Çocuğumu sevmek zorunda mıyım?

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve realist tarafından 2 Eylül 2007 başlatılmıştır.

2 Eylül 2007
    Konu Sahibi : realist
  1. realist

realist Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    75
    Ödül Puanları:
    148
    Çocuğumu sevmek zorunda mıyım?

EYLEM BİLGİÇ

İngiltere'de, The Times'a gelen bir okur mektubundan çıkan "Çocuğumu sevmek zorunda mıyım?" sorusu akılları karıştırdı. Ada'da son bir haftadır tartışılan bu soruya, Türk anne-babalar, "Her annebaba çocuğunu sever" cevabını verirken, uzmanlar ise bu tarz sorunlarla sıkça karşılaştıklarını söylüyor..

Geçtiğimiz hafta İngiltere'de, The Times gazetesine gelen bir okur mektubu akılları karıştırdı. Adını vermek istemeyen bu okur, 'Sevilemeyeni sevemiyorum' başlıklı mektubunda; genç kızlığa adım atan kızını bir türlü sevemediğini, onunla vakit geçirmekten hoşlanmadığını, küçük oğluyla ise daha iyi anlaştığını, onu daha çok sevdiğini yazıyordu. Ve mektubunda; "Her iki çocuğumu eşit mi sevmem gerekiyor, tuhaf olan ben miyim?" diye soruyordu. The Times, okurlarına konuyla ilgili görüşlerini sordu. Herkes, 'Anne- baba, sırf annesi-babası olduğu için bir çocuğu sevmek zorunda mıdır?' sorusuna kendi cevabını yazdı. Biz de aynı soruyu Türkiye'deki uzmanlara, anne ve babalara sorduk. Annebabalar "Olmaz öyle şey" diye özetlenebilecek cevaplar verirken, uzmanlar bu tür vakalara sıkça rastlanabildiğini söyledi.

Haydi buyurun yoruma!.....

2. 2 Eylül 2007
  3. bazı yörelerde var erkek çocuklarını daha çok seviyorlar kızlara değer vermiyenler var olmaz diye birşey yok .erkekler soyadını sürdürüyormuş kızlar evlenip gidiyor nasılsa diyenlerde var .sanki o kız o anneden babadan olmamış,böyle kişileri bilmiyorum ne yapmak lazım nasıl eğitmek lazım ,EĞİTİM ŞART diye boşuna demiyorlar a.s

4. 2 Eylül 2007
  5. burbuk

burbuk Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.682
    Ödül Puanları:
    163
    İNSANLAR TABİKİ ÇOCUKLARINI SEVMEK ZORUNDA DEĞİL, BU DUYGU MESELESİ, İÇİNİZDE EVLAT SEVGİSİ VARSA SEVERSİNİZ, ZORLA KİMSE KİMSEYİ SEVMEZ. BUNA DUYGUSAL YÖNDEN YAKLAŞMAMAK LAZIM. BEN ÇOCUKLARINDAN NEFRET EDEN O KADAR ÇOK KİŞİ GÖRDÜMKİ ŞAŞARSINIZ. HATTA BİR ARKADAŞIM EŞİNİN ÇOK ÖNEMLİ OLDUĞUNU ÇOCUĞU İSTESE BİLE EVDEKİ BİR YİYECEKTEN BAŞKA YOKSA ONU ÇOCUĞUNA DEĞİL EŞİNE AYIRACAĞINI VE ASLA ÇOCUĞUNUN YEMESİNE MÜSADE ETMEYECEĞİNİ SÖYLEMİŞTİ. ÇOCUĞUNU SEVMEYENLERİN NASIL BİR İNSAN OLDUĞUNU (İNSAN DEMEYE DİLİM VARMIYOR AMA) ANCAK PSİKOLOGLAR ÇÖZEBİLİR. AÇIKÇASI BENDE MERAK EDİYORUM BUNLAR NASILDIR DİYE.

6. 3 Eylül 2007
  7. realist

realist Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    75
    Ödül Puanları:
    148
    Zeynep ve burbuk sizlere teşekkür ederim.Bu yakında Türkiye de de tartışma konusu olacağa benziyor.Kadının hisleri beni ilgilendirmiyor.Ama tek şey hoşuma gitti.Sevmediğini düşündüğü çocuğuna bakmaya halen devam ediyor.Yani annelik vazifesini(eksik de olsa) yapıyor.Hiç değilse sokağa atmamış.Ama ben inanıyorum ki o çocuk buluğ çağından çıktığı zaman o anne bu sarfettiği sözler için çok pişmanlık duyacak.Yazık umarım o çocuk bunu duymamıştır.Eğer duyduysa sonuçları hiç de iyi olmayacak.Hayatı boyunca sevgi açlığı çekecek ve psikolojisi asla düzgün olmayacak.

8. 3 Eylül 2007
  9. deniz_gunes

deniz_gunes Hayat devam ediyor... Pro Üye

Beğenildi:
    27
    Ödül Puanları:
    198
    Valla 1 sn bile düşünmeden canımı vereceğim tek varlık çocuğumdur.. daha ne olsun ki.?

10. 3 Eylül 2007
  11. Pamuk

Pamuk Guest

anneler ve babalar ne kadar kabul etmek istemeseler de her zaman bir çocuk diğerinden üstün oluyor yüreklerinde(istisnalara lafım yok) ben bunu şahsen yaşadım ve çok fazla da gördüm. hele ki bu çocuklardan biri kız biri erkekse. ama bu derece sevmemek de garip geldi...

12. 3 Eylül 2007
  13. SEN_KOLIK

SEN_KOLIK herkez YALANCI!! Pro Üye

Beğenildi:
    1.033
    Ödül Puanları:
    163
    insan nasil evlat ayrimi yapar en kötüsü ise kendi canindan kendi kanindan olan cocuk nasil sevilmez anlamiyorum

14. 3 Eylül 2007
  15. mesure

mesure Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    86
    Bazı insanlar evlat ayrımı yapar bazıları yapamaz bu da kişilik meselesi bence,ama oldukça saçma geliyor sen dünyaya getirdin,dokuz ay sen taşıdın hele bir annenin birini diğerinden daha çok seviyorum gibi bir ayrım yapmasını aklım almıyor.

16. 3 Eylül 2007
  17. SEN_KOLIK

SEN_KOLIK herkez YALANCI!! Pro Üye

Beğenildi:
    1.033
    Ödül Puanları:
    163
    ya biz tam 6 kardesiz ve bir tek oglan kardesimiz var ama annem asla bizi ondan ayirmadi ama o bizim tek oglan cocugumuz diye hepimiz üzerine titredik hic kiyamam ben ona yanlis anlasilmasin anne baba dan kaynaklanmiyor

18. 3 Eylül 2007
  19. marul

marul HAYALLERİM,EYLÜL VE BEN:) Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    insan çocuğunu sevmek ZORUNDADIR , ayrım yapmaksızın eşit olarak . bizler o duyguyu yaşamak için çocuk yapıyoruz , anne - baba oluyoruz , çocuklarımızdan bir talep var mı ? hayır yok , ama isteyerek ama kazayla bu çocukları yapıp dünyaya getiriyor muyuz ? evet demek ki sevmek zorundayız , sevgiyle büyütmek zorundayız . sonuç itibariyle önce allah sonra biz bu işin içindeyiz . kkda onca insan çocuk sahibi olabilmek için çırpınıyor , neden doğurup sevmemek için mi ? sevmeyenler sorunludur .