Çizgi film sirinler :)hakkinda bilmediklerimiz!!

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve EU1 tarafından 22 Eylül 2007 başlatılmıştır.

22 Eylül 2007
    Konu Sahibi : EU1
  1. EU1

EU1 Guest

:kahve:

Şirinler, Belçikalı (babası İngiliz) çizer Peyo'nun ünlü eseri. 1958'de Peyo Cullifors tarafından Çizgi roman olarak ortaya çıktı. 1981'de televizyonda gösterilen Şirinler büyük ilgi gördü. Orijinal ismi "Schtrumpf" (İngilizce'de "Smurf") olan Şirinler 256 bölümden oluşuyor.

Sirinler ve Kominizm
    Şirinler yıllardır Komünizm propagandası yapmakla suçlanmış ABD'de bir dönem gösterimi yasaklanmıştır. Bunun nedeni para olmadan komünal bir yaşam sürmeleri Şirin baba'nın Karl Marx'a benzemesi ve kızıl şapka giymesidir. Herkes kendi işini yapıyordur ve mutludur. Herkes aynı şeyi giyiyordur. Çizgi filmdeki Şirinlerin düşmanı Gargamel papaz cübbesi giyer ve dini sembolize eder, altın ve para düşkünüdür (kapitalizm) ve onları yeme (misyonerlik) gibi pek çok gizli unsur bulundurduğu iddia edilmiştir. Hatta İngilizce "Smurf" kelimesinin açılımı "Small Men Under Red Flag" (yani Kırmızı Bayrak Altında Küçük Adamlar) olarak da ileri sürülse de özgün ismiye bağdaşmadığı için geçerliliği şüphelidir.

Şirinlerin temsil ettiği çok farklı unsurlar da vardır. Örneğin; Şirine feminizmi, Süslü eşcinselliği, Güçlü şirin maço erkeği temsil eder.

2. 22 Eylül 2007
  3. Herbela

Herbela Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    Vayy bee. Meğer neymiş şu bizim şirinler de haberimiz yokmuş. ben onları seyrederken komünizmi tanımıyodum. Sonradan tanıdım. Hiç de sempati duymadım.:icecream:

4. 22 Eylül 2007
  5. bluish

bluish Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Cidden de şöyle bir düşününce hak veriyor insan doruluğuna ama ben şimdiye kadar hiç böyle birşey düşünmedim, kendi adıma birşeylerin empoze edildiğini de sanmıyorum, çok seviyorum ben onları:asigim:

6. 22 Eylül 2007
  7. damlasu

damlasu Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Hiç böyle düşünmemiştim,çok enteresan ya.

8. 22 Eylül 2007
  9. leo2621

leo2621 Bende 'ANNE' yim artık!!! Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    Wala bi yaşıma daha girdim!!! Apayrı bişi ya!

10. 22 Eylül 2007
  11. Mev*Can

Mev*Can Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    72
    Ödül Puanları:
    0
    şirinler benimde en çok sevdiğim çizgi flimdir..

12. 22 Ekim 2007
  13. Aksi

Aksi mebbus garisi yekdane Pro Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    bugun bile DVD den izledigim bi cizgi film

14. 22 Ekim 2007
  15. atxixka81

atxixka81 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    daha neler öğreneceğiz bakalım birde eğitim önemliboşuna denmiyo küçücük çocuklar izliyo çizgi filmleri ebebeyn olarak çok dikkat etmemiz lazım her çizgi filmide izletmeyelim.

16. 22 Ekim 2007
  17. jewel

jewel Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    komünizme sempati duymama sebep olmasa da geçenlerde izlerken bu yazdıklarını farketmiştim.dikkatle izlenince ve yetişkin gözüyle bakılınca farkediliyor.Allah bilir şimdiki çizgi filmlerle çocukların beynine neler dikte ediliyor?

18. 22 Ekim 2007
  19. sxuxslxuxMXIXMAR

sxuxslxuxMXIXMAR Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    jevel arkadaşa katılıyorum bu yetişkin gözüyle görülebilecek bir şey şirinleri ilkokula bile gitmeyen çocuk ların seyrettiği düşünülürse şirin babanın niye kırmızı başlık taktığını ya o kadar erkeğin içinde 1 tane bayan şirinin olduğunu yada süslü şirinin cinsel kimliğini sorgulayacak beyne sahip değiller ancak seneler sonra yani bizim yaşlarımıza geldiklerinde sorgulayabilirler şimdi onlar için içnde neşeli şarkıların geçtiği herşeyi şirinleyen tek dertleri gargamelin öğle yemeği olmak tan kaçmak olan sevimli yaratıklar
    eğer çizgi filimleri böyle sorgularsak vini the poo daki piklet karakteri yani domuzun çocuklara sevimli gösterildiği dinimizce yenmesi haram olan bir canlının çocuklara sevdirildiği gerekçesiyle trt deki yaynı kaldırıldı
    bence böyle şeyler sadece büyüklerin aklına geliyor.