Çocuğunuzun boyu kısa mı?

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve 1BukeT tarafından 21 Ekim 2007 başlatılmıştır.

  21 Ekim 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 1. 1BukeT

  1BukeT Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.454
  Beğenildi:
  15
  Ödül Puanları:
  106
  Herhangi bir ortaokulun koridorlarında yürürseniz, boyları birbirinden farklı birçok çocuk görürsünüz. Örneğin yedinci sınıftaki bir erkek çocuğu 1.50 santimetreyi zor bulurken, altıncı sınıftaki bir kız çocuğunun ona tepeden baktığını; basketbolcu olacağı belli olan sekizinci sınıftaki erkek çocuğunun yanında omuzlarına bile gelmeyen kız arkadaşının olduğunu görebilirsiniz.

  Puberte döneminde büyüme ve boy atma tarzları
  Çocuk ve ergenler farklı zamanlarda boy atarlar ve puberteye farklı yaşlarda girerler. Kızlarda puberte çoğunlukla 9-13 yaşlar arasında başlarken, erkeklerde 10-15 yaşlar arasında başlar. Her çocuk nihai boyuna farklı zamanda ulaşır.

  Kısa boylu çocukların çoğunda tıbbi bir sorun bulunmaz. Aslında çocukların çoğu normal bir hızda büyür ve genellikle nihai yetişkin boyuna anne-babalarının ulaştığı yaşta ulaşırlar. Bazı çocuklar genlerden dolayı daha yavaş bir hızda büyür ve arkadaşlarından daha kısa boylu olur.

  Bazılarında da yapısal büyüme gecikmeleri olur; küçükken normal bir hızda büyürler ancak ön ergenlik döneminde yaşıtlarının gerisinde kalmaya başlarlar. Bu "geç serpilen" çocuklar genellikle daha geç bir zamanda bir büyüme atağı gösterir ve ondan sonra normal şekilde gelişmeye devam ederler.

  Çocuğunuzun büyümesinin izlenmesi
  Çocuğunuzun doktoru "sağlıklı çocuk kontrolleri" sırasında çocuğunuzun boyunu takip eder. Çocuğunuzun boy ve kilo ölçümlerine işaretlediği grafiğe bakarak düzenli bir büyüme sergileyip sergilemediğini kontrol eder. Bu grafikteki büyüme eğrisinin yatay bir hal alması durumunda ayrıntılı fizik muayene yapabilir ve özel kan testleri ve röntgen filmleri isteyebilir.

  Yavaş büyümenin nedenleri
  Bazı durumlarda yavaş büyüme altta yatan bir tıbbi durumdan kaynaklanabilir.

  Büyümeyi etkileyebilen bu tıbbi durumlardan bazıları şunlardır:

  Hipotriodizm
  Tiroit bezinin gerekli düzeyde hormon üretmemesi durumudur. Tiroit ilaçları normal büyüme hızının kazanılmasını sağlayabilir.

  Turner Sendromu
  Sadece kızlarda görülen bir kromozom anomalisidir. Turner Sendromlu kızlar büyüme hormonu ve östrojen terapisinden yarar sağlayabilirler.

  Gastrointestinal durumlar
  Çölyak hastalığı ya da iltihaplı bağırsak hastalığı gibi hastalıklar gıdaların doğru bir şekilde emilimini engelleyebilir. Gıdalardan gerekli besinlerin emilememesi büyümede sorunlara yol açabilir. Bu durumların tedavisi genellikle özel diyet ve bazen de ilaç kullanımını gerektirir.

  Kronik tıbbi durumlar
  Böbrek, kalp ve akciğer hastalıkları ve endokrin sistem hastalıkları besinlerin yetersiz alımı veya atık maddelerin ve istenmeyen bazı maddelerin vücutta birikmesi nedeniyle büyüme sorunlarına yol açabilir. Ayrıca diyabetli çocuklar da özellikle kan şeker düzeylerinin normal aralıklarda tutulmaması durumunda yavaş büyüyebilirler.

  Ne zaman yardım almalısınız?
  Çocuğunuzun büyüme hızı konusunda endişelerinizi çocuk doktorunuzla konuşun. Doktorunuz çocuğunuzun gelişimini etkileyen bir bozukluk olup olmadığını belirlemek amacıyla pediatrik endokrinolog tarafından ayrıntılı olarak tetkik edilmesini isteyebilir.
   
 2. 25 Aralık 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 3. cigdem93

  cigdem93 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Aralık 2007
  Mesajlar:
  38
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  slm ya siz bneden yaşça büyüksünüz siz esormak istedim sizin boyunuz kaç ben 15 yaşındayım boyum 158 kilom da 38 boum daha uzarmı sizce ?? yaa sizden tek istediğm sadece olumlu olsun diye değilde yani bi cvp yazın lütfenn byy:sm_confused:
   
 4. 25 Aralık 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 5. LiLey

  LiLey Guest

  canım 1,58 boy Türk insanı standartlarına göre iyi yani uzamasa da dert etme.
  Çok dert ediyorsan sana tavsiyem günde 2 bardak süt iç ve evin içinde de olsa basketbol oyna bi yerlere uzan
  bizim bi tanıdık uzana uzana 20 yaşından sonra boyunu uzatmış
  görünce gözlerime inanamadım 3-5 santim uzamıştı yani.
   
 6. 2 Ocak 2008
  Konu Sahibi : 1BukeT
 7. mondschein2

  mondschein2 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Kasım 2007
  Mesajlar:
  957
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  paylasim icin sagollllllllllllllllll
   
 8. 2 Ocak 2008
  Konu Sahibi : 1BukeT
 9. genciza

  genciza annesinin sosisi o :) Üye

  Katılım:
  4 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  4.108
  Beğenildi:
  36
  Ödül Puanları:
  148
  canım daha 15 yaşındasın bi kaç cm. daha uzarsın merak etme.
   
 10. 17 Şubat 2015
  Konu Sahibi : 1BukeT
 11. zamantuneli83

  zamantuneli83 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  55
  Beğenildi:
  17
  Ödül Puanları:
  88
  do