Cinnet Geçirmek

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve TATOSH tarafından 10 Şubat 2008 başlatılmıştır.

  10 Şubat 2008
  Konu Sahibi : TATOSH
 1. TATOSH

  TATOSH Ask dolu Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.701
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  148
  Cinnet Geçirmek
  Medyada çocuklarını öldürdükten sonra kendini de öldürenanne haberleri cinnet,i akla getirmektedir...

  Aslında bu tür olaylar hep olagelmiştir. Çünkü insanın doğasında şiddet vardır. Bu şiddet ; eşyaya,hayvana,başka insanlara,bazen de insanın kendisine yönerlebilir.

  Bir insanın evladını veya yakınlarını öldürecek kadar sorunu olabilir mi ?

  İnsanoğlunun günlük yaşamındaki streslere ,engellenmelere dayanma eşiği vardır. Herkesin derecesi farklıdır.” O” aşılınca kişi yapısına aldığı eğilime , kişiliğine göre bir davranış geliştirir... Bazen evdeki kediye sokaktaki köpeğe şiddet uygulamak olur. Bazen de çocuğuna, eşine, memuruna, arkadaşına yönelebilir. Örtülü şekilde kendine de yönelebilir. Örneğin hızlı ve tehlikeli araç kullanmak tehlikeyi üzerine çekecek şekilde kural dışı , ölçüsüz, davranmak, gizli ölme öldürme arzusudur. Aynı şekilde alkol ve diğer bağımlılık yapan maddelerin bedene zarar verdiği bilindiği ve kanıtlandığı halde kişinin tüketmeye devam etmesi anlamına gelir, “otoagresif” bir durumdur.

  Cinnet olayı ağır depresyon geçiren bir insanda, ani şok yaşayan birinde, paranoid stendumlarda, organik akıl bozukluklarında görülebilir.

  Ağır depresyonların %15’i intiharla sonuçlanır. İntihar edecek kişi çocukları yakınları “acı çekmesin, dünyada perişan olmasın” diye onları da beraberinde götürebilir. Diğer yandan çevresindeki kendisini “anlamayan “insanlara da bazen “ acı “ çektirmek onları “cezalandırmak“ mesaj vermek için ; yakınlarını öldürüp kendisi de intihar edebilir.

  Çünkü dünya artık çekilmez acılarla kederlerle doludur.Kendisi gibi çok sevdiği çocukları da bu “ kederli zor dünyada acı çekmemelidir.” Mantığı hakimdir.

  Bunun dışında ağır şüphecilik kıskançlık hezeyanlarından şizofren yada paranoyak insanlarda da zaman zaman bu tür “cinnet” depresyon olabilir.

  Veya kafa tramvası , başka fiziksel hastalıklara bağlı akıl hastalıklarında ; düşünce ve iradenin bozulması sonucu “cinnet” olabilir.

  Kişi olmayan sesleri işitebilir hayaller görebilir. Kendisine emir veren direktifler olabilir. Bu emirleri yerine getirmesine ikna edilebilir...

  Neticede “cinnet” birçok ani “tramvatik” “şok” olaylardan sonra veya ciddi psikiyatrik rahatsızlıklarda görülebilir.

  Önceden kişide sinirlilik,saldırganlık varsa uykusu,iştahı bozulduysa şüpheleri başladıysa hemen doktora götürmek gerekir...
   
 2. 10 Şubat 2008
  Konu Sahibi : TATOSH
 3. Aylin

  Aylin Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Kasım 2007
  Mesajlar:
  177
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  tatoscum bircok olay insanın karakterinin saglam yada zayıf olmasıyla baglantılı. cinnet olayı daha farklı yani cok saglam bir insanda cinnet gecirebilir.. ve o anda bütün bilinci neredeyse kapalıdır.. hatta altına bile yapar ama farketmez..