Çocuğunuz dişlerini fırçalıyor mu?

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve EU1 tarafından 1 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  1 Kasım 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  Prof. Dr. Nesrin Eronat tarafından "Sosyo-Ekonomik Düzeyi Düşük 11-13 Yaşındaki Çocuklarda Çürük Sıklığı-İki Yıllık Takip" konulu araştırma, 11-13 yaş arasındaki 217 öğrenci üzerinde yapıldı.

  Eronat, yapılan çalışmada iki yıl sonunda çürük ve plak değerlerinde saptanan artışın, tedavi ihtiyacının yanı sıra ağız-diş sağlığı eğitimi ve flor gibi koruyucu uygulamaların yapılmasının gerekliliğini gösterdiğini kaydetti.

  Çalışmada tedavi edilmemiş çürük lezyonlarının ilk yıl yüzde 69 oranında olduğu, ikinci yıl bu oranın yüzde 75’e çıktığını ifade eden Eronat, şu bilgileri verdi:

  "Çürük ve plak değerlerindeki artışın en önemli nedeni, çocukların ağız ve diş sağlığına yeterli önemi vermemeleri ve fırçalama alışkanlıklarını yeterli düzeyde yerine getirmemeleri olduğu düşünülmektedir.

  Ayrıca düşük sosyo-ekonomik düzeyin ve hastaların diş tedavilerini yaptırabilmeleri için sosyal
  güvencelerinin olmaması da etkili olmaktadır. Diş çürüğü sıklığının dağılımında son 20 yıldır belirgin değişimler yaşanmaktadır.

  Medeniyetin gelişmesinin bir sonucu olarak karşımıza çıkan ve tüm toplumların yaygın bir halk sağlığı sorunu
  haline gelen diş çürüğü, gelişmiş ülkelerde düzenli ağız-diş sağlığı eğitim programları ve koruyucu uygulamaların yaygınlaşmasıyla kısmen azaltılabilmiştir."