Çin malı tehllikeleri aldığınız ürünlerin etiketinde çin kandırmacası

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve Teknolog tarafından 4 Ocak 2009 başlatılmıştır.

4 Ocak 2009
    Konu Sahibi : Teknolog
  1. Teknolog

Teknolog ŞÜPHECİİ..... Pro Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    148
    Çin liler çin malı ibaresini görüldüğünde tepki oluştuğu için artık mallarında PRC ibaresi koyuyorlar...İnanmazsanız her aldığınız ürünün etiketine bir bakın....

Çin
    malı tehlikeli koltuklar

Bir sandalye ya da koltuğa oturduktan sonra bir hastalıkla kalkan binlerce insan şikayetçi oldu.

Fransa, cilt enfeksiyonlarına neden olan kimyasallar içerdiği gerekçesiyle, sandalye ve ayakkabı gibi bazı Çin malı ürünlerin ithalatını yasakladı.
    Mantara karşı kimyasal içeren sandalye ve ayakkabılar, Fransa'da son aylarda artan alerjik isilik ve inatçı cilt enfeksiyonları şikayetlerinin sorumlusu olarak görülüyor.

ÖLÜMLER BAŞLADI
    Bu kimyasal madde ile ilgili benzer vakaların İngiltere, İsveç ve Finlandiya'da da görüldüğü belirtiliyor. İngiltere'de geçtiğimiz günlerde Çin malı koltuklar can almaya başladı. Aynı koltuklardan kullanan baba ve oğul peş peşe hayatını kaybetti.

İNGİLTERE'DE BİNDEN FAZLA KİŞİ HASTANELİK OLDU

Elizabeth McLaughlin adlı 59 yaşındaki kadın da benzer şekilde can verdi. Dahası, kadının koltuğuna oturan kedisi de cilt enfeksiyonundan öldü. İngiltere'de binden fazla kişi birbirine benzer cilt rahatsızlıklarıyla hastanelere başvurdu.

SATIŞLAR YASAKLANDI

İngiltere'ye ithal edilen 38 bin Çin malı deri koltukların satışı durduruldu.

Fransa hükümetinin tüketici haklarıyla ilgili bakanlığının dün yaptığı açıklamada, "dimetil fumarate" içeren ürünlerin ithalatının yasaklandığı kaydedildi.
    Açıklamada, bakanlığın bu yasağın AB üyesi ülkelerin tamamına genişletilmesi başvurusunda bulunduğu da bildirildi.

2. 4 Ocak 2009
  3. Elis

Elis Guest

aman Allahim:1shok::1shok::1shok:

4. 4 Ocak 2009
  5. TMYy

TMYy *T&M* Pro Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    çin malının ucuz, adi, zararlı olduğunu biliyodum ama bukadar uzun boylu olacağı ölümlere neden olacağını bilmiyodum.
    ya neden burayada ithal ediliyoki yasaklansın artık, çin malı ucuz şeyler yüzünden sanayilerimiz batıyo nerdeyse. (tabi şuan kriz var, zaten pamuk ipliğine bağlılar her durumda batmaya hazırlar yani.)

6. 4 Ocak 2009
  7. Cemre

Cemre Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    bende bu prc ibaresini bir mağazada yemek takımının ucuzluğunu görünce sorup öğrenmiştim çin malı olduğunu tabiki bilerek birşey almıyorum fakat en son çok ünlü herkezin bildiği bir spor ayakkabı markasının ayakabısını oğlum çok isteyince aldım. fakat o kadar çabuk bozukduki şaşırdım mağazaya gittiğim zaman oradaki eleman bana artık bunların orjinal olmadığını çünki amerikanında işçilik çok ucuz diye bunları çine gönderip yaptırdığını ondan sonrada kendi malıymış gibi sattığını söyledi peki biz şimdi ne yapıcaz bilerek almasak bilmeyerek yine evimize giriyor çok bilinçli olmamız lazım ucuz diye araştırmadan bir şey almayalım

8. 4 Ocak 2009
  9. Teknolog

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    148
    bende ünlü bilindik bir mağazadan malları kaliteli ve bilindik diye çanta almıştımm...imalat yerine bakmak hiç aklıma gelmemişti...böle bişey olacağı aklaıma gelemezdii.eve gelip etiketlerini sökmeye başladığımda yazan made in PRC yazısını okuyunca şok oldumm..yuh artık dedimm....

10. 4 Ocak 2009
  11. Cemre

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    dışarıdan gelen bazı ünlü markaların dikkat ederseniz fiatı çok düştü bunu merak edip araştırıp öyle almamız lazım sadece direk çin malı diye güvenilir bir marka diye alıyorsunuz dolaylı yollardan insanların sağlığıyla oynuyorlar dikkat edip nerede üretildiğini araştırırsak bu tuzağa düşmeyiz

12. 4 Ocak 2009
  13. Teknolog

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    148
    elimizi neye atsak çin malı ne kadar dikkat edersek edelimm mutlaka çin malına değiyor elimiz...nasıl bundan kurtulunur bilemiyorum..ama biz dikkat edersek piyasasını düşürebiliriz diye düşünüyorumm...yoksa bebeğimize aldığımız biberon ,, diş kaşıyıcı bile çin malı..çok dikkat etmek gerek...

14. 4 Ocak 2009
  15. Cemre

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    arkadaşlar özellikle PRC ibaresine dikkat çünki bizim esnafımızda söylemiyor bunun çin malı olduğunu onlarında işine geliyor tabi ümraniyede üsküdarda bir kaç mağazanın 140 ytl den yüzlerce yemek takımı sattığını gördüm millet bedava gibi alıyordu

16. 4 Ocak 2009
  17. BenNazKsK

BenNazKsK Çiçek&Böcük:) Pro Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    Arkadaşlar çin malları en başta ucuz ürün, ucuz kalite ilkesiyle dünyadan kazanacağını zaten kazandı..Kazandığıyla kalmadı bizim gibi ülkelerin geriye gitmesinede sebep oldu..Peki ya bizler neden ilk başta bunun farkına varmadık ki?
    Ucuz bulupta atlamadık mi tekstil sektöründe bu kadar fabrikanın kapatılması tamamen ucuz işliktir..Bize hertürlü zararı dokunmuştur.Neden ürünlerini kullanalım ki ?Bir ürün kanser yapıyor denildimi tamam kimse almaz ya öncesi!
    Biz illa gözle görür zararlar verilmesini bekliyoruz.Ya görülmeyenler!Laf yerinde gerekiyorsa bütün ülkelerin anasını ağlattılar ,ekonomileri altüst ettiler.Niçin?

UCUZ İŞLİK-UCUZ MALZEME-UCUZ TAŞIMACILIK-SIFIR KALİTE

Kimse kusura bakmasın bazı şeyleri hakkediyoruz inanın..Az emekle daha çok şey olacağını beklersek, kendi imalatımızı yapmayıp elimizde varolanları bile dışarıdan satın almaya devam edersek zor bizim işimiz çok zor!
    Her zaman bireyselliğede bakıyorum.Nerde bu devlet:)Doğru ya artık evimize alacaklarımızdan da devlet sorumlu..Affola!

18. 4 Ocak 2009
  19. esmeralda_2286

esmeralda_2286 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    148
    PRC-People Republic of China'dir yani türkçesi Çin Halk Cumhuriyeti demek... ben de çok şaşırmıştım ama gerçek dikkatli olmak lazım.