çocuguna penisilin igne yaptıranlar yardımınız lazım

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve CennetKokulum tarafından 6 Nisan 2010 başlatılmıştır.

6 Nisan 2010
    Konu Sahibi : CennetKokulum
  1. CennetKokulum

CennetKokulum kuzusu'nun kuması Üye

Beğenildi:
    31
    Ödül Puanları:
    148
    6 YASINDA KIZIMADA ANKSIYETE BOZUKLUGU VAR YANI COCUK VERSIYONU AYRILIK KAYGI BOZUKLUGU 2 AY OKULDA BEKLEDIM KUSMA ATAKALRINDAN DOLAYI ANKSIYETENIN ANNEYE BAGIMLI HALI OLUYOR

2 AYDAN SONRA DOZELDI HERSEY DORT DORTLUKTU AMA TEKRAR BASA DONDUK COCUK PSIKIYATRISTI NE GOTURUYORUM YR DOÇ .
    ONUN TEDAVISINI VE DANISMANLIGINA GORE 8 AYDIR CIPRALEX KULLANIYORUZ DR BU KAYGI ATAKLARININ ENFOKSONDAN DOLAYI TETIKLENDIGINI SOYLEDI VE DEPOSILIN IGNE YAPILMASI GEREKTIGINI SOYLEDI BEN BU IGNEDEN KORKUYORUM NETTEN ARASTIRDIM COK KORKTUM ALERJI VE AGRIMA YONUNDEN YAPTIRANLAR 3 GUN TOPALLADIKLARINI SOYLUYORLAR OKADAR SIDDETLIMI AGRISI BEN NE YAPACAM BILMIYORUM DR YAPILACAK DERKEN YAPTRIMASSAM OLMAZ KI :1no2:

2. 7 Nisan 2010
  3. CennetKokulum

Beğenildi:
    31
    Ödül Puanları:
    148
    hiçmi yok penısılın yaptıran

4. 7 Nisan 2010
  5. Mune

Mune Administrator Yönetici

Beğenildi:
    59.019
    Ödül Puanları:
    663
    Çok geçmiş olsun,umarım yavrunuz en kısa sürede sağlığına kavuşur:Saruboceq:
    Bir anne olarak kızınız için endişelenmenizi anlıyorum,her bünye her ilaca farklı tepki gösterir,o yüzden bence penisilin içerikli iğne/ilaç kullanımlarını reçeteyi yazan Doktor'a veya 2.bir Doktor'a danışıp konuşmanızda fayda var düşüncesindeyim.
    Benim kızım bademciklerdeki yoğun iltihap sebebiyle içeriğinde penisilin olan bir iğne olmuştu yıllar önce,haliyle iğne içeriği penisilin olunca hastanede ve Doktor gözetiminde yapılması gerekiyor,kızım o sıralarda küçük olduğu için kaba ete değil bacağın üst ön kısmına yapılmıştı,ağrı yapmadı,çok şükür iğne sonrası alerjik bir reaksiyonda vermedi fakat belirttiğim gibi her bünye farklıdır,bence mutlaka bir Uzman görüşü alına.s
    Ne de olsa sizin kızınıza yapılacak olan iğne ve benim kızıma yapılan iğnenin isimleri bile farklı,içeriklerinde penisilin haricinde de farklılıklar vardır mutlaka,bu yüzden kızımın penisiline tepkisi emsal teşkil edemez

6. 9 Nisan 2010
  7. CennetKokulum

Beğenildi:
    31
    Ödül Puanları:
    148
    mune tesekkurederım ılgın ıcın bugun yaptırdık baskent hastanesının acıl servısınde hemsıre ıgneyı dırek yaptı alerjı testı yapmıycakmısınız dıye panıkledım ama saglık bakanlıgından yazı geldı artık test yapılmıyor dedı alerjik sok rıskı azda olsa var kı sanıyeler ıcınde bıle gerceklesıyormus arastırmalar sonucu ogrendım

pekı bır alerjı gelısırse napacaz dedım hemsıre merak etmeyın kosa kosa gelırsınız dedı 20 dk hastanede bekledık cok sukur bırsey olmadı ama bu cok etkıledı benı 18 yasına kadar kullananlar varmıs bu penısılın ıgnesını her seferınde bu korku mafeder benı :KK43: kı doktor bırdahakı aya bıdaha yaptırmamızı soyledı cok canı yandı ve ılk batırdıgı kalcasına yapamadı hemsıre hemen dondu ıgne baska bır hemsıre geldı naptılar bılmıyorum ben sımayı sakınlestırmeye calısıyodum 2. hemsıre dıger kalcasına yaptı ve arastırıp gıtmıstık hastaneye tecrubelı hemsıre olsun dıye

sasırdıgım bır konuda var bu sıtede penısılın yaptıran yada cevrsınde yaptıran kımse yokmu hayatımızın bır donemınde muhakkak doktor onerebılır bu ıgneyı sızın dısınızda kımsenın fıkır beyan etmemesı benı sasırttı tartısmların olacagını umdugum bır konuydu bu

8. 9 Nisan 2010
  9. semaveela

semaveela hayallerim doğdu Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    bir kere birşey olmadıysa korkma artık alerjisi yok demek ama bende çok şaşırdım hemşirenin koşa koşa gelirsiniz demesine ki bu penilsilin yüzünden felç olan hayatını kaybeden birsürü insan var
    ben 5-6 yaşlarımdayken doktor bana yazmış annem eczaneye götürdü beni hala hatırlarım bilinçli bir kadındı eczacı test yaptırdınmı tehlikeli bir iğne dedi bizi yönlerndirdi ozaman bizde yaptırdık ve beni öldürebilecek düzeyde alerjik çıktı şok olmuştu annem ya kadın demeseydi allah korusun
    yani sen risk almışsın ben olsam özel fakülte gezer o testi yaptırırdım ama bizim ülkemizdeki sağlık sektörü çalışanları umarsız
    bir doktor arkadaşım demişti yanlışlıkla penilsilin içeren ilaç içip penilsilin alerjisi olduğunda max.30 dakikada hastanede olaman lazım diye aksi takdirde çok ağır sonuçlarla karşılaşırsın demişti çok dikkat ederim
    ama dediğim gibi sizin bir sorun olmamış artık bu saatten sonra korkma

10. 9 Nisan 2010
  11. CennetKokulum

Beğenildi:
    31
    Ödül Puanları:
    148
    canım rısk almadım aslında bu saglık bakanlıgının uygulamasıymıs artık test yapılmıyomus bunu duydugum ıcın fazla tepkı vermedım yanı artık testlerınde bır ıse yaramadıgı ve gereksız oldugu 4 yıldır bılınıyor aıleler rahatlatmak amaclı yapılıyomus yanı dıyecegım alerjık sok gelısecekse o testte verdıklerı dozun hıc onemı yokumus bır damlada bır enjektorde aynı soka sokarmıs alerjının turu varmıs tıp bır dedıklerı 1-2 dk ıcınde soka sokuyomus dıgerlerıde urtıker kızarıklık duzeyınde olan alerjılermıs
    bunları saglık kurulusundanmı ogrendım hayır aratırdımda ogrendım bana sadece artık test yok bakanlık yazı gonderdı dendı zaten baska hastaneyede gıtsem test yapmıyacaklardı bu durumda sonucta bakanlıgın emırlerıne gore ıslıyor işler
    bırde su konuda uyarım senı yanlıs bıldıgın bır nokta bır kere olmadımı olmaz demıssın
    tam tersı canım beden penısılınle tanıstıktan sonra alerjı gelısıyor ılkınde olmaması normal

10 yıl boyunca her ay penısılın yaptırıp son yaptırısları olanlar var onemlı olan nokta bu zaten başlı başına bır rısk bu ıgne rısk demek ama en onemlısı acıl servıste yaptırmak ıgneyı yanı hemen mudehale edılebılecek yer olmalı ben gıttıgmde dr gormedım hemsıreler ılgılendı eee onlar tabı rahat dr da muahkkak orda bır yerdeydı tetk tedırgınlıgım bu degıldı ıgne donuyor dıye duydum ve dedıklerı basıma geldı dondu ıgne baska hemsıre geldı tekrar denedı cocuk helak oldu bırde bu ıgneyı bır omur yaptırmak zorunda olma durumumuz var ben bu korkuyla nasıl basedecem bılmem
    hemsıreye mudehale ıcın gereklı ekıpman varmı dedım hemsıre guldu burası acıl hanfendı dedı aslında demek ıstedıgım mudehale ıcın ekıpmanı hazır tutuyorlarmı cunku sok gelısırse 1 dk da oluyor
    netten bu alıntı

Penisilinlerin Yan Etkileri [değiştir]
    Allerjik reaksiyonlar hariç tutulacak olursa, yine de penisilinler antibiyotik ilaçların en az zararlı olanlarıdır. Yan etkilerinin çoğu allerjik reaksiyonlara bağlıdır. Allerjik reaksiyon meydana getirme özelliği bütün penisilin türevlerinde mevcuttur. Allerjik reaksiyon doza bağlı değildir,kişinin aşırı duyarlılığına bağlıdır.

Akut sistemik anafilaksi (anafilaktik şok), penisilinlerin on binde beş oranında görülen en ciddi yan etkisidir. %10 vakada ölümle bitecek olan şiddetli bir reaksiyon husule gelir. Penisilin tedavisine başlamadan önce hastaya daha önce penisilin verilip verilmediği öğrenilmeli, çocuksa yakınlarına sorulmalıdır.

Penisilinin ilk olarak uygulanacağı şahıslara penisilin deri testi yapmakta fayda vardır. Bir mililitresinde 10.000 ünite olacak şekilde sulandırılmış olan kristalize penisilinden bir dizyem (0,1 ml) ön kola deri içine zerk edilir. Diğer kola da bir dizyem serum fizyolojik kontrol maksadıyla verilir. Yarım saat sonra herhangi bir cilt reaksiyonu görülmezse ilaç uygulanır. Bu test de tam güvenilecek bir ölçü değildir. Bazı allerjik bünyeli şahıslar test dozu penisilinle bile ölüme gidebilmektedirler. Sağlık Bakanlığının ve TSK. Sağlık Komutanlığının aldığı kararlarda penisilin alerji testinin rutin yapılmasının gerekli olmadığı, pensilin alerjisi olanlarda anaflaktik reaksiyonun test dozunda dahi olabieceği, duyarlılaşmanın her hangi bir dozun uygulanması esnasında oluşabileceği belirtilmiştir. Kişi 10 iğneden oluşan bir penisilin kürünün ilk 7-8 inde alerjik reaksiyon vermezken 9. dozda alerjik reaksiyon verebilir. Ya da 2-3 yıl önce penisilin ile tedavi görüp hiçbir reaksiyon vermeyen kişi, yeniden penisilin tedavisi başladığında ani anaflaktik reaksiyon verebilir

Penisilinlerin kullanıldığı başlıca hastalıklar [değiştir]
    Anjin ,bakteriyel zatürreler, akciğer absesi, mesane ve böbrek iltihaplarının bir kısmı, prostat iltihabı, iltihaplı cilt yanıkları, farenjit, göziçi iltihabı, kemik iltihapları, orta kulak iltihapları, meme iltihabı, beyin absesi, menenjit, kan zehirlenmeleri (sepsisler), laranjit.

Son yıllarda Beta Laktamaz enzim üreten bakterilerin penisilinlere karşı oluşturduğu direnci kırmak için yapılan çalışmalar başarıya ulaşmıştır. Halen bu problem Ampisilin ile bunun yarısı oranında Sulbaktam maddesi kombine edilerek ve Amoksisilin ile bunun dörtte biri oranında klavulanik asit tozu olan potasyum klavulanat kombine edilerek çözülmüştür.

Penicillium Notatum Küfü enfeksiyonlu fareleri de iyileştirebilici bir özelliğe sahiptir.

PENİSİLİN Penicillum notatum ve penicillum crysogenum tarafından sentezlenen doğal bir antibiyotik olan penisilinin toksisitesi çok zayıf olduğundan geniş bir kullanım alanı vardır.Penisilinin hücre duvarı olmayan mycopalzmalar üzerine etkisi yoktur.Antibiyotik genellikle Gr+ ler üzerine etki yapar.Gr- mikroorganizmalar üzerine etkisi zayıfır

12. 9 Nisan 2010
  13. mayalihamur

mayalihamur scarface Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    tatlım geçmiş olsun öncelikle.araştırmalarınıda okudum hemen hemen benzer bilgilere sahibim bende tekrarlayan tonsillit enfeksiyonundan olmuştumdepo penicilinlerden.babaannemde yıllarca ayda bir yaptırdı romatizmadan.şükür aanafilaksi gelişmedi.
    birde şunları eklemek isterim.çok sık uygulanan novalgin iğnesinin alerji riski penicilinden kat kat yüksek demişti dr.buralarda sağlık ocaklarında uygulanmıyor ama deneyimli drlar hiç korkmadan şakır şakır yaptırıyorlar acil ekipman yeterli bu konuda anafilaksi geliştiği takdirde hemen müdahale ediliyor.
    acil serviste yaptırıyorsanda sorun olmaz umarım. bir damlanın bile anafilaksiye neden olduğunu 10. yılındayada 50 keresindede anafilaksiye neden olabileceğini ama çok kaliteli bir tedavi şekli olduğunu bazı hastalıklarda hala yerine alternatf bulunamadığını biliyorum. belkide abartılmıştır durum belkide tedavi maliyetinin çok ucuz olmasından böyle varsayımlar çıkmıştır bilemiyorum.
    tekrar çok geçmiş olsun.

14. 9 Nisan 2010
  15. meldam

meldam Kaderimin Efendisiyim Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    198
    cnm ben konunu yeni gördüm geçmiş olsun tekrardan benim eşim 12 yıl düzenli vuruldu ağır bir iğne dior her bünye kaldıramıyor ii bir hastane olunca devamlı da aynı kişiye yaptırınca sorun olmaz
    yeğenimde her ay vuruluyor bir sorun olmadı acil serviste vuruyorlar onada
    ,

16. 9 Nisan 2010
  17. protein

protein EZGİ&EYLÜL DENİZ Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    cennet kokulum senin adına yine inan çok üzüldüm kızının ataklarının tekrarlaması üzdü beni geçmiş olsun takma inş. düzelir 5 yaşındaki kızma 2 kış 6 tane penisilin 21 gün sonra depo penisilin yaptırdım penisilin genelde çok şiddetli enfeksiyonlarda kullanılıyor kızının nesi varki bu kadar penisiline gerek duyuldu ciddi bir igne doğru uzman elden yapılıyorsa korkma yanlız agrısı epey sonra geçiyor benim bildiğim bademcik enfeksiyonunda çok fazla kullanılıyor benim kızımın sorunuda buydu zaten tekrar çok geçmiş olsun

18. 10 Nisan 2010
  19. CennetKokulum

Beğenildi:
    31
    Ödül Puanları:
    148
    proteın ataktan sonra kan tahlılı ıstedı dr ve enfeksıyona baglıyor atakları onun ıcın penısılın tedavısıne basladık 1 tane daha yaptıracaz ve duruma bakacak tekrar kan tahlılıyle beta mıkrobu tasıyıcısı olabılır dedı ama hıc bagdemcık sorunumuz yok dedım bagdemcıge yerleesır ve hıc bır sorun cıkarmıyabılır dedı ınan bılmıyorum dr lar kapalı kutu gıbı nekadar sorsanda tatmın edemıyorlar cogu zaman