Çocuk ayakkabısı seçerken nelere dikkat etmeli?

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve Elif tarafından 8 Nisan 2009 başlatılmıştır.

  8 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.608
  Beğenildi:
  5.137
  Ödül Puanları:
  438
  Ömür boyu vücudu taşıyacak olan ayaklara yürümeye başladıktan itibaren çok önem vermeliyiz, aksi takdirde ileri yaşlarda telafisi mümkün olmayan problemler ile karşılaşabiliriz. Bu bakımdan çocukluk yıllarında kullanılan ayakkabının özenle ve bilinçle seçilmesi gereklidir. Ortopedik Ayakkabı Uzmanı Mimar Dinçer ÜNAL çocuğunuza ayakkabı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlattı.

  • Çocuk ayakları doğal olarak ter üretir, bu esnada ayakkabının içindeki sıcaklık 40 derece civarındadır. Bu sıcaklık belli bir süre sonunda teri neme çevirir. Sıcaklık, nem ve ayakkabının içindeki karanlık bölge bakterilerin hızla üremesi için en uygun ortamdır. Bu ortamın oluşmasını engellemek için ayakkabı seçerken, hava alan gözenekli doğal deri yüz ve astar kullanılmış olmasına, ayrıca nem emici özel maddelerin ilave edilmiş olmasına dikkat etmek gerekir.

  • Kanserojen maddeler, nefes yoluyla, beslenme yoluyla ve cilt yoluyla vücudumuza girmektedir. Çocuklarımıza temiz hava ve temiz gıda sağlarken gösterdiğimiz özeni ayakkabı malzemelerinde de göstermeliyiz, özellikle ayakkabıda cilt ile temas eden sayanın ve astarın, formaldehit, chrome VI, azo boyar maddeleri gibi kanserojen maddeler ile işlenmemiş derilerden üretilmiş olması son derece önemlidir.

  • Çocuk ayak gelişiminde kalıbın çok büyük önemi vardır. Ayak anatomisi ile kalıp uyumlu olmalıdır. Ayakkabı kalıbının arka bölgede topuğu kavrayacak, tarak bölgesinde ise eklem hareketlerini rahatlatacak boyutta olması gerekir. Başparmağın bulunduğu bölge, parmağın hareketlerine imkân verecek hacimde olmalıdır.

  • Yürüme esnasında, taban yere tümüyle bastığı anda ayak boyu uzar. Parmak uçlarının bu esnada burunda sıkışmaması için kalıbın boyu, bir numara uzatılmak suretiyle tolerans sağlanır. Taban kaslarının gelişmesinde ve düztabanlığın önlenmesinde kalıp çok önemlidir.

  • Taban kasların gelişmesinde bir diğer önemli husus, metatarso-falanjial eklemin (parmaklar ile tarak kemikleri arasındaki eklem) çok rahat hareket etmesi gerektiğidir. Bu bakımdan ayakkabının tabanında kullanılan malzemelerin belli bir esneklikte olması kesinlikle önemlidir.

  • Tabanın gelişmesinde bir diğer önemli nokta, kavisin altına uzunlamasına yerleştirilmesi gereken ve süspansiyon özelliği olan yumuşak lateks destektir. Bu desteğin sert olması yarar yerine zarar verir ve alt kasları tembelleştirir.

  • Ayağın içe veya dışa basması (valgus-varus), ileri yaşlarda eklemlerde ciddi problemlere neden olur.

  Bu Problemler:

  • Bilek, diz, kalça, omurga, omuz ve boyun kireçlenmelerine,
  • Omurga eğriliklerine (skolyoz),
  • Bacak eğriliklerine (O-Bein),
  • Eklem ağrılarına,
  • Bel problemlerine,
  • Günde 8000 - 14000 arası adım attığımız düşünülürse aşırı yorgunluğa neden olur.

  • Seçilecek bot ve ayakkabıda valgus ve varusu önlemek için, iç ve dış aşık kemiklerini rahatsız etmeyecek boyutlarda sert fort kullanılmalıdır.

  • Burundaki bombe; dorsal fleksiyon (tarak bölgesindeki kırılma açısı) durumunda parmakların üst kısmını tahriş etmemesi için, kırılma hattını aşmayacak şekilde ölçülendirilmelidir.

  • Bot ve ayakkabı bileği sıkıca kavramalıdır. Bu kavramanın aynı zamanda konforlu olabilmesi için bilek yastığı kullanılmalıdır.

  • Özellikle içe basmayı önlemek için topukta özel asimetrik thomas hed kullanılmalıdır.

  Sonuç olarak çocuklarımıza seçeceğimiz ayakkabılarda;

  - ortopedik
  - anatomik
  - dermatolojik özellikler bulunmalıdır.

  Bu özelliklere ilaveten psikolojik özelliği unutmayalım ve yukarıdaki özelliklere sahip ayakkabının günün modellerine ve renklerine uygun olmasına dikkat edelim.
  annebebek.com
   
 2. 8 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Elif
 3. kartalsevil

  kartalsevil Kızım ve Oğluşum Üye

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  1.316
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  Paylaşımınız için çok teşekkürler...
  Yeni gelişim döneminde ayakkabı çok önemli...
  Bence meleklerimizin çok sayıda renk renk, çeşit çeşit ayakkası olacağına 2 tane kullanışlı ve sağlıklı ayakkabısı olması tercih edilmeli.
  Ayak sağlığı ilerde çok ciddi problemler yaratabiliyor. Tabi bu benim naçizane fikrim...