Cinsiyet seçimi ahlaki mi?

Konusu 'Bebeklerimizin Cinsiyetleri ve İsimler' forumundadır ve 1BukeT tarafından 8 Kasım 2007 başlatılmıştır.

?

Sizce Cinsiyet seçimi ahlaki mi?

1. Doğa dengelerini alt üst edeceğini düşünüyorum o yüzden ahlaki bulmuyorum

57,1%
  2. İnsanların buna hakkı olduğunu düşünüyorum bu yüzden ahlaki buluyorum

37,5%
  3. Hiç bir fikrim yok

5,4%
    8 Kasım 2007
    Konu Sahibi : 1BukeT
  1. 1BukeT

1BukeT Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    106
    Preimplantasyon genetik tanı adı verilen ve embryonun genetik yapısını ve kromozom kuruluşunu belirleyebilen tekniklerin gelişmesi ile embryonik aşamada cinsiyet belirlenmesi de mümkün hale gelmiştir. Bu tekniğin uygulanabilmesi için Tüp bebek uygulamasına ve bu uygulama ile embryo oluşturulmasına gereksinim vardır. Tüp bebek uygulamaları etkinlikleri ve güvenilirlikleri oldukça uzun sürelere yayılan takipler ile kanıtlanmış uygulamalardır. Cinsiyet seçiminin gündeme gelmesi ile iki son derece tartışmalı etik konu gündeme gelmiştir.

Bunlardan ilki sadece doğacak çocuğun cinsiyetini belirlemek için Tüp bebek ve PGT uygulamalarının yapılmasının ne derece doğru ve etik olduğudur. Tüp bebek uygulamalarının oldukça güvenli olması nedeni ile bu amaçla Tüp bebek yapılması kabul edilebilir bir uygulama olabilir. Hayati tehlike ve önemli komplikasyon riski son derece azdır. ABD de para karşılığında yumurta bağışı yapılmasının etik ve kabul edilebilir olması da bu savı desteklemektedir. Sonuçta yumurta bağışı yapacak olan kişiler sağlıklı ve genç olup bunu sadece para karşılığında yapmaktadır. Ancak konu cinsiyet seçimi olunca başka bir etik problem devreye girmektedir. O da karşı cinse ait oluşmuş embryoların ne yapılacağı konusudur. Embriyoların sadece istenmeyen bir cinse ait olmaları nedeni ile atılmaları bir nevi ayrımcılık olup genelde kabul görmesi zordur. Embryoların daha sonra kullanılmak üzere dondurulup saklanmaları diğer bir seçenektir. Ancak taze embryo transferi sırasında istenemeyen cinsiyetteki embryoların daha sonra da istenmeyecekleri göz önüne alındığında bu da çok mantıklı görünmemektedir. Aile dengelenmesi amacı ile (oğlu olanların kız, kızı olanların oğlan istemesi) Tüp bebek ve PGT yapılması ise bazı çevrelerce etik görülmesine rağmen karşı cinse ait embryoların ne yapılacağı konusu ağırlıklı olarak etik önemini korumaktadır.

İkinci soru ise başka nedenlerden dolayı Tüp bebek yaptıran çiftlerde bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinin etik olup olmadığıdır. Bu gibi durumlarda da ilk bebek için cinsiyet seçimi genel olarak kabul görmemektedir. Daha önce Tüp bebek ile gebe kalmış veya normal yoldan gebe kalmış, ancak ikinci bebek için Tüp bebek gerektiren çiftlerde ise karşı cinsin seçilmesinin etik açıdan kabul edilebilir görünmektedir. Bu durumda genelde kız çocuğu olanların erkek, erkek çocuğu olanların ise kız seçecekleri düşünülürse dengesiz bir dağılım olmayacaktır. Öte yandan kısır olan bu çiftlerde arta kalan embriyoların daha sonra kullanılmak amacı ile dondurulup saklanabilme olanağı vardır.

Bir cinse ait çok sayıda çocuğu olan çiftlerde ise (örneğin 6 erkek veya 6 kız) Tüp bebek ve PGT ile cinsiyet seçimi yapılması ise başka etik tartışmalar yaratacak önemli bir konudur. Burada da karşı cinse ait embryoların yok edilmesi problemi ortaya çıkmaktadır.

Cinsiyet seçiminin genelde popülasyondaki erkek kız oranının nasıl etkileyeceği de tartışılmaktadır. Bu uygulamaların geniş çapta kullanılması ile çeşitli kültürlerde tercih edilen cinsiyet olan erkeklerin artacağı kuşkusu olsa da uzun vadede bunun dengeleneceği ve tercih edilen cinsiyetin kız olacağı düşünülmektedir. Mevcut Tüp bebek uygulamalarının genel popülasyondaki oranına bakılacak olursa bugün için bu önemli bir sorun gibi görünmemektedir. Cinsiyet seçimini savunanlar bunun genelde artan dünya nüfusuna bir denge getireceğini ve ailelerin genellikle karşı cinsten iki çocuğa sahip olduktan sonra artık çocuk yapmayacaklarını söylemektedirler.

Cinsiyet seçimini savunanlar diğer bir tezi ise istenmeyen cinsten olan çocukların daha az sevgi ile yetişe ceği ve hatta karşı cinse ait çocukların cinsiyet saptandıktan sonra düşükle sonuçlanabileceğidir.

Sonuç olarak cinsiyet seçimi etik mi değil mi sorusunun basit bir cevabı olmadığını ve her iki tezi savunanların da haklı oldukları noktalar olduğu görülmektedir. Gelecekte çok daha fazla tartışmaların yaşanacağı bu konuda aileler, doktorlar, hukukçular ve etikçilerin bir araya gelerek en doğru cevapları bulacağı kanısındayım.

Dr Bülent Urman

2. 8 Kasım 2007
  3. 1BukeT

1BukeT Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    106
    Doğa dengelerini alt üst edeceğini düşünüyorum o yüzden ahlaki bulmuyorum

4. 8 Kasım 2007
  5. 1BukeT

1BukeT Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    106
    herkes kendi istediği cinsiyete karar verecekse ve insanların bir çoğu erkek çocuğu istese veya tam tersi kız çocuğu istese nasıl bir denge olurdu?4 kız 1 erkek aile içinde dengesiz gibi görünsede dünya da dengeyi sağlıyor belki ne biliyoruz?

6. 9 Kasım 2007
  7. waterhardeningsteel

waterhardeningsteel Helin Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    yapilan bir arastirmadan insanlara ilk cocugunuzunne olmasini iterdiniz diye sormuslar ve buyuk cogunluk erkek demis. ayni insanlara sadece tek bir evlat sansiniz olsaydi ne isterdiniz dediklerinde bu sefer cogunlugun yaniti kiz olmus.
    oncelikle bu isler Allahin iznine bagli bence. Allah musade etmedigi nasip etmedigi surece ne yaparsaniz yapin olmaz. en azindan bebek tutmaz duser bisey olur. kimse sadece tek bir cinsiyeti secmezdi. ve nufus artisi buyuk oranda duserdi diye dusunuyorum. sanirim insanlar bir kiz bir erkek yapar birakirlardi herhalde. zaten normal sartlarda da erkek ve kiz bebek sayisi birbirinie hemen hemen esit. erkek bebek sayisi azicik daha fazla. bu durumda esitlik ve denge bozulmazdi gibi. sadece bu cinsiyetin ailelere dagilimi degisirdi. Allahtan hayirlisini dilemek lazim oncelikle. daha sonra izin verdigi taktirde kiz ya da erkek olmasi icin tercihinizin olmasini son derece ahlaki ve insani buluyorum.

8. 9 Kasım 2007
  9. Mev*Can

Mev*Can Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    72
    Ödül Puanları:
    0
    bana göre doğaya müdahele olacağından ters ama bi yandanda erkek yada kız tutturacağız diye habire doğuran insanları düşünmekte lazım..daha doğrusu erkek bebek tutturmak isteyen insanları..bi kadının 3 oğlu olsun kız çocuk olmasa onlar için önemli olmuyor..ama 3 kızı olsun maaşallah erkek olana kadar ver allahım ver diyolar..çevremde bu tarzda bi kaç aile dostumuz var 5 er 6 şar kız çocuklarına sahip..niye bu kadar çocuk diyince belki erkek olur diye yaptık tarzı cevaplar..en acısıda tanıdığım bi insan 3 kız çocuğuna sahip erkek olsun diye 3 kez daha hamile kaldı ve cinsiyetleri kız olduğu için kürtaj oldu..en sonunda bu tarzda bi yöntemle erkek çocuğa hamile kaldı..artık allah ıslah etsin onu.. allahım böyle cinsiyete takıp o cana kıyanlara akıl fikir versin diyorum..

10. 9 Kasım 2007
  11. kronick

kronick bize her yer TRABZON:) Pro Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    106
    cinsiyet seçme özgürlüğünü gayri insani,günah ve tehlikeli görüyorum...
    sanırım bu konularda biraz gerikafalyım:kahve:ben Allah'ın tayin ettiği şekilde bazı şeylerin yaşanmasından yanayım.ayrıca kesinlikle doğal dengeye ciddi bir müdahale olarak görüyor ve cidden tehlikeli buluyorum.
    konunun boyutunu; etrafındaki bir kaç aileyi veya bilinçsiz şekilde çocuk yapıp beğenmediği cinsiyeti aldıran dengesizleri örnek vererek değerlendirenlerin ise şaka yaptığına inanmak istiyorum:1shok:
    evladının cinsiyetini belirlemeye kalkıp diğer cinse ayrımcılık yapan zihniyetle;karnındaki çocuğun cinsiyetini beğenmeyip aldıran zihniyeti çokta farklı görmüyorum...(kötünün iyisi durumu:kahve:)

12. 9 Kasım 2007
  13. Mev*Can

Mev*Can Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    72
    Ödül Puanları:
    0
    kronick eğer benim yazdığım konudan ötürü verdiğim örnekleri umarım şakadır diye düşünüyorsan inan bana şaka olmasını bende çok isterdim ama maalesefki şaka deil..6 kıza sahip olan vatandaş ablamın eltisi 5 kıza sahip olan vatandaş eşimin dayısı..ve en kötüsü 3 kez kürtaj olan kişiliksiz kadın ise ve kendi isteği ile yani kocasının her hangi bi zorlamasıyla deil.. arkadaşımın eltisi ve şu an bi gör oğlu 1 yaşında kız çocuklarını adamdan bile saymıyor..

14. 9 Kasım 2007
  15. Krdi

Krdi Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    148
    Bilinçli bir insanın dini ne olursa olsun bana göre sağlıklı evladı olduktan sonra Allah ile cinsiyet pazarlığı olmamalı. Ama bazı durumlarda yani sağlıkla ilgili hususlarda cinsiyet tayini ve tercihi olabilir. Mesela bazı kan ve kemik hastalıkları vardır sadece erkek çocuklarda olur ya da sadece kız. Bunu tıpla uğraşanlar daha iyi bilirler. Böyle bir rahatsızlık taşıyan ailelerin kızları ya da oğulları oldu mu mutlaka ama mutlaka bu hastalığa yakalanır. Buna meydan vermemek için hangi cinsiyeti etkiliyorsa o cinsiyeti tercih etmemek adına ailenin bir tavrının olmasını ben normal karşılıyorum. Bu durum dışında sparişle çocuk olmaz buna karşıyım

16. 9 Kasım 2007
  17. Mev*Can

Mev*Can Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    72
    Ödül Puanları:
    0
    canım şu an testin ismi aklıma gelmedi ama gebeliğin 11.haftasında kan vererek yaptırdığın bi test o hatunda zaten tüp bebek merkezlerinde birinde mi ne yaptırmış bu testi ücretli olarak yaptırıyorsun kanda bebekteki xx yada xy kromozomun fazlalığına bakıp cinsiyetini söylüyolar..bende de 12 .haftada almıştı doktor yanlız devlet hastanesinde genetik bi rahatsızlık şüphesiyle yan lız cinsiyetini söylemedi 16 haftada öğren diye sadece sağlığı yerinde hormonel bi sorun yok demişti..tuhaf bi ismi var aklıma gelmedi bi türlü..

18. 9 Kasım 2007
  19. Mev*Can

Mev*Can Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    72
    Ödül Puanları:
    0
    ee kadının gözü kara sıyırmış kafayı erkek çocukla..en sonunda özel bi yerle görüşmüş ücretli olarak eşinden alınan spermler ayrıştırılmış böylece erkek bebeğe kalmış..o kadar rahat ki gayet doğal bi şey yapmış gibi anlatıyor..arkadaşımın dediğine göre bunların kayınababaları çok zengin miras paylaşımında erkek toruna çok mal düşer diye yaptı diyor..çünkü benim arkadaşımında kız çocuğu var..bi evin tek erkek torunu oldu..valla günahı kendi boynuna..