cinsiyet belirlemek için beslenme ve folic asit

Konusu 'Bebeklerimizin Cinsiyetleri ve İsimler' forumundadır ve berra10 tarafından 14 Nisan 2010 başlatılmıştır.

14 Nisan 2010
    Konu Sahibi : berra10
  1. berra10

berra10 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    arkadaşlar merhaba. bişey sormak istiyorum.teravetin topiğine de yazdım ama herkesin fikrini almak için yeni konu açtım .ben hamilelik öncesi beslenmeme dikkat etmeye çalışıyorum.erkek bebek için protein , sodyum , potasyumdan zengin gıdalar yiyorum.şimdi de folic asit kullanmaya başladım. ama folic asit içeren gıdalar erkek bebek için beslenme diyetinde yok .sizce ne yapayım ? folic asiti hamilelik öncesi içmesem de hamile kalınca mı içsem ? biraz uzun oldu ama . düşüncenizi yazarsanız sevinirim.

2. 14 Nisan 2010
  3. nonis

nonis Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    olur olur şekerim,ben iki bebeğimde de hamile kaldıktan sonra folic asit kullandım bir sakıncası yok,illaki hamilelikten önce kullanmak gerekmiyor,iki bebeğimde zehir gibi valla:)

4. 14 Nisan 2010
  5. tugyann

tugyann sehle84 Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    bence cenabı hak belirliyo cinsiyetini sen ne yaparsan yap ne yersen ye alakası yok bende folik asit içtim hamile kalmadan 2 ay önce beyin ve omurilik için çok iyiymiş böyle şeylere takılma erkek diye birşeyler yersin kız olur rabbim neyi nasip ederse o olur hakkımızda hayırlısı eli ayağı düzgün olsun sağlıklı sıhatli başka birşey istemem.

6. 14 Nisan 2010
  7. glupglup

glupglup Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    Bende erkek olması için uğraştım ama ters tepti kaydirigubbakcemile3 akışına bırakın, takılmayın böyle şeylere sonra çok üzülürsünüz

8. 14 Nisan 2010
  9. momof2

momof2 kendi kendinin patronu Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Erkek bebek diyeti icerigindeki sodyum yuksekligi nedeniyle dusuk riskini artiriyor o yuzden 3 kat fazla folic acid icilmesi tavsiye ediliyor. Folic acid iki diyette de yok cunku malum olan zaten ilan edilmez. Yani bu mutlaka icilmeli.
    Ben icmedim bende birsey olmadi demek de dogru degil. Folic acid dusuk riskini yuksek oranda azaltiyor. Dusuk riski olmayan biri icin elbette fark etmeyecektir. Genetik hastaliklari DNA yi etkileyerek cok yuksek oranda azaltiyor. Spina bfida nin tek nedeni folic acid eksikligi. Yani ister kiz diyeti ister erkek diyeti, her ikisinde de folic acid sart. Hatta 1 yil onceden baslanilmasi en iyisi. bununla ilgili yazilari google da bulabilirsiniz.

Bizim ailede genetik egzama hastaligi var. Anneannem, annem ben kiz kardesim vs. Ben ilk kizimda evlenir evlenmez baslamistim, bebek dusundugumuz icin ve onda su an egzama yok. Ama ikinci kizimda ilk 3 ay hep istifra ettim hapi. Ve 6 ayindan beri egzamayla yasiyor..
    Folic acid in faydalari ile ilgili sayisiz calismalar var. Her annenin yavrusuna ilk borcu folic aciddir. Kesinlikle ihmal etmemelisin.
    Gonlundeki bebege kavusman dilegiyle.

10. 14 Nisan 2010
  11. estamp

estamp sonunda... Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    spina bfidanın tek sebebi folic asit yetersizliği demek kesinlikle yanlış... hamile kalmadan 6 ay öncesinde folbiol kullanmaya başladım,doktor arkadaşın tavsiyesiyle,hatta düşük yapıncaya kadar ama,otopside 18 haftalık bebeğimde ntd ve spina bfida vardı...
    kromozom analizide yaptırdık,genetik de değilmiş...Allah'ın takdiri işte...

12. 15 Nisan 2010
  13. berra10

berra10 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    benim ilk çocuğumda planlı bir hamilelik olmadığı için folic asiti hamilelik öncesi içmemiştim.hamile kaldığımı öğrendikten sonra içtim.momof arkadaşım folic asit 2 diyette de yok yazmışsın ama kız bebek diyetinde bol marul yenmesi tavsiye ediliyor ki marul çok güçlü bir folic asit kaynağı .zaten o yüzden kafam karıştı. tabi şunu belirtmeden de geçemeyeceğim . biz elimizden geleni yaparız tabiki takdir Allahın . ALLAH HERKESİN GÖNLÜNDEN GEÇENİ HAYIRLISINI VE SAĞLIKLI BEBEKLERİ NASİP ETSİN.

14. 15 Nisan 2010
  15. berra10

berra10 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ben daha önce burda okumuştum cinsiyet için diyet yapanları. acaba onlar arasında folic asiti hamilelik öncesi içen varmı ? onu merak ettim. umarım daha önce diyet yapan birileri okur da cevap yazar . herkese teşekkürler...

16. 15 Nisan 2010
  17. ErGiNSeNa

ErGiNSeNa Umuda yolculuk.. Pro Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    198
    canım cinsiyeti Allah belirler sen Allahtan iste ''bana dua edin size icabet edeyim'' kalbini rahat tut

18. 15 Nisan 2010
  19. sevimy

sevimy Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    benimde bu diyet konusunda bir fikrim olmamasına rağmen ki ilk burda duydum, hamile kalmadan önce düzenli olarak folik asit kullandım. hamile kalıncada doğal olarak devam ettim. bebeğim erkek... belkide sadece takdir Allah'ın siz ne yaparsanız yapın... hayırlı ve sağlıklı olsun yeter değil mi?