Cocuk Gözüyle Dünya

Konusu 'Görsel Paylaşım' forumundadır ve Halikarnas tarafından 21 Aralık 2008 başlatılmıştır.

21 Aralık 2008
    Konu Sahibi : Halikarnas
  1. Halikarnas

Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

Beğenildi:
    30
    Ödül Puanları:
    198
    çocuk gözüyle dünya

5 yaşında ki bir çocuğun yaptığı resime yorum yapmak gereksiz diye düşünüyorum

sevgili KK dostlarım lütfen sessiz kalmayalım, şiddet uygulanan çocukları yetkililere bildirelim.

çocuk kalbiyle aşkın tarifi :)

ne kadar aydınlık pırıl pırıl unuttuğumuz eski ilkbahar günlerini tarif ediyor adeta

Yine festival kapsamında yer alan çocuklar arasındaki kardeşlik, sevgi, dostluk bağlarını geliştirmek ve onları barışçıl bir geleceğe hazırlamak amacıyla düzenlenen ‘NASRETTİN HOCA 800 YAŞINDA’ konulu Ulusal 7-17 Karikatür Yarışması’na ülkemizin çeşitli kentlerinden çocuklar toplam 1097 karikatur çizip gönderdiler. Karikatüristler Tan Oral, İzel Rozental, Ercan Akyol, Kamil Masaracı, Muhammet Şengöz, Prof. Dr. Efser Kerimoğlu (Psikiyatrist) ve Hülya Danyal'dan oluşan yarışma jürisi Darüşşafaka İlköğretim Okulu’ndan Kutay Ekmen'in karikatürünü 1.000 YTL'lik '7-17 Ödülü'ne uygun buldu.

Uluslararası Yoksulluğu Ortadan Kaldırma Günü kapsamında düzenlenen önemli etkinliklerden biri de Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal İşler Dairesi tarafından Kamu Bilgilendirme Dairesi ve Birleşmiş Milletler Posta İdaresi işbirliğinde “Yoksulluğu Sonlandırabiliriz” konulu Çocuk Resim Yarışması’ydı.

Yarışma kapsamında, 124 ülkeden 12 binin üzerinde çocuk yoksulluğun birçok yüzünü, yoksullar için kaygılarını ve iyi dileklerini tasvir eden Birleşmiş Milletler pulları tasarladılar. Çocukların yaratıcı çizimleri, dünyada yaşanan eşitsizliği ve ayrımları betimliyor ve sevgi ve merhamet kavramlarına vurgu yapıyor. Yoksulluğu ortadan kaldırmanın bir yolu olarak, çocuklar çizimlerinde eğitim, istihdam, barış ve güvenliğin gerekli olduğunu önerdiler. 15 yaşındaki Namibyalı Sonja Mohr, konuyla ilgili olarak “Kimse yoksulluğa ve şiddete maruz bırakılmamalı. Eğitim ve yardımlaşma yoksulluktan çıkıp parlak bir gelecekte barışa ilerlemenin merdivenidir” dedi.

Kararların ardından, kazanan 6 tasarım 2008 yılında Birleşmiş Milletler pulları olarak kullanılacak. Yarışmada ayrıca 20 tasarım Üstün Başarı Sertifikası alırken, 24 tasarım ise Tanınırlık Sertifikası aldı. En iyi 50 tasarım 17 Ekim 2007 tarihinde New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde sergilendi

Son düzenleyen: Moderatör: 4 Ocak 2009
  2. 22 Aralık 2008
  3. Lereenim

Lereenim Onur Üyesi Pro Üye

Beğenildi:
    161
    Ödül Puanları:
    353

İstismar Türleri
    1-Şiddet; aileden, öğretmenlerden, yetişkinlerden kaynaklanır. Ülkemizde çocukların %65,72 si ebeveynleri tarafından fiziksel istismara uğramaktadır.
    2-Çıkar amaçlı kullanma; suç işleme kastı ile kullanma, maddi çıkar sağlama amacı ile çocuğun çalıştırılması, dilencilik ve fiziksel güç gerektirecek işler yaptırılması ve televizyon ve sinema filmlerinde gelişimin olumsuz etkileyecek şekilde ve çocuğun fiziksel ve ruhsal yapısını etki edecek rollerde ve uzun süreler oyuncu olarak çalıştırılması
    3-Cinsel istismar; çocuğu kullanmak ve kullanılmasına izin vermek. Yoğun olarak aile ve akrabalar arasında gerçekleşir.
    4-Duygusal istismar; aile tarafından dışlanma, eleştirilme, beğenilmeme, başka çocuklarla karşılaştırılma.
    5-Uyuşturucu madde kullandırılması
    Bağımlılık yapan maddelere çocukların ulaşma şekilleri
    Boyalar, temizleyiciler, ayakkabı ve deri fabrikaları, emaye, muşamba ve gübre imalatında kullanılan kimyasallar, yapıştırıcılar, basımevi ve boyahanelerde mobilya ve oyuncak imalatında kullanılan kimyasallar. Bu tür fabrika, atölye gibi yerlerde çalıştırılan çocuklar bu kimyasal maddelere çok kolay ulaşabilmektedir.
    Bu maddelerin etkileri; konuşma algılama bozuklukları, bilinç kaybı, karaciğer yetmezliği, tümör, böbrek ve akciğer kanseri, lösemi ve ölüm.
    Tehlike Altında Olan Çocuklar
    1-Bir yetişkinin koruma ve bakımı altında olmayan çocuklar
    —;anne babası ölmüş çocuklar
    —;anne baba tarafından terkedilmiş çocuklar
    2-İhmal edilen ve toplumsal tehlikelere, suça ve kötü alışkanlıklara karşı korumasız bırakılan çocuklar
    —;sokak çocukları
    —;suç örgütlerince kullanılan ve fuhuşa sürüklenen çocuklar
    3-İstismar edilen çocuklar
    4-Savaş ve terör ortamında bulunan çocuklar
    5-Hayatta kalabilmesi için gerekli ihtiyaçların karşılanmasından yoksun bırakılan çocuklar (sağlık, eğitim, bakım ve barınma)
    6-İşkence, zulüm ve insan onuruna aykırı davranışlara maruz kalan çocuklar
    7-Yaşamakta olduğu ülkede yasal ve idari engel bulunan azınlıklara mensup çocuklar
    8-Mülteci çocuklar

Çocuk gözüyle silaha hayır

Çocuk gözü işte:)))

4. 22 Aralık 2008
  5. ezel78

ezel78 Guest

Çin'deki depremden sağ kurtulan bir çocuk, geleceğin makinesini dünya içerisine yerleştirerek basıncı ve güç değişimlerini ölçüp depremlerin önüne geçmeyi hayal ediyor.

Çocukların gözünde olaylar çok farklıdır. Büyükler onlara bildiklerini anlatmak isteseler bile, çocukların hayal dünyaları o kadar gelişmiştir ki kavramları düşündükleri gibi algılarlar.

6. 22 Aralık 2008
  7. AnnemBirMelek

AnnemBirMelek Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    çoçuklar geleceğimizdir,geleceğimize İYİ bakalım

8. 22 Aralık 2008
  9. schnitCELL

schnitCELL £PİRELİ PİRELLİ GÜZELİ£ Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86

Son düzenleme: 22 Aralık 2008
  10. 22 Aralık 2008
  11. kulitta

kulitta İlahi Adalet Pro Üye

Beğenildi:
    2.241
    Ödül Puanları:
    238

30/3/2006 - Ödevin böylesi....
    Bu gün sınıfıma verdiğim “Atatürk’e mektup” konulu ödevden birkaç tane örnek yazmak istiyorum. Bu
    mektubu yazan öğrencim 8 yaşında.

Sevgili Atatürk Dede

Seni çok seviyorum. Sen niye öldün ki? Ölmeseydin ben senin yanına gelirdim. Sende bize gelirdin. Annem bize çay yapardı. Ama sen beni tanımıyorsun değil mi? Benim adım H. Ç. Eğer ölmeseydin seninle tanışırdık. Ben seni gerçekten çok seviyorum. Eğer sen olmasaydın düşmanlar vatanımızı alırdı ve ben , annem, babam, kardeşim olmazdı. Okulumda olmazdı. Sen düşmanı kovaladın ve biz olduk. Bir de 23 Nisanı bize hediye ettin . Teşekkür ederim. 23 nisanda şiir okumak istiyorum. Eğer sen ölmeseydin öğretmenime söylerdin o da bana şiir okuttururdu. O seni dinlerdi. Neyse mektubum burada bitiyor. Seni çok seviyoruz. Kendine iyi bak. Hasta olma.
    Sevgilerimle H.Ç.

Meğer küsmemiş içimdeki çocuk.

Fazlasıyla meşgulmüş.

Bir ziyaretçisi varmış ve onun yanındaymış.

Başka bir çocuk...

Hatta bebek...

12. 23 Aralık 2008
  13. Halikarnas

Beğenildi:
    30
    Ödül Puanları:
    198

9 yaşında bir çocuğun resmi

Bahtiyar Aliyer 10 yaşında Azerbaycanlı bir çocuk

7 yaşında minik ama yüreği büyük bir Bulgar kızının resmi

çocuklarımız dünyayı böyle görmek ve yaşamak istiyorlar
    din dil ırk ayrımsız barış ve kardeşlik içinde mesut mutlu yaşamak istiyorlar

barış içinde ele ele dünyayı sarıp sarmalamak ve sevgi ile beslemek istiyorlar

15 yaşında çinli Yeung o kadar güzel anlatmış ki başkalarının dünyasına bakabilmeyi, kendinden başka olanları anlayabilmeyi

14 yaşında çinli chan

üzgünüm düşlediğin dünyayı sizlere bırakamayacağız dilerim sizler gelecek nesillere bırakmayı başarabilirsiniz.

15 yaşındaki Fung beton dünyadan kurtulmak istiyor

14. 23 Aralık 2008
  15. Halikarnas

Beğenildi:
    30
    Ödül Puanları:
    198
    çocuklar bile aydınlığın yolunu biliyorlar ama politikacılar bilmiyorlar.

inanabiliyormusunuz bu resmi çizen Christie sadece 10 yaşında!!!

chang 13 yaşında ... el ele verilirse fakir kardeşlerine mükemmel bir şekilde yardım edebileceklerini biliyor.

13 yaşında ama sevgi dolu kocaman bir yüreği var

çocuklar el ele vermek istiyorlar

onlara istedikleri dünyayı bırakabilecekmiyiz !?

13 yaşında ve tüm bunları istemeye hakkı var çünkü hayat istiyor.

Knong'da (15) güzel bir dünyanın anahtarının el ele vermek olduğunu düşünüyor.

Korng 5 yaşında

16. 23 Aralık 2008
  17. Halikarnas

Beğenildi:
    30
    Ödül Puanları:
    198
    Lam Cheuk Wai (Age13).

MICHELLE CHENG CIN MIN (12) - ÇİN

Michelle Hiu Tung Lau (15)

SWANEY LOH ( 9 ) - ÇİN

TANG LE QIAN TOBY (9)

Gorge Emilia Alvarez (13) Kübalı küçük çocuk çok şey mi istiyor....

Byron Armando (13).

Milena Jazmin Luna (12).

Mariyam Raneen Niyaz (6).

Evet bu resmi çizen maldivli minik kız sadece 6 yaşında

18. 23 Aralık 2008
  19. kulitta

kulitta İlahi Adalet Pro Üye

Beğenildi:
    2.241
    Ödül Puanları:
    238

Küçücük bedenlerinde Kocaman yürekleri var.