Cilt tipinize göre evinizin rengini seçin

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve TATOSH tarafından 7 Şubat 2008 başlatılmıştır.

  7 Şubat 2008
  Konu Sahibi : TATOSH
 1. TATOSH

  TATOSH Ask dolu Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.701
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  148
  Cilt tipinize göre evinizin rengini seçin!

  Yatak odanızı yeşillendirin
  Nereye gidersek gidelim, her yanımızda renkler vardır. Ruh halimizi önemli ölçüde etkilerler. Bu nedenle, giysilerimizin, evimizdeki duvarların vb ne renk olduğu önemlidir.
  Sizin optimum renk skalanız belli mi? Farklı renklerin taşıdığı mesajlardan haberiniz var mı?
  Cilt tipinize hangi renklerin uyduğunu öğrenin. Daha büyük değişikliklere hazırsanız, eviniz ve ofisiniz için en uygun renklerin tariflerine ve çalışmaya nasıl başlayacağınıza dair ipuçlarına bir göz atın.
  Renklerin ruh halimiz üzerindeki etkileri
  Odalar ruh halimizi çok etkiler, bu nedenle zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz yerin hoş ve sevdiğimiz bir yer olması gerçekten önemlidir. Duvarların rengini değiştirerek epeyce fark yaratabiliriz. Her bireyin favori renkleri vardır, ancak tüm renkler bir odada bulunamaz. 2 insanın bile renkleri aynı şekilde görmediğini kabul etmeliyiz çünkü, renkleri görmek herkeste farklı duygular yaratır.

  Cilt tipinize göre – hangi renklerden uzak durmalısınız?
  1. Bahar tipi:
  Hafif sarımsı alt tona sahip, nazik, neredeyse şeffaf cilt tipidir. Yanaklar pembemsi, şeftali rengidir; heyecanlandığında kızaran bir tiptir. Göz rengi; mavi, yeşil-mavi, gri-yeşil, veya altuni kahverengidir, nadiren koyu renk olur. Bu cilt tipinin renkleri parlak ve canlıdır, ama çok ışıltılı değildir. Koyu ve soğuk renklerden uzak durmalıdır.

  2. Yaz tipi:Çok çabuk bronzlaşır ve cildi fındık rengidir. Saç rengi; gri-sarışın, koyu veya açık kumraldır. Göz rengi genelde gri, petrol rengi, parlak veya yeşil-mavidir. Bu cilt tipinin renkleri yumuşak, soğuk pastel renklerdir. Sert ve gösterişli renklerden uzak durmalıdır.

  3. Sonbahar tipi:
  Belirgin bir göz veya saç rengi vardır. Cildi, altın sarısı alt tona sahiptir ve genellikle çillidir. Bu tip ciltler güneş yanığı olur. Bu cilt tipinin renkleri sıcak toprak tonlarıdır, sonbahar yapraklarının renkleri veya canlı sıcak renkler. Koyu ve soğuk renklerden uzak durmalıdır.

  4. Kış tipi:
  Tipik olarak büyük bir kontrasta sahiptir: açık renk, beyaz cilt ve koyu renk saç veya net, parlak bir korneaya karşı yoğun bir iris tabakası şeklinde gözlerde kontrast vardır. Bu cilt tipinin renkleri parlak, soğuk renklerdir; siyah ve kar beyazı. Kahverengi ve diğer toprak renklerinden uzak durmalıdır.

  Evimiz için doğru renkleri nasıl buluruz?
  Bir mekandaki uyumu renklerle sağlamalıyız. Çünkü; sadece doğru renk kombinasyonları bir mekanı sıcak, çekici ve evcil kılar.

  Temelde karıştırılmamış olan, yani içinde siyah, gri veya beyaz bulunmayan, 3 tip renk vardır:

  Birincil: kırmızı, sarı ve mavi.

  İkincil: turuncu, mor ve yeşil.

  Üçüncül: sarı-turuncu, sarı-yeşil, mavi-yeşil, mavi-mor ve kırmızı-mor. Bu renkleri, birincil ve ikincil renklerin karıştırılmasıyla elde ederiz.

  Kendi stilinizi nasıl keşfedersiniz?
  Bir odanın bir hikayesi olmalıdır, sizin hakkınızda bir hikaye, sizin eviniz hakkındaki bir fikriniz gibi. Mimarınızın talimatlarına kulak verin ama kendinizi de dinleyin çünkü, orada siz yaşayacaksınız. Klasik mobilyalar bile, modaya uygun aksesuarlar, püsküller, kumaşlar ve yastıklarla, rahat ve moda bir hale dönüştürülebilir; mekana panel perdelerle ve storlarla daha da açıklık kazandırabiliriz.

  Renkler bize ne anlatır?
  1. Sarı:
  Güneşin rengidir; harekete geçirir, canlandırır ve korkularınızı dağıtır. Sarı giyenler kendilerini daha genç ve açık fikirli hissederler, daha aktiftirler ve ilgi çekmeye bayılırlar. Sarının olumlu bir etkisi vardır; sizi uyanık tutar ve konsantre olmanızı sağlar. Örneğin: bir çalışma dolabı.

  2. Turuncu:Yaşama sevinci ve enerji anlatır. Turuncu giyinenler, çalışkan, enerji dolu ve yaratıcıdır. Evde turuncu kullananlar, genellikle erken kalkarlar. Bu nedenle, sabahları zor kalkanlara yatak odası duvarlarını turuncu yapmaları tavsiye edilir. Turuncu bir yemek odası iyi bir fikir değildir çünkü iştahınızı arttırır.

  3. Kırmızı:Uyarı rengidir; özgüveni ve baskınlığı (kırmızı elbise) anlatır; yatak odasında şehveti, tutkuyu gösterir ancak yatak odalarında pek tavsiye edilmez çünkü bir çok insanın da belirttiği gibi uyuma zorluğuna neden olur. Kırmızı ışık ise tam tersi bir etki yapar: Sıcaktır, kan basıncını arttırır ve soğuk algınlığında işe yarar.

  4. Mavi:Barışın rengidir; mavi giyenler beceriklidir ve tutucu bir karaktere sahiptirler. Özel hayatlarında ilgiye ihtiyaç duyarlar. Evde mavi bir koltuk barış vahasıdır, iş yerinde baskı altında olanlar için uygundur. Mavi rahatlama rengidir. Rejimde olanlar için bir ipucu: mavi tabak iştahınızı azaltır.

  5. Yeşil:Uyumun rengidir. Nazik ve utangaç insanlar genelde yeşili seçerler, hayatı gözlemlemeyi severler ve diğer insanlarla sadece gerektiğinde irtibat kurarlar. Dairenizde yeşil renk sakinleştirici bir etki yapar ve banyo veya yatak odası için uygundur. Yeşil bitkiler ofiste daha iyi bir ortam yaratır.

  6. Mor:Hayalgücünün rengi. Rahiplerin ve sihirbazların rengidir, farklı yaşam boyutlarıyla doğrudan temas yarattığı düşünülür. Bu renk taşkınlığı ve çizgi ötesine geçme isteğini anlatır. Dairenizde mor renk, lüks ve gizemli bir ortam yaratır, ancak çok fazla kullanmamanız önerilir.

  7. Beyaz:Parlaklığı simgeler. Karın rengi, masumiyetin ve temizliğin rengidir; asaleti gösterir ve saf ve nazik bir kişiliği anlatır. Beyaz bir daire aydınlıktır ancak çok fazla beyazlık da steril hastane havası yaratır. Beyaz duvarlara resim veya çiçek asılması önerilir. Beyaz tüm renklerle karışabildiği için, vücut beyaza olumlu tepki verir.

  8. Siyah:İnkarın rengidir. Birçok kültürde olumsuz yorumlanır; yas tutmanın ve yeraltının rengidir. Siyah giyenler, diğer insanlardan uzak durmak ve ilginç görünmek isterler. Dairenizde siyah renk, loş ve boğucu bir ortam yaratır. Bu yüzden, büyük alanları siyaha boyamayın. Bu renk insanın gücünü kırar, enerjisini alır ve depresif ruh halini arttırır.

  Dairenizi yenilemek ister misiniz?
  Duvarları ve tavanları boyamak her zaman iyi bir tercihtir çünkü, pahalı değildir, yapması kolaydır ve istediğiniz zaman yeniden yapılabilir. Çok fazla renk seçeneği olması da, dairenizde yapabileceğiniz diğer yeniliklerden daha avantajlı olmasını sağlar.

  Duvarları kendiniz boyamaya başlamadan önce 6 ipucu
  Hazırlık: kaldırabildiğiniz kadar mobilyayı kaldırın ve kalanları da odanın ortasına yığın ve korumak için vinille kaplayın. Perdeleri çıkarın, yerleri koruyun.
  Duvarları temizleyin, düzleştirin, gerekirse macunlayın.
  Boyayı ve döner fırçayı hazırlayın. (Paint Runner kullanın).
  Tavandan başlayın.
  Sonra duvarlarla devam edin.
  Aynı oda içindeki bir başka duvara kağıt kaplayacaksanız, önce boyayı yapın, sonra duvar kağıdını kaplayın.