Çocuğunuz ölüm acısını çizerek anlatsın

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve dids tarafından 22 Mart 2008 başlatılmıştır.

  22 Mart 2008
  Konu Sahibi : dids
 1. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Ölüm acısı, büyükler kadar minikleri de etkiler. Psikolog Elif Kutlu Merzeci, çocuğunuzun size ölümle ilgili sorular sorması halinde ona dürüst davranmanızı öneriyor: Bırakın acısını ağlayarak yaşasın. Hislerini size resim yaparak anlatsın..
  Medical Park Bursa Hastanesi'nden Uzman Klinik Psikolog Elif Kutlu Merzeci, ölümün çocuklara nasıl anlatılması gerektiğini açıkladı:  * Aileler ölümü çocuklarına nasıl açıklamalı?

  Çocuklar ölümün nasıl bir şey olduğunu çok merak eder. 2 yaşına kadar çocuklar ölümü anlayamaz. 3-4 yaşlarındaki çocuklar ise ölen kişinin gittiğini, ancak ileride geri gelebileceğini düşünürler. Ölen kişi ebeveynlerden biriyse, çocuğun yeme ve uyku düzeni bozulabilir. Bu noktada, çocuğun çevresindeki kişilerin davranışları çok önemlidir. Onun bakımını sürdürecek ve özlemini dindirebilecek, sakin bir yetişkine ihtiyaç vardır. Okul çağına gelen çocuklar, ölümün bir son olduğunu algılamaya başlarlar. Giden kişi artık gelmeyecektir. Yas sürecinin ne kadar süreceği ve o süreçteki belirtiler, çocuktan çocuğa değişir. Bu belirtiler; kaygı, korku, yeme ve uyku düzeninde bozukluk, o anı tekrar yaşamak ve 'gerileme davranışı' dediğimiz yaşından daha küçük tavırlar sergilemektir.  'GERİ GELECEK' DEMEYİN

  * Çocuğun ölen kişiyle ilgili, 'Nereye gitti, geri dönecek mi?' gibi sorularına nasıl cevap verilmeli?


  6 yaşa kadar bu konu hakkında çocuklara vereceğimiz cevaplar, son derece basit ve sade olmalıdır. Öncelikle ölen birini bir daha göremeyeceğimizi belirtmek gerekir. Çocuğa verilecek bu bilginin ertelenmesi veya ona yanlış bilgiler verilmesi çok sakıncalıdır. Çocuğa, 'O uzak bir yere gitti, yakında gelecek', 'O biraz dinlenecek ve sonra uyanacak' gibi sözler söylemekten kaçınmak gerekir. Çocuğa, eğer istersek gözlerimizi kapatıp ölen kişinin hayalini kurabileceğimizi ve onu düşünebileceğimizi söyleyebiliriz. Bunu yapmasına yardımcı olmak için, onun geniş hayal dünyasından yararlanabiliriz. Çocuk kaybedilen kişiyi bir melek ya da gökteki parlak bir yıldız olarak tanımlayabilir. Onu bu şekilde somutlaştırması, yaşadığı şeyleri anlamasını kolaylaştırıcı bir etki yaratabilir.  AĞLASIN!

  * Çocuklar cenaze törenlerine götürülmeli mi?


  Bu konuda tereddüt yaşayabilirsiniz ama bence çocuklar cenaze törenine katılmalıdır. Cenaze merasimine katılmak, çocukların ölümü anlamasını ve kabullenmesini kolaylaştırır. Ancak merasimde neler olacağı konusunda çocuğu önceden bilgilendirmek gerekir. Bu bilgilendirme, çocuğa ölümün ve gömülmenin korkulacak bir şey olmadığını anlatmak amacıyla yapılmalıdır.  * Sevdiği yakınlarından birini kaybeden bir çocuğun, bu dönemden mümkün olduğunca az etkilenmesi için neler yapılabilir?


  Sürekli görmeye alıştığı bir akrabasını, özellikle de annesini ya da babasını kaybeden ve yas sürecinde olan bir çocuğa mutlaka destek olmak gerekir. Bu çocuğun, ölümle ilgili tüm soruları içtenlikle cevaplandırılmalıdır. Böyle bir durumda, çocuğun duygularını resim çizerek ifade etmesine izin verilmelidir. Bu hem çocuğun rahatlamasını, hem de yakınlarının onun hislerini bir nebze de olsa anlayabilmesini sağlar. Ayrıca çocuğun üzülmesine ve ağlamasına da kesinlikle engel olmamak gerekir. Belirtiler gün geçtikçe artar ve çocuğun normal hayatını altüst etmeye başlarsa ve çocuğun bakımını üstlenen sakin ve huzurlu bir yetişkin yoksa, mutlaka bir uzmandan destek alınmalıdır. Çocuklar etraflarındaki yetişkinlerin üzüntülü ve kaygılı hallerinden endişe duyup, paniğe kapılabilirler.
  (alıntıdır)
   
 2. 26 Mart 2008
  Konu Sahibi : dids
 3. gxuxltenyaxgxmur

  gxuxltenyaxgxmur Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Şubat 2008
  Mesajlar:
  108
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  paylaşımın için teşekkür ederim.Şeniz
   
 4. 26 Eylül 2008
  Konu Sahibi : dids
 5. talin

  talin Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  20 Haziran 2007
  Mesajlar:
  4.253
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  148
  tam 1 ay oldu
  1 ay önce oğlumun sınıf arkadaşı babasını ani bir kalp krizi sonucu maalesef kaybetti:çok üzgünüm:
  oğlum 4.5 yaşında.babasını kaybeden minik kız henüz salı günü doğum gününü kutladı.sadece 4 yaşında:çok üzgünüm:

  annesi benim yakın arkadaşım ve kızına bu durumu nasıl açıklayacağını bilemiyor
  profösyonel yardım almaya başladılar ve kızına babasının öldüğünü,artık gelmeyeceğini söylediler...ama minik kız ölüm nedir anlayamıyor ki.sürekli babam ne zaman gelecek diye soruyordu ilk başlarda.bir süre sonra tamam babam gelmeyecek ama nereye gitti,şu anda nerede o zaman diye sorular sormaya başladı:1no2:öyle zor bir durum ki.Allah yardımcıları olsun..hayatın kime ne getireceği belli olmuyor işte
  bu paylaşım için teşekkür ederim dids
  arkaşaıma kopyalayıp bu yazıyı okutucam
  belki işe yararsenağlama

  sevgiyle kalına.s.
   
 6. 29 Eylül 2008
  Konu Sahibi : dids
 7. EU3

  EU3 Guest

  merhaba benimde kızım kardeşini kaybettiğinde 7 yaşındaydı.
  kardeşi gömülürken yanımdaydı çünkü benimden başka kimseyle kalmıyordu.
  sadece yüzünü göstermedim eski halinle hatırlasın diye
  bu yazıyı okuyana kadar yanlış yatığımı düşünüyordum.
  şimdi birazda olsa içim rahatladı .paylaşımın için teşekkürler canım.