çocuğumun dağınık olmasını nasıl önleyebilirim?

Konusu 'Davranış Bozuklukları' forumundadır ve netertua tarafından 14 Ekim 2009 başlatılmıştır.

  14 Ekim 2009
  Konu Sahibi : netertua
 1. netertua

  netertua Popüler Üye Üye

  Katılım:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.111
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  .ÇOCUĞUMUN DAĞINIK OLMASINI NASIL ÖNLEYEBıLıRıM?  Çocuk zekâsını deneyimle elde edebilirse gelişir, "Çocuk, etrafı karıştırarak deneyimler elde edecek. Çocuğun zekâ gelişimi için annelerin çocuklarının hareketli olmalarına, ortalığı karıştırmalarına izin vermeleri gerekmektedir. Çocuk muhakkak enerjisini boşaltmak zorundadır. ıngiliz ve Amerikalı bilim adamlarından oluşan bir araştırma ekibi, evdeki dağınıklığın çocuğun zihinsel gelişimi üzerinde etkili olabileceğini buldu. Araştırma, yaşları üç ila dört arasında değişen 8000 çocuğun yaşadığı ortamdaki düzensizlik ve zekâ durumu arasında ilişkinin incelenmesine dayanıyor.


  Anneler genellikle çocuklarının yaramaz olmalarından ve etrafı karıştırmalarından şikâyet ederler.(Orayı elleme, onu karıştırma, otur şuraya gibi) Bunlar çocukların en çok duydukları kelimelerdir. Aynı anne çok iyi niyetli kaygılarla çocuğun peşinden koşar. Bir yaşına kadar iyi beslenmiş, anne sütü almış bir çocuk için ondan çok daha önemlisi, etrafı karıştırarak deneyim edinmesidir.
  Annelerin çocuklarına biraz daha anlayışlı davranmaları gerekmektedir. Çocukların etrafı dağıtmalarında, oyun oynamalarında bir sakınca olmaz, ancak anneye biraz daha fazla iş düşer. O da çocuğun dağıttığı yeri toplamaktır. Annelerin buna göz yumması gerekmektedir Çünkü bu çocuğun gelişimi açısından önemlidir. Dağınıklıktan rahatsız olan annelerin çocuklarına kolayca dağıtabilecekleri bir oda ayırıp, diğer odaların ise dağıtılmamasına izin verilmemesi gerekmektedir
  Sınırını bilmenin çocuğu mutsuz etmeyeceğini, aksine çocuğun kendisine dünyanın daha güvenilir bir yer olduğu şeklinde bir sınır çizeceğini ve onu mutlu edeceğini annelerin bilmesi gerekir. Etrafı karıştırırken de çocuklara belirli sınırlar konulması gerekmektedir. Aksi takdirde çocuk toplumda uyumsuz bir birey olarak yetişebilir, belirtilen sınırların dışına çıkan çocuklara, uygun ceza vermek çocuğun eğitimi için önemlidir, ancak verilen cezalarda mutlaka tutarlı olunması gerekmektedir.

  Acaba Çocuğunuz mu Dağınık Yoksa Siz mi Çok Fazla Düzenlisiniz?


  Bazı ebeveynler; kendileri dağınıklığa tahammül edemedikleri için çocuklarının nasıl tahammül ettiklerini anlayamazlar ve dağınıklık onlara ciddi bir sorun olarak görünür. Anında düzen isterler. ıstedikleri düzeni de hemen göremeyince de çocuklarına dağınıklık etiketini hemen yapıştırıverirler. Eğer sizin çocuğunuz bu kategoride ise biraz daha esnek olmanızı ve çocuğunuza yapıştırdığınız etiketi çıkarmanızı öneririz. Aksi takdirde siz, her ne kadar yeterli bulmasanız da kendince bir düzen sahibi olan çocuğunuz zamanla gerçekten dağınık olacaktır.
  Diğer bir kategori ise gerçekten dağınık olan çocukları kapsamaktadır. Bazı çocuklar, dağınıklıkla kendilerine bir düzen kurarlar ve etrafın düzenlenmesiyle düzenleri bozulur ve aradıklarını bulamazlar. Bu çocukların çalışma masalarının, dolaplarının dağınık olması onları rahatsız etmez ve ebeveynlerinin bu mekânlara müdahale etmelerini istemezler. Kimi bireyler ise etraflarında dağınıklıklarını toplayan birileri olduğu için dağınık olmayı öğrenmişlerdir ve zamanla bu onlara rahat geldiği için dağınıklığı alışkanlık haline getirmişlerdir.
  Bu durumda da ebeveyn kendi öz eleştirisini yapmalı ve çocuğunu dağınıklığa teşvik eden hususun kendi müsamahası veya sabırsızlığı olup olmadığına karar vermelidir. Sebebin kendi davranışları olduğunu kabul eden ebeveyn geri adım atmayı denemelidir.

  Sorunun Önüne Geçebilmek ıçin Neler Yapabiliriz?


  Çocuklarınıza dağınık olma haklarını kullanabilecekleri bir mekân tahsis edin. Bu mekân, odaları, çalışma masaları veya dolapları olabilir. Tahsis ettiğiniz bu mekâna asla müdahale etmeyin. Bu mekânı zaman zaman çocuğunuza yardımcı olmak adına toparlamaya kalkmayın. Çocuk bu mekânı istediği kadar dağıtsın, dağınıklıktan doğan sonuca kendisi katlanmalıdır. Eşyaları zarar görebilir, kıyafetleri kırışabilir… Sorumluluk tamamen çocuğunuza ait olmalıdır. Bunun dışında diğer aile bireylerinin de kullandığı mekânları toplamak şartıyla dağıtabileceğini hatırlatın. Bu kuralı aile içinde genelleyebilirsiniz veya oyuna çevirebilirsiniz. Ailenin ortak kullandığı mekânlar da dağınık olunursa ortalıkta bulunan eşyalar diğer aile üyeleri tarafından kaybedilebilir. Bir başka ifadeyle ortadan kaldırılabilir. En sevdiği oyuncaktan veya kıyafetten bir ay uzak kalmak çocuğunuzun pek hoşuna gitmeyecektir. Bu yöntem çocukların yaşayarak öğrenmelerine zemin hazırlar.
  (Aktosun, Y,Yasemin, 2006)
  -alıntı-


   
 2. 14 Ekim 2009
  Konu Sahibi : netertua
 3. netertua

  netertua Popüler Üye Üye

  Katılım:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.111
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Çocuğum Dağınık ve Düzensiz

  tehdit, gözyaşı ve sitemlerle dolu bir ortam yaratmadan çocuğu oyuncaklarını toplamaya nasıl razı edebilirsiniz?

  her çocuk odasının görünümü, gün sona erdiğinde bir yangın yerini andırır. hemen ardından da annenin gürlemesi duyulur. "çabuk odanı topla!" çocuk bundan kaçmak için elinden ne gelirse yapar, aniden karnı ya da başı ağrımaya başlar. eğer bir kez toplama başlarsa ilk aşamada bu işleme son verip, kaldırmak için eline aldığı bir kitabın sayfalarına gömülüverir.

  insan, çocuğunu düzenli olması için nasıl ve kaç yaşından itibaren eğitmelidir?. bu reçetesi olan basit bir konu değildir. bir psikolog "altı yaşından küçük çocuklar anti sosyal yaratıklardır," diyor bir psikolog ise, "kendilerini dünyanın dönüm noktası sayarlar. annelerinin her işlerini görmesine alışmışlardır. anne istediklerini verir, ortalığı toplar. çocuğun görüş açısına göre doğru olan budur ve hep böyle kalacaktır.

  her şeye rağmen çocuğu düzenli olmaya itmek çok küçük yaşlarda başlamalı, çocuk anneyi günlük işler sırasında görmeli ve bazı kuralları algılamalıdır: masayı örtmek, yatakları yapmak gibi.

  iki yaşındaki bir çocuk, annesinin akşamları oyuncaklarını topladığını gözler. iki buçuk yaşındaki bir çocuk bu sırada annesine yardımcı bile olabilir. tabii bu arada çocuğun yardımı anne için yeni bir iş ve uğraşı demektir, ama olsun!

  çocukların düzenle ilgili görüşleri büyüklerinkine göre oldukça değişiktir. onların etrafını çeviren oyuncaklar onları rahatsız etmez. hatta o güzel trenin, ya da yastıklardan yaptıkları küçük deliğin neden kaldırılması gerektiğini anlayamazlar bile. onlara göre anneleri üç gün, üç gece yastıklara ya da oyunckalara takılarak tökezlemeyi öğrenmelidir. ta ki çocuk o anda ortalığa serptiği oyuncaklarından bıksın ve onlarla oynamayı artık istemesin.

  herkes çocuğunun fantazi dünyasının renkli olmasını ve daima yeni, yeni fikirler ortaya atmasını ister. ama kimsede duvar kağıtlarının boyanmasını, oturma odasındaki halının bir ucunun makasla kesilmesini ve koltukların olmasını istemez. resim yalnızca resim defterine yapılmalı, hamur ya da zamkla yalnızca mutfakta ya da bir gazete üzerinde oynanmalı. çocuğu bazı oyunlar için şartlı izin vermek onlara oyunları hepten yasaklamaktan daha iyidir.

  çocuktaki düzenli olma kavramı, üzücü ama gerçek, eğer önünde iyi bir örnek varsa gelişir. eğer baba ayakkabılarını çıkarttıktan sonra düzgün bir şekilde bir kenara koymuyorsa çocuk niçin yapsın ki? çocuğa iyi örnek olmanın dışında ona şu şekilde de düzenli olmayı öğretebilirsiniz:

  -çocuk odası evdeki odaların en küçüğü olmamalı. hatta siz küçük odada yatıp, büyüğü çocuğa verirseniz daha olumlu bir iş yapmış olursunuz.

  -çok fazla oyuncak fazla dağınıklık yaratır. en iyisi çocuğun fazla oynamadığı oyuncakları kaldırmak ve bozulup, kırılanları atmak.

  -içine tüm oyuncakların atıldığı oyuncak sepetleri çocuğu düzensizliğe alıştıran şeylerden biri. doğru olan çocuğun oyuncaklarını cinslerine göre ayırıp, toplaması. arabalar bir yana, yapı oyuncakları bir başka yana gibi.
  bu sistemi üç yaşındaki bir çocuk bile anlar.

  -eğer çocuğun, bir de küçük kardeşi varsa oyuncaklar yüksek bir yere kaldırılmalı ki ufaklık onları yeniden dağıtmasın.

  -altı yaşından küçük bir çocuktan odasını tam anlamıyla tek başına toplamasını beklemeyin. ondan bekleyeceğiniz tek şey size bu konuda yardım etmesi olabilir. tabii onu, "gel şimdi birlikte odanı toplayalım, sonra sen de bana bulaşıkları kurulamakta yardım et," gibi cümlelerle teşvik etmeniz şarttıyla. bu gibi hareketler çocukları bağırıp, çağırmaktan daha olumlu sonuç verir.

  -alıntıdır-
   
 4. 14 Ekim 2009
  Konu Sahibi : netertua
 5. netertua

  netertua Popüler Üye Üye

  Katılım:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.111
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  çocuktaki düzenli olma kavramı, eğer önünde iyi bir örnek varsa gelişir. eğer baba ayakkabılarını çıkarttıktan sonra düzgün bir şekilde bir kenara koymuyorsa çocuk niçin yapsın ki?


  bizde baba dağınık olduğu için oğlum da dağınık :KK43:(
  ya genetik yada onu örnek alıyor.
   
 6. 17 Ekim 2009
  Konu Sahibi : netertua
 7. netertua

  netertua Popüler Üye Üye

  Katılım:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.111
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  çocugunda düzensiz,dağnıklık şikayeti olup da buna çözüm bulan,ilginç fikirleri olan varsa buraya bekliyoruz.bizimle payşaırlarsa çook seviniriz.
   
 8. 19 Ocak 2010
  Konu Sahibi : netertua
 9. netertua

  netertua Popüler Üye Üye

  Katılım:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.111
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106

  kimse yok herhalde :kahve:
   
 10. 23 Şubat 2010
  Konu Sahibi : netertua
 11. secdenur

  secdenur Popüler Üye Üye

  Katılım:
  11 Şubat 2009
  Mesajlar:
  482
  Beğenildi:
  36
  Ödül Puanları:
  113
  ay ben varim valla bende boyle bir topik acmak istiyordum.iyi denk geldi.benim durumum cok vahim benim 3 cocuk birisi daha bebek ama :ecrin_bebek: ve benim evim hic duz gun durmuyor mafoldumben ne yapacagimi sasiriyorum.iki kardes yaris yaptiriyorum kim daha cok ve cabuk topluycak diye,bir de esimle puan sistemi yaptik o biraz etkili olmustu
   
 12. 23 Şubat 2010
  Konu Sahibi : netertua
 13. irem-ozge

  irem-ozge :) Üye

  Katılım:
  4 Mart 2008
  Mesajlar:
  5.439
  Beğenildi:
  336
  Ödül Puanları:
  188
  Benim kızım 28 aylık. Oyun bittikten sonra oyuncak sepetine basket atıyoruz. aynı zamanda toplamış oluyoruz. ışe yarar bir yöntem deneyin derim.

  Sabah yatağını topluyor arada isteiyor toplamak. Buna da ben kendi odamı topluyorum sende odanı toplarmısın diyerek alıştırıdm. Heves ediyor topluyor.
   
 14. 15 Eylül 2010
  Konu Sahibi : netertua
 15. netertua

  netertua Popüler Üye Üye

  Katılım:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.111
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  ikinizede verdiğiniz öneriler için teşekkür ederim.

  denemek lazım.
  ama ben ne yaptıysam faydalı olmadı.
   
 16. 23 Eylül 2010
  Konu Sahibi : netertua
 17. birgl

  birgl Aktif Üye Üye

  Katılım:
  22 Eylül 2010
  Mesajlar:
  14
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  Oğlum 3,5 yaşındaydı ve aynı dertten bende muzdariptim. Çözüm olarak da beraber bir çizelge hazırladık. Aşılamak istediğim davranışların yer aldığı bir çizelge. Onunla önce konuştuk ve tabiki ucuna ödül koyduk. ( Küçük ödüllerle başlayarak ödülü arttırdık. 1 ay her haftaydı ve daha sonra 2 haftaya düşürdük ve böylece azalttık. ) Çizelgeyi odasına yerleştirdik. Mesela; odasını topladığında bir gülen yüz yapıyorduk istediği renk boya kalemleriyle. Bir hafta sonunda gülen yüzleri toplamına göre ödülü kazanıyordu. Oğlumda işe yaradı umarım sizin de işinize yarar.
   
 18. 28 Eylül 2010
  Konu Sahibi : netertua
 19. netertua

  netertua Popüler Üye Üye

  Katılım:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.111
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  güzel fikir.
  bende denemiştim eskiden.
  benim oğlumda işe yaramadı malesef :KK43: