“ÇOCUK DA YAPARIM KARİYER DE” Fikri Hasta Ediyor…

Konusu 'Doğum Yapanlar' forumundadır ve Bilge1 tarafından 12 Kasım 2010 başlatılmıştır.

  12 Kasım 2010
  Konu Sahibi : Bilge1
 1. Bilge1

  Bilge1 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  22 Mart 2010
  Mesajlar:
  74
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Modern yaşam ve ihtiyaçlar günümüz kadınlarının çalışmasını zorunlu hale getirdi. Eskiden kadının çalışması ayıplanır ve çalışmasına müsaade eden eş ya da baba toplum tarafından dışlanırdı. Geçmişte kalan bu tabular yıkılarak, kadınların ekonomik ve sosyal gelişimi günümüze kadar büyük ilerleme kaydetti. Son yıllarda birçok kadın ise hem kariyer hem de çocuk yapabileceklerini düşünüyor. Peki, bunların hepsi bir arada olunca ne gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Kadınlar çocuk mu yapmalı kariyer mi, yoksa ikisini bir arada yürütmek mümkün mü?
  İşte mükemmel kadın imajının ortaya çıkardığı psikolojik sorunlar…

  Dr. Mehmet Yavuz
  Nöroloji Uzmanı


  Çocuk da yaparım kariyerde fikri nasıl ortaya çıktı?

  Günümüzde özellikle evli kadınlar kendilerinden beklenenin fazlasını yapmaya çalışıyor. Bu durum sorunlu bir yaşam, stres ve strese bağlı hastalıkları gündeme getiriyor. Kadınlar iş hayatının onlara sunduğu sosyal ve ekonomik getirileri ilk başlarda cazip görebiliyor. Daha özgür yaşam isteği, erkeğe bağımlı yaşamanın getirdiği zorluklar ve geçmişte toplumda yaşanan birçok kötü örnek kadınları çalışmaya ve bireyselleşmeye iten en önemli faktörler.Günümüzde değişen aile kavramı ile birlikte çocuk yapma planları da kadınların iş hayatı ile anne olma isteği arasında ikileme düşmesine ve karasız kalmasına neden oldu. Karasız kalan anneler ise çocukta yaparım kariyerde diyerek üzerlerinde olan yükü ikiye katladı.

  Çalışan kadın mükemmel anne mi olmak istiyor?

  Çalışan kadın hem çalışma hayatını hem de çocuğunu aynı anda idare etmek zorunda kaldığında ev ve iş yeri arasında yoğun bir tempo içerisine girer. İş, çocuk ve eş arasında kalan kadın tam anlamıyla bir tükenmişlik hissine kapılır. Yoğun duygular içerisine giren kişi kendini suçlama, eşi ve çocuğu ile yaşadığı iletişimsizliği çalışma hayatına bağlayabilir. Çocuğu ve kariyerini bir arada yürütmek isteyen kadınlar genellikle çocuklarına daha düşkün bir tavır sergiler. Çocuğunun ihtiyaçlarını ve istediklerini sürekli yerine getirmek isteyebilirler. Bunun asıl sebebi ise çocuğun annesine olan ilgisinin azalması ve onu çalışıyor olmasından dolayı suçlaması korkusudur. Yeterli ilgiyi verdiğini çocuğuna ve eşine göstermek için daha fazla çaba gösterecektir.

  Mükemmel Kadın imajı ne gibi sağlık sorunları ortaya çıkarır?

  Çocuk ve kariyer yapmayı hem de iyi bir eş olmayı isteyen kadın için hasatlıklar da bir dönem sonra kaçınılmaz olur. Kişi bu süreçleri yaşasa da bunları umursamaz hatta çevresindeki kişiler bile bu durumu zamanla kapris olarak değerlendirebilir.

  Kişide oluşan belirtiler ise şu şekilde sıralanabilir.

  —Tükenmişlik ve bıkkınlık hissi

  —Depresyon, sürekli gerginlik ve panik atak belirtileri

  —Uykusuzluk

  —Sürekli yorgunluk hissetme

  —Beyinde ağırlaşma, düşüncelerde karmaşa

  —Unutkanlık

  —Mide bağırsak rahatsızlıkları

  —Eklem ağrıları

  —Kas sertleşmeleri

  —Sürekli sinirli tavırlar sergileme

  —Cinsel isteksizlik

  Çocuklar olumsuz etkileniyor mu?

  “Çalışan anne , “çocuğu ile de ilgilenebilir” düşüncesini topluma ve eşine kanıtlamaya çalışan anneler çocuklarının her istediğini yapar hale geliyor. Sürekli endişe ve kaygı duydukları için çocuklar huzursuz, korkak güvensiz kişiler olabiliyorlar. Aynı zamanda aşırı ilgiden dolayı şımarık bir kişilikte ortaya çıkabiliyor. Çünkü anne çocuğun önüne tüm imkânları sunuyor, tüm isteklerini gerçekleştiriyor ve ilerde başkaları bu ortamı ona sağlayamadığında ise çocuk mutsuz ve doyumsuz bir birey olabiliyor.

  Yaşanan sıkıntılar karşısında ne yapmalı?

  —Endişe Yapmayın

  —Nefes terapilileri yapın

  —Mükemmel kadın ve mükemmel anne bilincinden uzak yaşayın

  —Kendinizi fazla yormayın

  —Çocuk, eş ve iş dengesini iyi kurun

  —Çocuğun gelişimi için sürekli endişe duymayın ve korkmayın

  —Kendinize zaman ayırın

  —Eşinizle sinemaya gidin, arkadaşlarınızla buluşun sosyal aktivitelerden uzak kalmayın.

  —Çocuğunuzun mükemmel annesi yerine onu anlayan anlayışlı anne olmaya çalışın

  —Eğer sorunlarınız arttıysa mutlaka psikolojik destek alın.

  Kaynak: Sağlık ve Yaşam Dergisi .tr
   
 2. 12 Kasım 2010
  Konu Sahibi : Bilge1
 3. megryann

  megryann Aşkımın aşkı.... Üye

  Katılım:
  20 Mart 2009
  Mesajlar:
  5.914
  Beğenildi:
  20
  Ödül Puanları:
  146
  Güzel bir paylaşaım olmuş geçenlerde Mehmet Aslantuğ'un eşinin röportajını okumuştum.Kesinlikle ikisi bir arada yürümez demişti.Yapabildiğini sananlar ise mutlaka birini kaybediyorlar sonunda.Ya çocuğunun bir çok şeyini kaçırıyor işte olduğu için yada iş hayatındaki gelişmeleri kaçırıyor çocuğunun yanında olduğu için.Çocukları cebimize koyup götüremeyeceğimize göre :) birini seçmek ve bence tek doğruyu seçmek gerekir.Cevap tek hak edende tek.Kaçırdığım iş olsun yeterki yavrumun bana ihtiyacı olduğu zamanlarda yanında olabileyim.Belli bir yaşa gelince tekrar dönebilirim üstelik mevcut çalışanlardan çok daha iyi performansla başlayabilirim.Evde çocuğumla geçen süreçtede boş durmamaktan eğitimimi devam ettirmekten ve gelişimleri takip etmekten yanayım.Nitekim bu dediklerimin hepsini yapıyorum şükürler olsun.İnanıyorumki zamanı gelince Rabbim beklediğimden daha iyi fırsatlar sunacak biz annelere.
   
 4. 12 Kasım 2010
  Konu Sahibi : Bilge1
 5. nickminkenari

  nickminkenari sıkı sıkı tutun Pro Üye

  Katılım:
  2 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.402
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  148
  bende ikisinin aynı anda yürümiyeceğini düşünüyorum çalışan bi annenin çocugu olarak. benim ilkögretim zamanım çok zor geçdi ve birde bakmam gereken bi kardeşim vardı zaten anneme benim o yıllarda ihtiyacım vardı 23 nisanlarda karne günlerinde lapa lapa kar yağarkenn hep annemi isterdim çünkü herkesin yanında annesi olurdu ama benim maaleseff..
  liseye geldim annem evden gitsin hatta keske haftasonlarıda çalışsalar derdim demek istediğim doğdugun günden 13 yaşına kadar yani ergenlik dönemine girene kadar anne çook çokkk çokk önemli
   
 6. 12 Kasım 2010
  Konu Sahibi : Bilge1
 7. Dinamiss

  Dinamiss Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Şubat 2009
  Mesajlar:
  2.157
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  148
  Çalışan bir anneyim...İlk günler çok zor geçti...Şimdi alışmaya başladım yeni düzene..
  Allaha şükür işime de eşime de kızıma da yetişebiliyorum..Biraz daha az uyuyorum, daha çok yoruluyorum ama işimi bırakmayı hiç düşünmedim düşünmem de..Eşim de her konuda yardımcı oluyor ve bir şekilde halloluyor işler...

  Ayrıca Mehmet Aslantuğu un eşi ile aynı maddi imkanlara sahip olanlar için konuşması kolay tabi ki..Arzum Onan kadar zengin olsaydım da gene çalışırdım gerçi ama daha esnek saatleri olan bir iş yapardım..
  Gene de bu konuda şanslıyım çünkü hafta sonları çalışmıyorum ve akşam da geç çıkmıyorum.

  Ben kızımın geleceği için, kendi ruh sağlığım için üretmek ve para kazanmak isteyen bir anneyim ve bunun bu kadar da zor bir şey olduğunu düşünmüyorum..
  Unutmayalım ki milyonlarca kadın hem çalışıp hem de sağlıklı mutlu çocuklar yetiştirmeyi beceriyor..

  Elbette herkesin kendi tercihidir çalışıp çalışmamak ama çocukla geçirilen zamanın uzunluğu değil kalitesi, paylaşımın yoğunluğudur bence esas olan..
   
  Son düzenleme: 12 Kasım 2010
 8. 12 Kasım 2010
  Konu Sahibi : Bilge1
 9. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.627
  Beğenildi:
  5.161
  Ödül Puanları:
  438

  Normalde kadınların çalışmasına karşı değilim.Ancak bir kadını bu yüzden çalışmasına karşı olur oldum.Bir kadını yerinin evi olduğunu düşündüm.Ama günümüz şartları malesef buna pek izinde vermiyor
   
 10. 22 Kasım 2010
  Konu Sahibi : Bilge1
 11. Bilge1

  Bilge1 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  22 Mart 2010
  Mesajlar:
  74
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Allah herkese kuvvet ve sabır versin... Cennet boşuna annelerin ayakları altında demiyorlar. Kadın olmak doğumdan itibaren zor
   
 12. 24 Kasım 2010
  Konu Sahibi : Bilge1
 13. megryann

  megryann Aşkımın aşkı.... Üye

  Katılım:
  20 Mart 2009
  Mesajlar:
  5.914
  Beğenildi:
  20
  Ödül Puanları:
  146
  Hele de günümüzde çok daha zor.Önceden evle ilgilenen anne çalışan baba idi şimdi yetmiyor maalesef......
   
 14. 24 Kasım 2010
  Konu Sahibi : Bilge1
 15. EseN77

  EseN77 @..Mea Culpa..@ Üye

  Katılım:
  7 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  8.207
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  146
  Türkiyedeki çalışma saatleri özel sektörde gerçekten çok uzun... Ya eve para getiren kariyer yapıcam diye evdeki işleri yarımyamalak yapan yada kadın tutup yaptıran, cinselliği rutine bağlamış bir eş veya evde oturup kocadan gelecek parayla ihtiyaçlarını gideren evine ve ailesine hertürlü yeterli zamanı ayırabilecek bir eş olunuyor. maalesef bu şekilde.. ikisinde de eksiklikler var.. çalışan bir bayan olarak ben, nişanlım yalnız yaşadığı için onun eviylede ilgilenmek durumundayım.. ve ye ti şe mi yo rum.. hızlandırılmış bir hayat, dondurulmuş ve saklama kaplarında bekletilmiş sağlıksız yiyeceklerle oluşturulan bir ev düzeni ne kadar doğru tartışılır.. birde çocuk sorumlulukları, dersleri, okulları eklenince kendimi sanıyorum klonlamam lazım birkaç tane..
   
 16. 24 Kasım 2010
  Konu Sahibi : Bilge1
 17. irmako77

  irmako77 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.186
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  61
  Şartlar zorlamasa sadece çocuğumun yanında olur, eşimle de ilgilenirdim. Ancak çalışmak zorunda olunca hep bir taraf eksik kalıyor. Fakat kariyerden öncelikli tabii ki de çocuklarım derim. Onlar herşeyden ama herşeyden çok önemli:KK24:
   
 18. 27 Kasım 2010
  Konu Sahibi : Bilge1
 19. megryann

  megryann Aşkımın aşkı.... Üye

  Katılım:
  20 Mart 2009
  Mesajlar:
  5.914
  Beğenildi:
  20
  Ödül Puanları:
  146
  Bende zaman zaman kendimden bir kaç kişi kopyalamam lazım diyorum çalışmıyor olmama rağmen.Birde iş hayatım devam ediyor olsaydı şu an hasta olmuştum çoktan....