Çocuğunuzun İzlediği Programlara Dikkat Edin!

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve Elif tarafından 25 Ocak 2010 başlatılmıştır.

  25 Ocak 2010
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.644
  Beğenildi:
  5.180
  Ödül Puanları:
  438
  Televizyon çocuk için eğlenceli bir araçtır. Yemek yeme zamanı geldiğinde masada oturmak istemeyen bir çocuğun saatlerce televizyon karşısında hiç kalkmadan oturabildiğini görebilirsiniz. Keyifli geçen bu zaman dilimi bazen çocuğunuzun psikolojisi için zararlı olabiliyor.
  Psikolog Eda Gokduman'ın verdiği bilgilere göre, büyüme sürecindeki çocukta taklit etme davranışları oldukça fazladır. İki yaşla birlikte başlayan bu davranışlar ilerleyen yaşlara kadar devam eder. Çocuk kendisine bir model seçer. Model; anne, baba, bir arkadaş, öğretmen, televizyonda izlediği bir kahraman veya onların davranışları olabilir. Çocuk; model aldığı kişinin davranışlarını içselleştirir ve onun gibi davranmak için büyük çaba gösterir. Oyunlarında kendisini bu kahramanmış gibi hayal eder ve davranışlarını karşısındaki oyun arkadaşına uygulamaktan mutlu olur. Bu kahraman iyi özelliklere sahipse çocuğun gelişimini destekleyecek olumsuz özelliklere sahip ise çocuğun psikolojisini ve gelişimini olumsuz etkileyecektir. Bu süreç çocuk için aslında bir oyun olsa da anne – baba tarafından daha önemli bir boyutta değerlendirilmelidir.

  İzlediklerini Gerçek Sanabilir

  Okul öncesi dönemdeki bir çocuğun hayal dünyası oldukça geniştir. Gördüklerini zihninde farklı bir yere koyar. Gerçek olmasa da izlediklerini gerçekmiş gibi algılayıp oyunlarında uygulamaya geçirebilir. Zihinsel gelişim olarak bu dönemde algılanan olaylar ve durumlar yetişkin gibi soyut değil somut olarak değerlendirilir.

  Çizgi Filmlere de Dikkat!

  Bazı programlar sadece bir çizgi film gibi görünse de içeriğinde kötü kelimeler, olumsuz davranış biçimleri, şiddet ve korku yaratabilecek görüntüler barındırabiliyor. Bu programlar ile karşı karşıya kalan çocuklarda karanlıktan korkma, gündüz veya gece yalnız kalmak istememe, uykuya dalmada güçlük, korkulu rüyalar sıklıkla gözlemlediğimiz durumlardır. Bu nedenle çocuğunuzun izlediği televizyon programları, çizgi filimler, dizileri seçerken dikkatli olmalısınız.
  Yetişkinlerin de çocuklarının yanında izledikleri programlara dikkat etmesi gerekir. Siz dizinizi ya da haberleri izlerken yanınızda ya da içeride oynayan çocuğunuzun bir kulağının da sizde olduğunu unutmayın.
  Çocuğunuzun gelişimini destekleyen, olumlu davranışları öğreten, korku içermeyen çizgi filmleri ve programları içiniz rahat bir şekilde çocuğunuza izletebilirsiniz...
   
  senocan bunu beğendi.
 2. 26 Ocak 2010
  Konu Sahibi : Elif
 3. sadengk

  sadengk Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Şubat 2008
  Mesajlar:
  63
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  Evet malesef çok doğru bunlar.Bir öğrencim var cartoon network kanalındaki aile denetimi olmaksızın tüm çizgi filmleri izlemiş,içeriği şiddet dolu çoğunun,oyunları da şiddet üzerine kurulu...Vuruyor kırıyor arkadaşlarına zarar veriyor ve bunu çok normalmiş gibi yapıyor yaşam tarzı haline getirmiş çabalıyorum ailede hatasını anlamış ama bu durumu düzeltmek oldukça zor.Lütfen çizgi film deyip geçmeyin çok masum görünen tom ve jerry bile çok sakıncaklı bana göre birbirlerine vuruyorlar itip kakıyorlar hatta öldürüyorlar ama sonuçta onlara bişey olmuyor.Çocuk da karşısındakine zarar vermeyeceğini düşünerek aynılarını yapabiliyor
   
  senocan bunu beğendi.
 4. 18 Ağustos 2015
  Konu Sahibi : Elif
 5. jelibon25

  jelibon25 Can oğlum, bal oğlum Üye

  Katılım:
  11 Şubat 2014
  Mesajlar:
  3.838
  Beğenildi:
  1.144
  Ödül Puanları:
  128
  Evet o cartoon çok sakıncalı ama çok çocuk var izleyen.