Çocuğunuz hâla okula alışamadı mı

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve BenDenizYildizi tarafından 27 Ekim 2007 başlatılmıştır.

  27 Ekim 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 1. BenDenizYildizi

  BenDenizYildizi Guru Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2006
  Mesajlar:
  3.806
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  348
  Okula uyum sorunu yaşayan ve derslerinde başarılı olamayan çocukların gelecekte ciddi ruhsal sorunlarla karşılaşmaması için uzmanlardan bir dizi uyarı geldi.

  Okula uyum sorunu yaşayan ve derslerinde başarılı olamayan çocukların gelecekte ciddi ruhsal sorunlarla karşılaşmaması için ebeveynlerin duyarlı olması, öğretmenlerle koordinasyona önem vermesi ve çözüm için psikolojik destek almaktan kaçınmaması gerektiği bildirildi.

  Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fevziye Toros, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okula yeni başlayanlar başta olmak üzere bazı çocukların derslere konsantrasyon, konuları algılama ve başarılı bir şekilde sonuçlandırma ile arkadaş veya ebeveyn ilişkilerinde davranış sorunları yaşayabileceğine dikkati çekti.

  Bu sorunlar karşısında ailelerin zaman zaman çocuklara tepkisel yaklaştıklarını anlatan Toros, bu tutumun ise son derece yanlış olduğunu, istenmeyen durumlara zemin hazırlayabileceğini vurguladı.

  Okula uyum sürecinde arkadaşlar arasında küçük kavga ve tartışmalar gibi çok ciddi sıkıntı yaratmayan konularda ailelere öğretmenle görüşülmesini öneren Toros, şöyle devam etti: ''Bazı çocuklar, okulların açılmasının ardından uzun bir süre geçmesine rağmen, çeşitli sıkıntılar yaşayabilir.

  Ancak bunlar eğitim ve sosyal hayatı olumsuz yönde etkileyebilecek dereceye gelmediği sürece çok ciddi sıkıntıların yaşandığı anlamına gelmez. Bu durumda aileler öğretmenlerle görüşüp, kendilerince çözüm üretebilir. Öğretmenle koordinasyon içinde olunması hem sıkıntının büyümeden çözümlenmesini sağlayacak hem de çocuğun başarısı üzerinde olumlu etkilere yol açacaktır.

  Ancak eğitim ve öğretimde sürekli başarısızlık yönündeki ivme ve sosyal yaşantıda bir takım olumsuzlukların gözlenmesi durumunda konu daha ciddiye alınmalıdır. Bu aşamada psikolojik destek alınması gerekir.'' Doç. Dr. Toros, psikolojik desteğin alınacağı zamanın iyi ayarlanması gerektiğini ifade ederek, geç kalınması halinde istenmeyen durumlara davetiye çıkarılabileceğini kaydetti.

  Okula yeni başlanılan dönemin bu açıdan son derece önemli olduğunu vurgulayan Toros, ''Ancak genel anlamıyla okul dönemi, çocuklar için başarılı bir sürecin yaşanmasından olumsuzluklarla dolu bir hayata başlangıca kadar çeşitli seçenekler sunabilir. Yaşanılan sıkıntılar giderilemezse, ileride ciddi ruhsal sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle ailelerin bu dönemlerle çok dikkatli davranarak, çocuklarını ihmal etmemeleri gerekir'' diye konuştu

  Kaynak:AA