Çocuğa düzenli yemek yedirme yolları

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve Adivar tarafından 27 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

  27 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : Adivar
 1. Adivar

  Adivar Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.280
  Beğenildi:
  43
  Ödül Puanları:
  148
  Çocukların yemek yememeyi aile bireylerine karşı bir koz olarak kullanabileceğini belirten uzmanlar, yemek yeme konusunda çocuğa çok fazla ısrar edilmemesi gerektiği uyarısında bulunuyor.

  [​IMG]

  BİR YAŞINDAN SONRA...

  Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi Selda Aydın, bedensel ve psikolojik bir problemleri olmadıkça her çocuğun acıkıp öğün vakti geldiğinde yemek yiyeceğini söyledi. Bazı çocukların yemek yememeyi aile bireylerine karşı koz olarak kullanabileceğini vurgulayan Aydın, anne babaların yanlış tutumunun, bu durumun pekişmesine neden olduğunu ifade etti.

  Yemek yemenin, bir çocuğun sıra dışı yapması gereken bir olay olmadığını, onun fizyolojik bir ihtiyacı olduğunu hatırlatan Aydın, normalde bir yaşından sonra çocuğun sofraya yetişkinler ile oturması ve yaşına uygun yemek yemesi gerektiğini dile getirdi.

  AİLELERE ÖNERİLER

  Aydın, çocuklara yemek yeme alışkanlığı kazandırılabilmesi için ailelere şu önerilerde bulundu:

  "Öğün vaktine iki saat kala çocuğa kesinlikle abur cubur verilmemelidir. Yemek saatinde çocuk sofraya çağırılmalı ve tabağına yiyebileceği kadar yemek konmalıdır. Yemek yeme konusunda çocuğa çok fazla ısrar edilmemelidir. Çocuk yemeğini yemeden sofradan kalkarsa kesinlikle o öğün içinde çocuğa abur cubur verilmemelidir. Çocuk tabağındaki yemeği bitirdiğinde mutlaka ödüllendirilmelidir. Çok fazla ısrarcı olunarak, tabak elde çocuğun peşinde dolaşılmamalıdır. Diğer bir öneri de, yemek yapmadan önce yemek çeşidi konusunda çocuğunuzun da fikrini alabilir ve yemek tabağını süsleyerek yemek saatini daha eğlenceli hale getirebilirsiniz."​


  alıntı