Çocuğunuz Sizinle Yatıyorsa...

Konusu 'Davranış Bozuklukları' forumundadır ve EU1 tarafından 27 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

  27 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  3 yaşını doldurduğu halde ebeveynleriyle yatmak için direten çocukta, genellikle anneye aşırı bağlılık ve onu kaybetme korkusu vardır. Özellikle erken yaşlarda bakıcı ile tanışan ve bakıcısı ile kaliteli ilişki zemini bulamayan çocuklarda sık görülür.

  Bu problemin 6 yaşından önceki dönemde çözülmesi gerekir. Çünkü çocuk okul yıllarında, temelinde anneden ayrılamamanın yattığı okul korkusu problemi gibi birtakım sıkıntılar yaşayabilir. Ayrıca ebeveynleriyle beraber yatan çocukların anne-babanın mahrem ilişkisine tanık olma riski de vardır.

  NELER YAPABİLİRSİNİZ?  * Çocuğunuz gece kâbuslar görüp korkmuş olarak odanıza gelmişse; çocuğa “neden kalktın?”, “ne işin var burada?”, “yine mi korktun?” gibi suçlayıcı ve utandırıcı ifadeler kullanmamanız çok önemli. Bu durumda çocuğa şefkatle sarılmak ve sakinleştirmek atılacak ilk adım. Bu durumda onu yalnız yatmaya zorlamayın; ancak onunla beraber onun yatağında yatmayı deneyebilirsiniz. Çocuğa yanında olduğunuzu anlatan mesajlar vermek ve rahatlatıcı dokunuşlarda bulunmak, çocuğunuz uykuya dalana kadar masallar okumak işinize yarayacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta; gerekli durumlarda siz onun yatağında yatın; ancak çocuğunuz sizin yatağınızda yatmak istediğinde ona müsaade etmeyin.  * Çocuğunuzun çok sevdiği bir oyuncağı ya da battaniyesi varsa onunla beraber yatmasına izin verin, bu durum çocuğun kendini daha rahat hissetmesine neden olacaktır.  * Çocuğunuzun odasının uyumak için elverişli koşullara sahip olup olmadığına dikkat edin ve gereken koşulları sağlamak için özen gösterin. Uyku sırasında gürültü, ışık, oda sıcaklığı (Oda sıcaklığının 17-24 C derece olması ideal olanıdır.), uykudan önce alınan besinler, yatağın kalitesi gibi faktörlere dikkat edilmelidir.  * Ayrıca çocuk odası için almanız gereken malzemeler varsa (nevresim takımı, lamba, halı&#8230:KK66: bu alışverişi çocuğunuzla beraber yapmaya çalışın. Böylece çocuğunuzun, odasına ve yatağına daha kolay alışmasını sağlamış olursunuz.