Çocuğunuzun kilosu giderek artıyorsa, dikkat

Konusu 'Doğum Yapanlar' forumundadır ve EU1 tarafından 6 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

  6 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  Çocuğunuzun kilosu giderek artıyorsa, dikkat!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Çocuklar neden şişmanlıyor?
  Çocukların yaklaşık % 60'ının aşırı kiloluk ya da obezite endişesiyle kliniklere getiriliyor. Bu nedenle çocuklar ve ailelerin değerlendirmelerden maksimum fayda görebilmeleri için belli yaklaşımlar geliştiriliyor. Çocuklardaki kilo probleminin temelinde de yetişkinlerde olduğu gibi yaşam tarzı değişiklikleri önem kazanıyor. Günümüzde çocukların hayatlarına hakim olan az hareketli yaşam tarzının obeziteye zemin hazırladığı bir gerçek. Özellikle son on yıl içinde yetişen çocuklara bakıldığında bu hareketsizliğin çok daha somut olarak gözleniyor. Çocuklarımızın yürüme ve fiziksel aktivite zamanları çok kısıtlandı. Öte yandan çocuklar artık bol kalorili yiyeceklere daha kolay ulaşabiliyor. Eskiden yetersiz beslenmenin yarattığı sorunların yerini bugün toplumun pekçok kesimlerinde aşırı beslenmeye bağlı tüketim artışıyla birlikte aşırı kiloluluk alıyor. Asıl problem, alınan enerji miktarının sarf edilen enerji miktarınından çok daha fazla olması. Vücuttaki bu artı enerji dengesi kompleks şekerlerin (glikojen) ve en fazla da yağın depolanmasıyla sonuçlanıyor. Bu da çocuğa aşırı kilo olarak yansıyor.
   
 2. 11 Kasım 2007
  Konu Sahibi : EU1
 3. seyran

  seyran Popüler Üye Üye

  Katılım:
  28 Şubat 2007
  Mesajlar:
  852
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  108
  İngiltere’de yapılan bir araştırma, üst gelir grubuna ait aileler ve anneleri çalışan çocukların obez olma riskinin yüksek olduğunu ortaya koydu.

  Merkezi Londra’da bulunan Ulusal Tıbbi Araştırmalar Konseyi’nin BBC’nin internet sitesinde yayınlanan araştırmasına göre, üst gelir grubuna sahip ailede doğan, özellikle de annesi çalışan çocukların, yaşamlarının ilk üç yılında fazla kilolu ya da obez olma riskleri yükseliyor.

  Londra’da 13 bin bebeğin 0-3 yaş dönemindeki fiziksel aktiviteleri ve beslenmelerinin incelendiği araştırmanın sonuçlarını değerlendiren konsey üyesi Dr. Susan Jebb, araştırmaya katılan çocukların yüzde 23’ünün fazla kilolu ya da obez olduğunu, bunların da büyük bölümünü orta ve ortanın üstü gelir gruplarına sahip, anneleri çalışan ailelerin çocukları olduğunu kaydetti.

  Araştırmaya göre, yüksek gelir grubuna sahip bir ailenin çocuğunun obez olma riski yüzde 15 daha fazla olarak tespit edilirken, geliri düşük de olsa çalışan annelerin çocuklarında bu oran yüzde 20’lerde seyrediyor.

  Hazır gıdalardan uzak, ev dışında oynayan sağlıklı çocuklar

  Araştırmaya göre, gelir düzeyi düşük ailelerin çocukları daha sağlıklı beslenme ve daha fazla fiziksel aktivitede bulunma olanağı bulurken, yüksek gelir grupları, özellikle de çalışan annelerin çocukları, hazır ve yüksek kalorili gıdalarla beslenmelerinin yanı sıra televizyon ya da bilgisayar karşısında daha fazla zaman geçiriyor, ana öğünlerde de "atıştırmalarda" da daha sağlıklı içeriğe sahip gıdalar tüketiyor.

  Bebeklerin ilk üç yıldaki beslenmesinin çok önemli olduğuna dikkati çeken Jebb, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde giderek artan obezitenin önüne geçilebilmesi için çocuklara erken yaşlardan itibaren sağlıklı beslenme düzenleri ve alışkanlıkları kazandırılması gerektiğini kaydetti.

  Araştırmada, ayrıca süt izinlerine karşın, çalışan annelerin emzirme sürelerinin doktorların tavsiye ettiği sürenin altında kaldığı, katı gıdalara daha erken başladıkları ifade edildi.