Çocuğunuzun bağışılık sistemi yeterince güçlü mü?

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve eylul77 tarafından 25 Kasım 2009 başlatılmıştır.

  25 Kasım 2009
  Konu Sahibi : eylul77
 1. eylul77

  eylul77 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  6 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.351
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  108
  Çocuğunuzun bağışılık sistemi yeterince güçlü mü?


  Çocuklarımız farklı ortamlarda virüs, bakteri, mantar, parazit gibi milyonlarca hastalık yapabilen mikropların saldırısına maruz kalır. Evimiz, bindiğimiz aracın koltukları, hatta tükettiğimiz besinler bu mikropların doğal yaşam ortamlarıdır.

  Bağışıklık sistemi, sürekli mikropların saldırısı altında olan vücudumuzu enfeksiyonlara ve diğer birçok hastalığa karşı koruyan akıllı savunma kalkanıdır.

  Çocuklarımızın bağışıklık sistemi iyi çalıştığı sürece, vücutları ile mikroplar arasında aralıksız süren sessiz savaşın farkına bile varmayız. Ancak dengesiz beslenme, mevsim değişiklikleri, kronik hastalıklar gibi etkenler bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açarak vücut direncini azaltır.

  International Hospital doktorlarından çocuk hastalıkları uzmanı Dr. Şeyma Ceyla Cüneydi özellikle çocuklarda bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için yapmamız gerekenleri anlattı:

  Bağışıklık sistemimizin görevi ve vücudumuz için önemi nedir?

  Bağışıklık sistemimiz vücudumuzu dış ortamda bulunan mikroorganizmalara karşı korumakla yükümlüdür. Vücudumuz, hastalıklara karşı bu sistem aracılığıyla savaşır.

  Çocuklarda ve erişkinlerde bağışıklık sistemi neden zayıf düşer?

  Çocuklarda yeni doğan dönemi ile 1-3 yaş arasında fizyolojik direnç düşüklüğü vardır. Bunlar bilinirse o dönemler bir takım destekler ile daha rahat geçirilebilir. Bağışıklık sistemini beslenme, genetik özellikler birtakım hastalıklar ve tedavi süreçleri (örneğin kanser, romatizmal hastalıklar) etkileyebilir. Örneğin aşırı hijyenik ortamlarda bulunma bağışıklık sisteminin gelişimini engeller ve allerji potansiyelini arttırır. Ayrıca ailelerde genetik olarak bazı enfeksiyon hastalıklarına karşı yatkınlık vardır. Örneğin sık üst solunum yolu enfeksiyonları, sık üriner sistem enfeksiyonları ve sık barsak enfeksiyonları...

  Bağışıklık sistemimizin zayıflamaması için nelere dikkat etmek gerekir?

  Çocuklarınızı aşırı hijyenik ortamda büyütmemek, düzgün ve dengeli beslenme, uykuya yeterince zaman ayırma, mümkün olduğunca stresten uzak durmaya çalışarak, erişkinler için alkol ve sigara kullanımını minimuma indirirerek, kontrolsüz ilaç (özellikle antibiyotik) kullanımının engelleyerek bağışıklık sistemimizin zayıflamasını önleyebiliriz.

  Özellikle hangi dönemlerde bağışıklık sisteminin zayıflamasına karşı önlem almak gerekir?

  Çocukluk dönemleri, özellikle 1-3 yaş bağışıklık sistemimizin alt düzeyde olduğu dönemdir. Ayrıca humoral immünite dediğimiz bağışıklık sistemimizin bir parçası erişkin düzeyine 7 yaşında ulaşır. Ayrıca geçirilen her enfeksiyon ve sonrası dönem bağışıklık sisteminin zayıfladığı dönem olduğu için özellikle korunmak gerekir. Kış aylarında, sıcak soğuk farkının arttığı dönemlerde, yaşlılıkta, aşırı çalışma ve stres dönemlerinde önlemlerin alınması gerekir.

  Bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebiliriz?

  Yukarıda saydığımız dönemlerde belirtilen olumsuz koşullar iyileştirilebilir (dinlenme, iyi beslenme vb.) ve ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren doğal ürünler, vitaminler, takviye amaçlı kullanılabilirler.

  Dünyadaki trende baktığımızda Avrupa ülkelerinde özellikle de ABD toplumunda beslenme alışkanlıklarının yoğun yaşam temposuna etkisiyle bağışıklık bilincinin daha fazla yerleşmiş olduğunu görmekteyiz. Özellikle enfeksiyona yakalanma riskinin yoğun olduğu dönemlerde vücut direncini artırma amacıyla beta-glukan gibi doğal bağışıklık güçlendirici beslenme desteği ürünlerin sıkça kullanıldığını görmekteyiz.

  Bu trendin Türkiye’deki etkileri konusundaki düşünceleriniz nelerdir?

  Beta-glukan adlı madde hakkında Türkiye’de olumlu yaklaşımlar olduğunu düşünüyorum. Pediatri camiasında kabul gören bir molekül. Bu düşüncelerin nedeni literatür bilgileri, ürünün doğal olması ve edinilen deneyim ile klinik gözlemlerdir.

  Bu ürünü hem yetişkinler hem de çocuklar kullanabilir mi?

  Evet, kullanabilir. Gereksiz antibiyotik kullanımını azalttığı ve hastalıkların azalması nedeniyle hayat kalitesini yükselttiği, okul döneminin sağlıklı geçmesini sağladığı ve erişkin döneminde mikroorganizmalara karşı vücut direncini arttırdığı için, en önemlisi de güvenilir olduğu için kullanılabilir.

  Çocuklarımızın bağışıklık sistemini korumada doğal çözüm: Beta-glukan

  BETA-GLUKAN MUCİZESİ

  Ekmek mayasından ekstrakte edilen ‘beta-glukan’ isimli maddenin bağışıklık sistemini vücutta hiçbir yan etki oluşturmadan güçlendirdiği tespit edilmiştir. Harvard ve Johns Hopkins üniversiteleri, Mayo Klinik gibi dünyanın önde gelen merkezlerinde yapılan çeşitli araştırmalarla da beta-glukanın bu etkisi doğrulanmıştır. ABD’de son on yıldır beta-glukan desteğinin milyonlarca dozu emniyetle tüketilmiştir.

  Beta-glukan, kış aylarında her gün düzenli olarak kullanıldığında, vücut direncini artırarak hastalıklara karşı etkili bir koruma sağlar ve kişinin kendini daha sağlıklı hissetmesine neden olur. Ayrıca sık enfeksiyon geçirenlerde ise vücudun hastalıkla mücadelesini kolaylaştırır.

  Eczacınıza danışın

  Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından besinlerde ve beslenme desteği ürünlerde güvenle kullanılabileceği onaylanan beta-glukan maddesini içeren ürünler, Amerika ve Avrupa’da büyük market zincirlerinin çoğunda ve eczanelerde, ülkemizde ise sadece eczanelerde bulunmaktadır.