cinsel taciz konusunda ilk bilgiler

Konusu 'Davranış Bozuklukları' forumundadır ve husel tarafından 5 Kasım 2007 başlatılmıştır.

5 Kasım 2007
    Konu Sahibi : husel
  1. husel

husel er:) Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    148
    cinsel taciz konusunda ilk bilgiler

.......çocuklarımıza aktarmamız gereken,ancak bu kez keyifli olmayan bir grup başka bilgi var.uygunsuz ya da zarar verici temas konusunun çocuklara öğretilmesinden sözediyoruz.çocukların cinsel açıdan taciz edilmeleri yalnızca yetmişli,seksenli,doksanlı yıllara ait bir sorun değil.çocukluklarında cinsel taciz görmüş yetişkinlerin,özellikle kadınların sayısına bakınca,anne-babaların bu konuyu çocuklarıyla konuşmaya nesiller önce başlamamış olmalarına üzülmemek elde değil.
    bazı anne-babalar için çetin bir konu. 'çocuklarımızı,tanımadıkları insanların arabasına binmemeleri ya da yabancıların verdikleri şekerlemeleri almamaları konusunda uyardık.bu kadarı yeterli' diyeceklerdir,ama yeterli değil.saldırganların yüzde doksanı çocuklarımızın tanıdığı ve güvendiği insanlar.bunlara komşuları,aile dostlarını,onların daha büyük olan çocuklarını,üvey anneleri,üvey babaları,büyük anneleri,büyük babaları,anneleri-babaları,öğretmenleri,din adamlarını,doktorları ve daha nicelerini dahil edebiliriz.bir yandan çocuklarımızı sevecen,mutlu,güvenli bireyler olarak yetiştirmek isterken,öte yandan onları tanıdıkları,güvendikleri insanlara karşı nasıl uyarabiliriz?bu çelişkili bir durum değil midir?
    bizce bu sağlanabilir,sağlanmalıdır da.unutmayın tecavüze uğramış bir çocuk asla mutlu bir çocuk olamaz
    çocuğunuza memelerden,vajinadan,penisten,testislerden ve anüsten söz ettiniz.bu organlara -şortun ya da mayonun örttüğü bölümlere- 'bedenin özel bölümleri' de diyebilirsiniz.çocuklarınızı karşıya geçerken iki tarafa bakmaları konusunda nasıl serinkanlılıkla uyarıyorsanız,aynı biçimde onları kendilerini korumaları için de uyarmalısınız.bu konuşmayı yaparken hem annenin hem babanın bulunması,ancak birinin aktif olması idealdir
    üç noktanın üzerinde durun:
    1- hiç kimsenin,senin özel yerlerine dokunmaya hakkı yoktur
    2- hiç kimsenin seni,kendi özel yerlerine dokundurtmaya hakkı yoktur
    3- birisinin senden özel yerlerine dokunmanı istemesi,ya da seninkilere dokunması saklayacağın bir sır değildir.anlatmama sözü vermiş olsan bile,anlatırsan başına çok kötü şeyler geleceği söylenmiş olsa bile,böyle bir şey olursa annene,babana söylemelisin.mutlaka söylemelisin.sır saklaman gerektiği doğrudur.ama bu,saklanmaması gereken kötü bir sırdır
    çocuğunuz,dört yaşına geldiğinde bu kuralları öğrenmelidir

leon somers-barbara c. somers,yazmışlar
    'sevgi,cinsellik ve çocuklar' adlı kitabımdan alıntıdır

Son düzenleme: 7 Ekim 2009
  2. 6 Kasım 2007
  3. yELiiizz

yELiiizz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bu çok hassas ve zor bir konu daha bilinçli olmak için ailelerin eğitim alması şart ben öğretmen olarak 7-8-9-10-11 yaş grubunu iyi tanıyorum ama kendi çocuğuma nasıl davranacağımı yaşayarak öğreniyorum malesef kızım 4 yaşında

4. 7 Kasım 2007
  5. ayşenur

ayşenur Guest

ne yazıkki aile içi cinsel istismarlarda çocuklar bunu söyleyemiyor bu iğrenç şeyi uygulayan aile bireyi tarafından korkutuluyor. Annelerin bir kısmıda bunu duysada susuyor ve çocuğu suçluyor özellikle cinsel tacizi yapan eşiyse suskunluk sonuna kadar. güzel bir konuya temas etmişsin arkadaşım teşekkürler. ben biraz bu tür olayları yaşayan çocuk ve gençlerle bir dönem çalıştım bir merkezde. umarım anneler biraz daha bilinçli ve uyanık olur.kuzuyu kurda teslime etmek gibi bişey yaptıkları. çok acı çok.sevgiyle kal

6. 7 Kasım 2007
  7. husel

husel er:) Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    148
    evet bencede çok öenemli...
    tabiki sınıflarımızda da ileyeceğiz bu konuyu ama
    herşeyin olduğu gibi bu konununda eğitimi ailede başlamalı...
    heleki insanların sapıklıklarının yaş dinlemediği düşünülünce....

8. 11 Mayıs 2009
  9. netertua

netertua Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    bu konuyla ilgili pedagog adem güneş beyefendinin ''anne,babaların korkulu rüyası taciz'' kitabını herkese tavsiye ediyorum.her anne baba alıp okulamalı...

10. 11 Mayıs 2009
  11. kedi dili

kedi dili EN BÜYÜK TÜRK ATATÜRK! Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    gerçekten çok önemli konu,ben oğlumla bu konu konuştum,elbette o tam olarak anlamadı,biz onunla- kuralları bulduk--
    birinci kural: kimse poposuna vea pipiye anneden ve kendinden dokunmamalı,kimseye izin verme,yardıma çağır.
    ikinci kural:eğer birisi dokunduysa,ve yardım çağıramadıysan eve gelince annene ve babana anlat,biz bu kişilere hakkını bildirelim,
    önemli olan evladın size devamlı güvenilmesi,o size her hangi şey den bahsederken korkmamalı,siz kızacaksınız diye,