Çocuğunuza Sivrisinek Losyonu Sürmeyin

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve seyran tarafından 8 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  8 Kasım 2007
  Konu Sahibi : seyran
 1. seyran

  seyran Popüler Üye Üye

  Katılım:
  28 Şubat 2007
  Mesajlar:
  852
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  108
  Sineklerin sıtma gibi çok fazla sayıda bulaşıcı hastalığı insanlara taşıyabildiğini belirten Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, “Halk arasında sinek ısırmasıyla AIDS’in de bulaşacağına inanılıyor. Ama bu şu anda tam olarak kanıtlanamadı. Fakat insanlar, her olasılığa karşı sineklere karşı dikkatli olmalı, özellikle yutulan sinek önemsenmelidir. Bu mikroplara sahip olan bir sineği yutan kişinin bünyesinin hassas olmasıyla da alınan mikrop türüne göre hastalık oluşur. Bu nedenle bünyesi hassas olanlar, sinek gibi üzerinde mikrop
  taşıyan hayvanlardan korunaklı evlerde yaşamalıdırlar” dedi.

  Bir sinek 1cc kan emebilir

  Bir sineğin 1 cc kan emebildiğini ve insanları genellikle birden fazla sineğin ısırdığını ifade eden Yorulmaz, bunun sonucunda kansızlık oluşabileceğini bildirdi. Bir ısırmada 1 cc kanın emilmesinin önemli bir oran olduğunu ifade eden Yorulmaz, bu nedenle sineklerden korunmak için çareler aranması gerektiğini söyledi.

  Çocuğunuza koruyucu losyon sürmeyin

  Kişilerin sinek kovucu losyonlar kullanabileceğini belirten Yorulmaz, “Çocukların ciltleri çok hassastır. Bu nedenle çocuklara sinekten koruyucu losyonların sürülmemesini öneriyoruz. Çocukları sineklerden korumanın en iyi yöntemi cibinlik kullanılmasıdır. Aynı zamanda evler de ilaçlanabilir. Fakat mutlaka daha sonra oda havalandırılmalıdır” diye konuştu.