Çocuk doğduktan sonra eş kalabilmek için yapılabileceklerin listesi

Konusu 'Doğum Yapanlar' forumundadır ve EU1 tarafından 28 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

28 Temmuz 2008
    Konu Sahibi : EU1
  1. EU1

EU1 Guest

Gün içinde 15 dakika bile olsa, eşinizle bebek dışındaki konularda sohbet etmeye vakit ayırın.
    • Eşine sadece bebeğini ve getirdiklerini şikayet eden annelerden olmayın. Eşinizi bebeğinizle yaşadığınız keyifli zamanlara da dahil edin. Eşinize ailede kendine bir yer bulabildiğinden emin olun.
    • Çoğu zaman çocuğuna yeterince ilgi göstermeyen babalarla değil, çocuğuna ilgi gösterilmesine izin vermeyen annelerle karşılaşılır. Eşinizin çocuğuyla zaman geçirebilmesi için ona fırsat tanıyın ve onlara yalnız kalabildikleri anlar yaratın. Yapacakları hatalarla ilgili onlara anlayış gösterin. Çocuklarının neye ihtiyacı olduğunu öğrenene kadar, babaların da anneler kadar hata yapma hakkı vardır.
    • Erkekler ve kadınlar bebeğin doğumundan sonra bazen eşlerinin yaşadıklarına benzeyen, bazen de farklı kaygı ve duygu değişimleri yaşar. Yaşadığınız değişimleri, kaygıları, beklentilerinizi eşinizle paylaşmaya özen gösterin. “Anlaşılmadığınızı” hissetmeniz, sadece yeterince “anlatamadığınızı” gösteriyor olabilir.
    • Çocuğun dışında kalabilen bir yaşantınız mutlaka var olmaya devam etsin. Eşinizle size özel olan ve çocuktan önce keyif veren eski alışkanlıklarınızın bir kısmına sahip çıkın. Bu arada değişime hazırlıklı olun. Kaybettiğinizi düşündüğünüz hazlar yerine yenilerini koymaya, yenilikleri denemeye istekli olun.
    • Evliliğin en önemli beslenme kaynaklarından biri, cinsel ilişkidir. Cinsel yaşamın sağlıklı sürdürülmesi ilişkinin önemli bir parçasıdır. Dolayısıyla cinselliği, cinsel kimliğinizi, kadınlığınızı ve eşinizin erkekliğini unutmayın.
    • Her şeyi tek başınıza ve mükemmel yapamazsınız. Kendinizden ve çevrenizden beklentilerinizi mantıklı bir düzeyde tutmaya gayret edin. Bebeğinizin bakımıyla ilgili yakınlarınızdan yardım alın. Bu şekilde evin dışına çıkabilmek ve nefes alabilmek için fırsat yaratabilirsiniz. Sizin mutlu olabilmeniz, nefes alabilmeniz, duygusal olarak beslenebilmeniz bebeğinizi de, eşinizi de mutlu eder.
    • Arkadaşlarınızla, sosyal çevrenizle ve keyif aldığınız aktivitelerle (kitap okumak, film/televizyon seyretmek, resim yapmak, örgü örmek, vs.) bağınızı kopartmayın. Anne olduğunuz için tamamen farklı bir insan olmanıza gerek yok.
    • Anne olmanız ve hayatınızdaki diğer roller arasında denge kurun. Mükemmel anne ve mükemmel ev kadını olmaya çalışmayın.
    • Anne ve baba olarak bebeğe gösterdiğiniz sevgi ve ilgiyi, birbirinize de gösterin. Örneğin; küçük sürprizler veya sevgi sözcükleri, eşlere bebeği de içine olacağı bir sevgi ortamının oluşumunu sağlar.
    • Bir gözünüz her zaman evliliğinizde kalsın. Sorunlar çözülemez gözüktüğünde gecikmeden evliliğiniz için psikolojik destek alın.

2. 28 Temmuz 2008
  3. Saruboceq

Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

Beğenildi:
    101
    Ödül Puanları:
    198
    çok doğru bir konu olmuş canım..
    yeni tüm annelerimize yaralı olacak bilgiler.
    genelde evlilikler zaten çocukların doğumundan sonra ilk çatırtılarını verirler..
    Allah kimseyi yuvası ve ailesiyle sınamasın inşallah:nazar:

4. 28 Temmuz 2008
  5. EU1

EU1 Guest

amin böcüküm amin inşaallah canım benim inşaallah

6. 28 Temmuz 2008
  7. zinedila

zinedila Çok şükür bin şükür ❤❤❤❤ ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    1.566
    Ödül Puanları:
    163
    paylaşımın için saol cnm gerekli bilgiler...

8. 28 Temmuz 2008
  9. Mev*Can

Mev*Can Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    72
    Ödül Puanları:
    0
    saranurcum bu bebekler adamda sohbet ettirecek halmi bırakıyorlar...bazen kocişimi bi öpem diyorum..bizimki hemen çığlık çığlığa durmadan bizi takip ediyor yaramaz:)))

10. 28 Temmuz 2008
  11. EU1

EU1 Guest

:roflol::roflol::roflol::roflol:

12. 28 Temmuz 2008
  13. murgiz

murgiz kuşum ardam Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    canım vallla eşim le dediğin gibi niteliği değişti ilişkimizin kadından daha çok anenyima rtık

14. 29 Temmuz 2008
  15. yaseminsen

yaseminsen rabbım sen evladımı koruu Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    106
    eline koluna saglık dadlum bnimm

16. 29 Temmuz 2008
  17. yaxgxxixzxixm

yaxgxxixzxixm Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    canım ellerine sağlık.bizim için çok yararlı bilgiler.

18. 29 Temmuz 2008
  19. avebru

avebru Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    148
    Aslında bunları ilk kez okuyorum ama düşünüyorum da mecburiyetten hepsini yapmışım :))) Çünkü eşim ben hamileyken bebekten çok korkuyordu ve hiç bu konudan bahsetmemi istemiyordu..Hamileliğimdeki herşeyi tek başıma yaşadım, bebekle ilgili alınacak şeylerin %95'ini kendim hallettim..Sonra oğlumuz doğdu ve ilginç bir şekilde kocam bebeği benden bile korumaya başladı :roflol: Oğluna kıyamıyor, dışarıda kucağından indirmiyor, babalığa alışmaya ve bundan keyif almaya çalışıyor. Bende "hamileyken benimle hiç ilgilenmedin" kaprisleri yapmıyorum. Çünkü bazı şeylerin eşimin elinde olmadığını da farkettim.

Şimdi akşamları geldiğinde bebeği kucağına veriyorum biraz mutfakta oyalanıyorum. Bebeği kendim uyutmak yerine ondan uyutmasını rica ediyorum. Bazen üçümüz birlikte eğleniyoruz :)) Sanıyorum şu an tek sıkıntım cinsellik..Eskiden birlikte olmak için her fırsatta eşime saldırırdım şimdi içimden gelmiyor, bazende yorgunluktan ve uykusuzluktan kolumu kaldıramıyorum. O da anlayış gösteriyor..Ama bu konuda zamanla düzene girecek sanırım çünkü şu an aldığım kiloların verdiği bir rahatsızlıkta var kendimi çirkin hissediyorum belki bu yüzden beraber olmak istemiyorum, eşimde bana biraz kilo versen iyi olur dedi tatlicadiarzu Galiba herşeyden önemlisi iyiniyetli davranmaya çalışmak..Bebeği aşırı sahiplenmemek..Hobiler konusunda da kitap okumaya devam ediyorum hala ama keyfimden değil girmek zorunda olduğum sınavlar yüzünden :roflol: