çocuğunuz ev ödevini yapmak istemiyorsa

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve burbuk tarafından 8 Ekim 2007 başlatılmıştır.

  8 Ekim 2007
  Konu Sahibi : burbuk
 1. burbuk

  burbuk Popüler Üye Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.838
  Beğenildi:
  1.678
  Ödül Puanları:
  163
  Ödev yapmayan çocuklara uygulanan geleneksel yöntemlerden bazıları maalesef doğru sonucu vermediği gibi, çocuk psikolojisinde istenmeyen kötü etkilere de yol açabiliyor. Bunlardan kaçınmak ve çocuğunuzla doğru bir iletişim kurmak için işte size bir dizi ipucu:  1. Her akşam ödev yapmak için uygun olan saati çocuğunuzla birlikte belirleyin. Her gün saptadığınız zaman diliminde ödevlerini bitirmesi için çocuğunuzu destekleyin.


  2. Evinizde uygun bir köşeyi çocuğunuzun çalışma alanı olarak düzenleyin.


  3. Çalışma köşesinde veya yakınındaki radyo, televizyonu ödev saati sırasında kapatın. Kardeşler ortalıkta dolaşıyorsa başka bir odaya gitmelerini sağlayın.


  4. Çalışma sırasında gerekecek kağıt, kalem, cetvel v.b. her türlü malzemenin el altında bulunması için Ödev Acil Yardım Kutusu oluşturun.


  5. Posterlere dikkat ! Ders çalışma alanındaki poster, afiş ve resimler dikkatin dağılmasına neden olur.


  6. Telefon çalışmaya engel olan mükemmel bir dikkat dağıtıcıdır. Çocuğunuzla birlikte günlük telefon görüşmeleri için önceden bir süre belirleyin. Bütün konuşmalarını saptanan süreçte yapması için onu yönlendirin.


  7. Sabahları kayıp ödevleri çocuğunuzla birlikte aramaktan bıktıysanız özel bir Ödev Koyma Yeri belirleyerek bu sorunu çözebilirsiniz.


  8. Ev ödevi için temel ilke her sınıf düzeyi için 10 dakika süre ayrılmasıdır ; örneğin birinci sınıf için 10 dakika, ikinci sınıf için 20 dakika, üçüncü sınıf için 30 dakika gibi. Ödevler veya okulla ilgili herhangi bir konu hakkında çocuğunuzun öğretmenini aramaktan çekinmeyin.


  9. Her akşam çocuğunuzun ödev listesini kontrol edin ve hepsinin yapıldığından emin olun. Eğer gerekirse bir ödev defteri edinin ve bütün ödevlerini onun içine yazmasını isteyin.


  10. Çocuğunuzun ödevleri ile yakından ilgilenin. Ödevlerini iyi yapmak için çaba gösteren çocuğunuzu takdir ettiğinizi belirtin. Ona ödevlerini her akşam düzenli olarak yapmasının her gün okula gitmesi kadar önemli olduğu, ödevlerin okul başarısında önemli rol oynadığı mesajını verin.

  Dr. Melda Alantar'ın yazısından alıntıdır
   
 2. 8 Ekim 2007
  Konu Sahibi : burbuk
 3. seraphima

  seraphima Guest

  Teşekkür ederiz paylaşımın için. Bilgiler önemli.
   
 4. 8 Ekim 2007
  Konu Sahibi : burbuk
 5. TATOSH

  TATOSH Ask dolu Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.701
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  148
  vallah canım...biz bunların hepsini uygulamaya çalışıyoruzda maalesef bizim ki uygulamada sınıfta kalıyor...emeğine sağlık canım..
   
 6. 8 Ekim 2007
  Konu Sahibi : burbuk
 7. burbuk

  burbuk Popüler Üye Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.838
  Beğenildi:
  1.678
  Ödül Puanları:
  163
  aynı dert bendede var arkadaşlar, evde tam bir savaş var, bakalım denicem inşallah işe yarar.
   
 8. 8 Ekim 2007
  Konu Sahibi : burbuk
 9. lafael

  lafael Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Eylül 2007
  Mesajlar:
  573
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  ............................................
   
  Son düzenleme: 7 Haziran 2009
 10. 8 Ekim 2007
  Konu Sahibi : burbuk
 11. burbuk

  burbuk Popüler Üye Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.838
  Beğenildi:
  1.678
  Ödül Puanları:
  163
  haklısın güzelim sanırım böyle yapmak lazım, benim annemin okuması yazması yoktu, bizler nasıl öğrendik nasıl okuduk anlamıyorum, demekki insan kendi kendine kalınca araştırıyor ve tek başına ayakta durmayı öğreniyor
   
 12. 9 Ekim 2007
  Konu Sahibi : burbuk
 13. rapsodi

  rapsodi Kardelen Üye

  Katılım:
  20 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  285
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  108
  bir de çocuğa ödev yapmayı sevdirmek çok önemli.benim oğlum bu yıl 1 sınıfa başladı.ilk iki hafta epey üzücü sorunlar yaşadık.ders yapmak istemezdi.verilen ödevi de düzgün yapamazdı.bende çok sabırsız davrandım(bağırdım azarladım)çocuk ders yapmaktan korkar hale gelmişti.kendim de çocukta yıpranıyordu.yaptığımın çok yanlış olduğunu farkına varır varmaz hemen taktik değşitirdik.ödev yapmayı biraz oyunla süsledik. mesela " hadi bakalım ben mutfaktan gelene kadar şu satırı güzel yazabilicek misin sanmıyorum ama bir dene istersen" kısa bi süre sonra gelip bakıyorum yazması gerekenden bir satır daha fazla yazmış:) tabi karşılığında benden de abartılı bir şaşkınlık ifadesi ve onu kendini güvenmesini sağlayacak övgü dolu sözler.sonra babaya tlf ediyoruz dersini yapmıcakmış babası sen gelince yapacakmış diyoruz.işin ucunda babayı kandırmak var ya. baba gelene kadar bir hışımla ders yapmaya başlıyor.gelince baba da vayy canına sen beni nasıl kandırırsın haaa diyerek bir boğuşma sahnesi.buna benzer oyunlarla çeşitlendirilebilir.enazından ben faydasını gördüm.çocuğum şimdi ders yapmaktan zevk alır hale geldi.her iki tarafta rahat şimdilik.
   
 14. 9 Ekim 2007
  Konu Sahibi : burbuk
 15. BenCano

  BenCano ~HürGeneral~ Üye

  Katılım:
  17 Aralık 2006
  Mesajlar:
  2.257
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  148
  benim kızım ödev konusunda hiç itiraz etmezz oturur ama ben yarım saat sonra baktıgımda hala bişey yapmamıştır:)
  çok bunaldım bu konuda
  sağol burbuk paylaşımın için....
   
 16. 13 Ekim 2007
  Konu Sahibi : burbuk
 17. beyaz toprak

  beyaz toprak çirkin ama tatlı cadı=) Üye

  Katılım:
  10 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  4.948
  Beğenildi:
  22
  Ödül Puanları:
  148
  evet bu taktiği bir ikidir bende deniyorum 10 dakika 15 dakika müsade diyorum şuraya kadar yazabilecekmisin bakalım yazarsa ben ona küçük bir ödül yazamassada onun bana vereceği küçük bir cezadan bahsediyorum ve herseferindede bir hırs sormayın gitsin oğlum ne kadar meraklıymış bana ceza vermeye hep fazla fazla yazıyorsenağlama cezammı:uhm: bu konuda tecrübelendim artık ya kek yapıyorum yada puding pudingi daha çok istiyo allahtan :çok üzgünüm:
   
 18. 18 Ekim 2007
  Konu Sahibi : burbuk
 19. rapsodi

  rapsodi Kardelen Üye

  Katılım:
  20 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  285
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  108
  bu gün ödev yapmayı ve öğrendiklerini pekiştirmek amacıyla bir taktik daha buldum kızlarjeyyar.

  biz dün ve bugün t harfini öğrendik. bugün şunu yaptım oğluma. şimdiye kadar öğrendikleri bütün kelimelerin hepsini küçük küçük bir kağıda yazıp katladım.le la el ele lale ela at ata ve diğerleri. katladığımız kağıtları da attık masanın ortasına.önce o açtı ben okudum tabi arada yanlış okudum puan haneme kötü puan yazdırdımtatlicadiarzu sonra sıra ona geldi ben açtım kağıtları ona okuttum.o da bütün iyi puanları topladı.çok istekliydi bi daha anne bi daha anne diyerek bir kaç kez devam ettik bu oyuna.verimli olduğunu görünce sizinle de paylaşmak istedim.çocuklarımız hem teşvik etmiş oluruz hem de sıkılmazlar.el yazısı öğrenmek ve öğretmek için savaşanlara şiddetle tavsiye edilir:1hug: