Çocuğum Talasemi taşıyıcısıymış

Konusu 'Hematoloji - Kan bilimi' forumundadır ve sentiment tarafından 5 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  5 Şubat 2009
  Konu Sahibi : sentiment
 1. sentiment

  sentiment Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2009
  Mesajlar:
  9
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Talasemi hakkında bilgisi olan arkadaşlar, 2 tane biri erkek digeri kız 2 yavrum var.Annem dr. gittiginde, kansızlıgı nedeniyle araştırma yapıldı ve talasemi taşıyıcısı oldugunu ögrenip,bizimde test yaptırmamız gerektigini söyledi.bizde yaptırdıgımızda annemden bana bendende erkek çocuguma geçtigi anlaşıldı.kızımda çıkmadı.ama ben daha önce rutin olarak götürdügüm doktara ben talasemi taşıyıcısı oldugumu bilmeden önce çocumun sürekli kansızlıgından şüphelenip, bu testi istemiştim.Yapıldıgında ise yok çıkmıştı.annemin ısrarı neticesiyle tekrar yaptırdıgımda ise var çıktı. ben bu testi 3.defa yaptırdım ve neticeyi bekliyorum.talasemi hakkında çok fazla bi bilgim yok.Bilgisi olan arkadaşlar bilgilendirip bu konu hakkında da tavsiyede bulunursanız çok sevinirim.
   
 2. 6 Şubat 2009
  Konu Sahibi : sentiment
 3. HeartLess

  HeartLess HUZUR MELEĞİMSİN SEN.. Pro Üye

  Katılım:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  12.846
  Beğenildi:
  29
  Ödül Puanları:
  198
  Talasemi...

  Akdeniz anemisi, Akdeniz kansızlığı ya da tıptaki adıyla Talasemi; Akdeniz ülkelerindeki ırklarda görülen, doğacak çocuğa anne-babasından ”Beta Talasemi” geninin kalıtımsal olarak geçen bir tür “kansızlık” hastalığıdır. Anemi (kansızlık) oluşmasına neden olan etmen, kanda alyuvarların yapısında yer alan “hemoglobin” molekülünün yapısındaki bozukluktur.

  Hastalığın iki apayrı biçimi vardır: Talasemi Major ile Talasemi Minör.


  Talasemi Minör (Akdeniz anemisi taşıyıcılığı)
  Talasemi minör, major’a göre çok daha hafif izler. Bireylerdeki tek bulgu yalnızca kansızlıktır. Kişilerin tek yakınmaları halsizliktir. Üstelik, kimi hastalar evlenme işlemlerinde yapılan zorunlu kan incelemelerine dek hastalıklarını hiç bilmeyebilirler. Bu hastalarda yapılan incelemede, serum demir düzeyi olağan ya da artmıştır. En çok görülen kansızlık türü olan ve bu hastalıkla en çok karıştırılan Demir eksikliği anemisi’nde ise demir azalmıştır.

  Tanı, “Hemoglobin Elektroforezi” ile konur. Bu hastalığın anlaşılmasında işe yarayan en önemli inceleme ölçütlarından biri olan HbA2 (kanda oksijenin taşınmasını sağlayan hemoglobin molekülünün küçük bir oranı) normal kişilerde %3,4 iken bu hastalıkta % 7 ye yükselmiştir; HbF ise küçük bir düzeyde (%2-6) artmıştır. T. Minor’ün asıl önemi bu hastalığın evli çiftin her iki bireyinde de olmasında ortaya çıkar; çocuğun %25 T. Major, yani hastalığın ağır ve ölümcül seyreden biçiminden olma olasılıği vardır.

  Anne ve babadan yalnızca biri Akdeniz Anemisi taşıyıcısı (Talasemi Minör) ise doğacak çocuklarının taşıyıcı olma olasılığı % 50 dir. Talasemi major olma olasılıkları ise yoktur.  Talasemi Major (Cooley anemisi)
  Talasemi Major hastalığın ağır izleyen biçimdir ve bir öbür adı da Cooley anemisidir.

  Sağlıklı insanlarda iki alfa ve iki beta altbirimlerinden oluşan hemoglobin molekülünün aksine, Cooley anemisi olan hastada beta birimleri düzgün oluşamadığı için, sorunsuz oluşan alfa altbirimleri beta altbirimleri olmadan hücre içinde çöker, ve alyuvarların yaklaşık %90'ı daha olgunlaşmadan ilik içinde ölür. Buna etkisiz kan üretimi (inefektif hematopoez) denir.

  Çoğunlukla bebek daha 6 aylıkken birdenbire başlayan ağır kansızlık sonucu kalp yetmezliği gelişir. Bunun olmaması için düzenli olarak sık sık kan nakli yapılmalıdır. Kan nakli yapılmazsa hasta birkaç yılda ölür. Kan nakli yetersiz yapılırsa, kan eksikliğini karşılamak için normalde kan yapımının gerçekleşmediği organlarda da (karaciğer, dalak, yassı kemikler (özellikle kafatası kemiklerinde)) ilik doku gelişmeye başlar ve bu kemiklerin kırılmalarına neden olup, aynı zamanda çocuğun yüz şeklinde belirgin değişikliklere yol açabilir. Kan yapımındaki tüm bu çabalara karşın, üretilen alyuvarların hemoglobinin yapısındaki bozukluk bu üretimi etkisiz kılar.

  Yüz şeklinin değişmesi şu biçimdedir: Burun kökü çökük, alın ve elmacık kemikleri çıkıktır. Üst dişler öne fırlamıştır. Baş dört köşe şeklini alır. Dalak ve karaciğer büyür. Boy kısa kalır. Çocuk ergenlik çağına giremez. Kan nakilleriyle vücutta biriken aşırı demirin yol açtığı kalp sorunları (myokardit, kalp yetmezliği vs.) ileri yaşlarda çoğunlukla ölüm nedenidir. Hemoglobin elektroforezi incelemesinde; normal yetişkin insanlarda bulunmayan, ancak bu hastalıkta % 50-90 vakada görülen ve bir tür hemoglobin olan HbF’in kanda bulunması tanı koydurucudur.

  Anne ile babanın ikisi de Akdeniz anemisi taşıyıcısı (Talasemi Minör) ise doğacak çocukların Talesemi Major olma olasılığı % 25, taşıyıcı olma olasılığı % 50 olacaktır. Ancak % 25 olasılıkla çocuk normal olacaktır.


  Alıntı
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 7 Şubat 2009
 4. 6 Şubat 2009
  Konu Sahibi : sentiment
 5. sentiment

  sentiment Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2009
  Mesajlar:
  9
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Verdiginiz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim songül hanım.beni gerçekten aydınlattınız verdiginiz bilgilerle.
   
 6. 7 Şubat 2009
  Konu Sahibi : sentiment
 7. ela

  ela Guest

  songül hanım size bişey sormak istiyorum cevaplarsanız çok mutlu olurum.
  ben 7 ay önce uzun vadeli bir diyet yaptım diyetten 2 ay sonra yoğun bir saç dökülmesi yaşadım doktora gittim kan tahlillerim sonunda demir eksikliği anemisi dedi doktor ferro sanol içtim tam 4 ay.
  bu sefer başka bir doktora kontrole gittim 3 gün önce kanım aındı tahlillerim yapıldı doktora eski ve yeni sonucumla gittiğimle doktor sonuçların aynı değişmemiş dedi ve beni hemotolojiye yönlendirdi pazartesi hemetolojiye gitcem ama beni aydınlatırsanız benim major olma riskim nedir birde bende diyet yapınca kansızlık baş gösterdi.
   
 8. 7 Şubat 2009
  Konu Sahibi : sentiment
 9. HeartLess

  HeartLess HUZUR MELEĞİMSİN SEN.. Pro Üye

  Katılım:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  12.846
  Beğenildi:
  29
  Ödül Puanları:
  198

  arkadaşlarım ben doktor değilim,sadece
  sizler için bu hastalığı araştırdım ve bilgi sahibi olmamızı istedim...

  arkadaşım bildiğim kadarıyla ,bilinçsiz yapılan diyetler
  hastalıkları tetikleyebiliyor...
  en güzeli, doktorunuzun kontrolünde diyet yapmanız,
  ve uzman birinden bu hastalıkla ilgili bilgi almanız olacaktır...
  hepinize acil şifalar diliyorum..
  sevgiler...
   
 10. 24 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : sentiment
 11. elifcede

  elifcede Popüler Üye Üye

  Katılım:
  29 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  114
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Arkadaşlar bilmeniz gereken şu demir değerleri normale gelmeden yapılan talasemi testleri doğru cevap vermez bunu bana 9 eylül Ün. hemotoloji uzmanı söyledi...Ben ve oğlumda taşıyıcı...bendede önce yok çıkmıştı ama sebebi buymuş...a.s
   
 12. 24 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : sentiment
 13. elifcede

  elifcede Popüler Üye Üye

  Katılım:
  29 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  114
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Ve bu genetik bir hastalıktır 28. kromozomdaki hata olarakda nitelendiriliyor...
  sonradan varolamaz...
   
 14. 24 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : sentiment
 15. lalehan

  lalehan yoLcuyuM yoLuNdA Üye

  Katılım:
  10 Haziran 2009
  Mesajlar:
  1.020
  Beğenildi:
  76
  Ödül Puanları:
  113
  bende alfa talesemi taşıyıcısıyım
  evlendğim zaman tahlil sonuçlarında çıktı
  doktor 6 ay çocuk yapma demişti
  bilinçli olmak ve hamilelikten önce bu rahatsızlığın olup olmadığını bilmek önemli
  hastalığın yan etkisi olarak halsizlik çabuk yorulma ve çarpıntı gibi rahatsızlıklar mevcut
  bir de haşimato rahatsızlığı eklenince daha çok halsizlik mevcut olyor..enerji verici besinler kullanıncada kilo problemyle karşılaşılıyor bu seferde...
  akdeniz tarafında oldukça yaygın bir rahatsızlık ..özellikle akraba evliliği yapıldığında bu gen yoluyla taşıyıcı yada hasta olma ihtimali daha çok...
  3 ayda bir kan tahlili oluyorum zaten hastalığımdan dolayı...alıştım artık bukronik hastalıklardan
  Allah beterinden korusun...herkese sağlıklı günler dilerim.
  a.s.​
   
 16. 25 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : sentiment
 17. elifcede

  elifcede Popüler Üye Üye

  Katılım:
  29 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  114
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Neden 6 ay bekletti bilmiyorum ben 6 ayda bir hemoglobin baktırıyorum beslenmeme dikkat ediyorum kırmızı etle kalsiyum içeren besinleri birlikte kullanmıyorum...
  Bu sayede oğlumda bende iyiyiz çok şükür Allah beterinden korusun...
   
 18. 17 Ocak 2010
  Konu Sahibi : sentiment
 19. ressamona

  ressamona Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  99
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Bende taşıyıcıyım ilerde zaar vermez bu hastalık bana dimi