cildiniz kırmızı görünür mü?
  a. Hiçbir zaman.
  b. Bazen.
  c. Ender olarak.
  d. Her zaman.

  TEST SONUCU
  Cevaplarınız Çoğunlukla A Ve B Şıklarından Oluşuyorsa, Dirençli Bir Cilde Sahipsiniz. C Ve D Şıkları Çoğunluktaysa Hassas Bir Cilde Sahipsiniz.


  Cildiniz Hassas ve Yağlıysa...


  Cildiniz Hakkında: Cildiniz gün içinde yağlanır ve cildinizde parlak bir görünüm oluşur. Cilt yapınıza uygun bir temizleyici ve nemlendirici ürün kullanmanız sorunlarınızı büyük oranda çözecektir.

  Doğru Temizleyiciyi Bulmak: Antioksidan özelliğe sahip kasımpatı ve papatya içerikli temizleyiciler, hassas cildiniz için yararlı olabilir. Yağsız oldukları için köpük temizleyicileri de tercih edebilirsiniz. Cildinizi kurulamak için kullandığınız havluların sert olmamasına dikkat etmelisiniz.

  Cildiniz Hassas ve Karmaysa...

  Cildiniz Hakkında: Karma ciltlerde çoğunlukla yanaklar kuru, alın ve burun bölgesi yağlı olur. Kış aylarında kuru bölgeler, yaz aylarında yağlı bölgeler daha da sorunlu hale gelir. Çoğu karma ciltte istenmeyen kızarıklıklar sıklıkla görülür.

  Doğru Temizleyiciyi Bulmak: Flormar Skincare normal ve karma ciltler için yüz temizlik jelini deneyebilirsiniz. Fiyatı, 10,50 YTL. Yüzünüzün T bölgesi yağlıysa, salisilik asitli ürünlerle cildinizi yıkamanızı öneririz. Yüz temizleme mendillerini de deneyebilirsiniz.

  Mükemmel Nemlendirici: Cildinizi koruyabilmeniz için yağsız bir nemlendirici kullanmalısınız. Clinique Repairwear Day SPF 15 Intensive Cream'i deneyebilirsiniz. Fiyatı: 160 YTL. Gün içinde cildinizin yardımına koşabilmeniz için çantanızda yeşil çaylı mendil bulundurabilirsiniz. ,
  Cildiniz Hassas ve Kuruysa...

  Cildiniz Hakkında: Çok kuru olduğu için cildinizin neme ihtiyacı vardır. Ayrıca cildiniz pek çok içeriğe karşı reaksiyon göstereceğinden doğru ürünleri bulmakta zorlanabilirsiniz.
  Doğru Temizleyiciyi Bulmak: Cildinizi daha da kurutacağı için köpüklü ürünlerden kaçınmalısınız. Kurumuş cildinizde yağ asitlerinin depolanabilmesi için temizleyici yağları tercih etmelisiniz. Sülfür içeren maskeleri kullanmanız deri döküntülerine iyi gelir. Önerimiz Avon'un A New Clinical Advanced Texturizing Peel, fiyatı, 38,50 YTL.
  Mükemmel Nemlendirici: Cildinizi gün boyu nemli tutacak nemlendiricileri seçmelisiniz. E vitaminli ve yeşil çay gibi rahatlatıcı antioksidanları içeren ürünler cildinize iyi gelecektir. Kırışıkları önlemek içinse yatmadan önce bir göz kremi kullanmanızda fayda var
  Cildiniz Direçli ve Yağlıysa

  Cildiniz Hakkında: Geniş gözenekleriniz ve parlak cildiniz sorun yaratıyor diye üzülmeyin. Cildiniz hassas olmadığı için güçlü formüllü ürünleri kullanarak cilt problemlerinizi kolayca çözebilirsiniz.

  Cildiniz Direçli ve Kuruysa...

  Cildiniz Hakkında: Cildinizin gergin oluşu yüzünden sıkıntı çekersiniz. Özellikle uçağa bindiğinizde bu his artar. Ancak cildiniz güçsüz değildir ve sıhhatli görünür.

  Doğru Temizleyiciyi Bulmak: Cildinizi köpürmeyen ürünlerle temizleyerek nemlendirebilir ve yağ oranını dengede tutabilirsiniz. Önerimiz Phytomer Oligopur Purifying Cleansing Gel, fiyatı 58 YTL. Cildinizin yağlandığını hissettiğinizde ise haftada 2 defa peeling yapmanız faydalı olacaktır.  Cildiniz Dirençli ve Karmaysa...

  Cildiniz Hakkında: Hassas karma ciltlerde olduğu gibi dirençli karma ciltlerde de alın, burun ve yanak bölgesinde yağlanma görülür. Cildinizi dengede tutmak için güçlü formüllü ürünler kullanmanız gerekir.

  Doğru Temizleyiciyi Bulmak: Dermologica Special Cleansing Gel gibi basit formüllü bir temizleyiciyi kullanabilirsiniz. Fiyatı, 83,80 YTL. Cildinizin, özellikle T bölgenizin yağlanma yüzünden tonu değişmişse, cilt renginizi dengeleyecek ürünler kullanmalısınız. Ayrıca haftada en az bir defa salisilik asit içeren bir temizleyicinin yardımına başvurabilirsiniz.
  Kaynak: cosmodergi / Funda Şahinbaş
   
  Son düzenleme: 28 Nisan 2010
 2. 9 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : Elif
 3. nemida

  nemida Popüler Üye Üye

  Katılım:
  18 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.308
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  3. soruda bir yanlışlık var zira eğer cildiniz hassassa o zaman sabuna allerjik reaksiyon göstermesi gerekir ama a ve b şıkları dirençli ciltler içinmiş yani bu soruda şıklar ters sıralanmış gibi duruyor..