Çocuk Bezİ BÖlgesİnde GÖrÜlen Derİ Hastaliklari

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve dj_oznur_0106 tarafından 2 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  2 Ocak 2008
  Konu Sahibi : dj_oznur_0106
 1. dj_oznur_0106

  dj_oznur_0106 sweet_lady Üye

  Katılım:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.067
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  ÇOCUK BEZİ BÖLGESİNDE GÖRÜLEN DERİ HASTALIKLARI

  Çocuk bezi bölgesi (Diaper bölge) kaba etler, kasık kıvrımları, genital bölge ve makat çevresini kapsar. Bu bölgede başta isilikler olmak üzere çeşitli deri hastalıkları görülür. Bunlar:
  PİŞİKLER (DİAPER DERMATİTLER):

  Doğumdan hemen sonra başlar.Genellikle sadece bez bölgesindedir. Deri kıvrımları sağlamdır. Idrar ve dışkının kapalı ortamda temasına bağlı olarak ortaya çıkar. Parlak kırmızı renkte kızarıklıklar mevcuttur. Zaman içinde mantar ve bakterilere bağlı ikincil enfeksiyonlar sık görülür. En şiddetli tutulum genellikle makat çevresi ve kaba etlerde görülür. Zaman zaman bu bölge dışında yayılım olabilir. Pişik görülen bebeklerin idrar koku ve renk takibi önemlidir. Özellikle kız bebeklerde sık görülen idrar yolu enfeksiyonları sırasında oluşan idrar pH değişiklikleri deride daha çok tahrişe dolayısıyla pişiğe sebep olabilir.
  İdrar ve dışkı dışında bu bölgeye kullanılan sabunlar, bebe yağları, temizleme mendilleri de tahrişe yol açabilir.
  Tedavide ilk yapılacak pişiğe neden olan ajanın ortadan kaldırılmasıdır. Bezleri sık değiştirmek; zaman zaman bu bölgeyi açık bırakarak hava almasını sağlamak; her bez değişiminde su ve uygun sabun kullanılarak artıkların temizlenmesi; iyi kurulama önemlidir.
  Eğer yıkanan bez kullanılıyorsa bu bezlerin sabun ya da sabun tozu ile yıkanması, yumuşatıcı kullanılmaması, iyi durulanması ve ütülenmesi gerekir.
  Her bez değişiminde kızarıklık olmasa da çinko oksit içeren pişik kremlerinin kullanımı pişik oluşumunu engeller.
  MANTARLAR (KANDİDİAZİS):

  Genellikle pişik olan bölgelerde gelişir. Parlak kırmızı zeminde, toplu iğne başı büyüklüğünde, iltihaplı görünümde, üzeri kabuksuz yaralar oluşur.
  Tanı bu yaralardan alınan materyalin mikroskopik incelemesi yapılarak konur.
  Tedavide hastalık görülen bölgenin kuru tutulması, antifungal kremlerin kısa süreli kullanılması gerekir
  SEBOREİK DERMATİT:

  Genellikle doğumdan hemen sonra başlar. Kıvrım bölgelerinde de kızarıklık oluşur. Bu bölge dışında saçlı deri, kulak arkası, kaşlar ve burun kenerlerında kızarıklık ve kabuklanma vardır.
  Tedavide özel şampuanlar ve hafif etkili kortizonlu kremler kısa süreli kullanılır.
  İSİLİKLER:
  Ter bezlerinin yaygın olduğu saçlı deri ve koltuk altları gibi bölgelerde de mevcuttur. Toplu iğne başı büyüklüğünde, yer yer içi su dolu kabarcıklar şeklinde görülür.
  Tedavide özel temizleyiciler ile sık yıkama önerilir.