Çinko takviyesi yap sperm sayısı artsın

Konusu 'Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi' forumundadır ve nzmyhn tarafından 17 Şubat 2010 başlatılmıştır.

  17 Şubat 2010
  Konu Sahibi : nzmyhn
 1. nzmyhn

  nzmyhn Popüler Üye Üye

  Katılım:
  17 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.586
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  Çinko Takviyesi Yap Sperm Sayın Artsın!
  Özellikle proteinli gıdalarda bulunan çinkonun eksikliği erkeklerde kısırlık tehlikesi yaratıyor.
  Son 10 yılda erkeklerde sperm sayısı ve kalitesi ciddi oranda azaldı kısırlık arttı.
  Araştırmalara göre kısırlığa yol açan etkenlerden biri de çinko eksikliği. Kısırlık sorunu olan erkeklerdeki çinko seviyesi diğerlerine oranla düşük çıkıyor
  Bu kişilere çinko takviyesi yapıldığında ise sperm üretimi ciddi oranda artıyor
  Kısırlık gün geçtikçe daha fazla insanı ilgilendiren bir sağlık sorunu. Uzmanlar erkek kısırlığının son 10 yılda arttığını erkeklerde sperm miktarı ve kalitesinin ciddi şekilde düştüğünü söylüyor. Zeynep Kâmil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Şefi Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu bu konuda çarpıcı rakamlar veriyor: “Dünya Sağlık Örgütü normal sperm sayısını 20 milyon ve üstü olarak kabul ediyor artık. Oysa bir zamanlar bu rakam 50 milyondu.” Fıçıcıoğlu bu azalmanın özellikle çevresel ‘toksinlere’ bağlı olduğunu belirtiyor.
  Kısırlığın nedenleri arasında yanlış beslenmeden sigaraya çevre kirliliğinden birtakım enfeksiyonlara pek çok etken sayılıyor.
  Uzmanlar önlem olarak yaşam ve beslenme tarzına dikkat edilmesini öneriyor. Örneğin çinkonun cinsel sağlık açısından en gerekli elementlerden biri olduğu belirlendi. Eksikliği kısırlığa yol açabiliyor. Alman Beslenme Cemiyeti’nin yaptığı araştırmaya göre vücuttaki çinko eksikliği sperm üretimini ve kalitesini düşürüyor çocuk sahibi olma şansını azaltıyor.
  Araştırmacı Daniela Rösler’in verdiği bilgiler durumu açıkça ortaya koyuyor: Kısırlık sorunu olan erkeklerin kanındaki çinko seviyesi kısırlık sorunu olmayan erkeklere oranla çok daha düşük. Ayrıca çinko eksikliği erkeklik hormonu testosteronun salgılanmasını da engelliyor.
  Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu da çinko ile üreme sağlığı arasındaki ilişkiye vurgu yapıyor: “Çinko büyüme cinsel gelişme ve üremede gerekli bir element. Serum ve semen değerleri kısır erkeklerde kısır olmayanlara göre çok daha düşük. Çinko sperm yapımında pozitif etkiye sahip. Dolayısıyla üretkenlik üzerinde etkili. Çinkonun ağızdan kullanıldığı tedavilerde seminal sıvı çinko değerleriyle beraber sperm hareketliliğinin de arttığını gösteren çalışmalar var.”
  Vejetaryenler dikkat!
  Çinko ile üreme sağlığı arasındaki ilişki dünya çapında başka araştırmalarda da saptandı. Örneğin Liverpool Erkek Kısırlığı Kliniği’nde kısırlık sorunu olan 33 erkek üzerinde yapılan araştırmada belli bir süre ağızdan çinko tedavisi görenlerde sperm sayısının belirgin bir şekilde arttığı görüldü. Hindistan’daki Haryana Tıp Fakültesi’nde 50 kısır ve 25 sağlıklı erkek üzerinde bir araştırma yapıldı; kısır erkeklerde çinko seviyesinin sağlıklı erkeklere göre çok daha düşük olduğu belirlendi. Hollanda’daki Nijmegen Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Regine Steegers-Theunissen ve ekibinin çalışması da gerçekten ilginç sonuçlar içeriyor. Bu araştırmada kısırlık sorunu olan 103 erkeğin bir kısmına 26 hafta boyunca folik asit bir kısmına çinko bir kısmına ise hem çinko hem de folik asit takviyesi verildi. En fazla sperm üretimi ise hem çinko hem de folik asit takviyesi alan erkeklerde görüldü. Araştırmaya katılan erkeklerin sperm üretimi 26 hafta içinde yüzde 74 oranında arttı. Uzmanlar çinkonun sadece sperm üretiminde değil daha fazla testosteron salgılanmasında da büyük rol oynadığını ileri sürüyor. Örneğin ABD’nin Michigan eyaletindeki Wayne Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Bölümü’nde bu konuda bir araştırma yapıldı: Yaş ortalaması 64 olan bir gruba 3-6 ay boyunca verilen çinko takviyesi sayesinde gruptaki erkeklerde testosteron seviyesinin arttığı görüldü. Bütün bu araştırmalar gösteriyor ki çinko cinsel sağlık açısından en gerekli elementlerden biri. Özellikle diyabet hastalarının ve vejetaryenlerin dikkatli olması gerekiyor çünkü çinko eksikliği en çok onlarda görülüyor. Uzmanlar bu kişilerin mutlaka çinko açısından zengin gıdalar tüketmelerini ve gerektiğinde çinkoyu hap olarak almalarını öneriyor. Alman Beslenme Cemiyeti genel olarak yetişkinler için günde 15 mg çinko öneriyor. Çinko kürü yapmak isteyenlere ise üç ay boyunca günde 20-30 mg tavsiye ediyor. Ancak elbette bu herkes için geçerli bir ‘altın kural’ değil. Bu miktarlar herkesin bünyesine uygun olmayabilir çinko haplarını avuç avuç ağzınıza atmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

  bu konuda daha fazla bilgi sahibi olan arkadaşlar lütfen paylaşalım.........mesela nelerde çinko var.....ayrıca selenyumda çok çok faydalıymış.........muhakkak bilenleriniz yada haberdar olanlarınız vardır...........hadi bildiklerimizi paylaşalım......kaydirigubbakcemile5
   
 2. 17 Şubat 2010
  Konu Sahibi : nzmyhn
 3. espoir_fr

  espoir_fr Popüler Üye Üye

  Katılım:
  11 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  2.672
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  çinko'nun faydalarini bende duydum fransiz sitelerinde.
  Esim karisikli vitamin ilaci kullaniyor içinde çinko var.
  Fakat çinko çok etkili oldugu için o karisimdaki çinko bana göre az geldi arti ben esime saf çinko ampulu aldim sade çinko katkisiz ve sabah aksam içiyor.
  Insallah faydasini görür.
  Ben duydugumdan beri ekstradan aldim burada sadece ampul seklinde oluyor hapi yok haplar karisik vitamin.
  Bakalim faydasi olucak mi
  .
   
 4. 18 Şubat 2010
  Konu Sahibi : nzmyhn
 5. nzmyhn

  nzmyhn Popüler Üye Üye

  Katılım:
  17 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.586
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  ne zamandır kullanıyo..............haa unutmadan bide yanında selenyum
   
 6. 18 Şubat 2010
  Konu Sahibi : nzmyhn
 7. espoir_fr

  espoir_fr Popüler Üye Üye

  Katılım:
  11 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  2.672
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Esim karisik vitamin kullaniyor içinde selenyum bulunuyor 200mg ve çinko'da var ama az miktarda.
  Biz yanina ekstra çinko aldik dünde kapsülünü buldum her kapsül 22mg.

  Esim ne zaman basladi bilmiyorum bir ay ya oldu ya olmadi
   
 8. 19 Haziran 2013
  Konu Sahibi : nzmyhn
 9. capslocksmith

  capslocksmith Üye Üye

  Katılım:
  10 Haziran 2013
  Mesajlar:
  428
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  16
  proxeed plusta 20mg çinko var, kullanıyoruz . ayrıca çinko hapı alsak mı acaba?zararı olur mu?