çocuk istemeyen var mı?

Konusu 'Anket : üyelerimize sorduk...' forumundadır ve bonbo tarafından 4 Haziran 2010 başlatılmıştır.

?

çocuk yapma konusundaki düşünceleriniz

1. çocuk yapacağım

Oylanma: 44
    48,4%
  2. ancak uygun şartlar oluşursa çocuk yaparım

Oylanma: 23
    25,3%
  3. çocuk yapmayı düşünmüyorum

Oylanma: 24
    26,4%
    4 Haziran 2010
    Konu Sahibi : bonbo
  1. bonbo

bonbo Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    selam kızlar,

evlenmeden önce çocuk istemeyip evlenince fikri değişen oldu mu? veya benim gibi bekâr olup da çocuk istemeyen var mı?

derdim şu; çevremdeki herkes evlenince çocuk yapmamı bekliyor. buna nişanlım da dahil. çocukları seviyor. ben de seviyorum ama uzaktan. çocuğum olacağı fikri beni rahatsız ediyor. tepki alabilirim bunun için. bu nedenle sebeplerini açıklayayım.

1. kendimi o olgunlukta görmüyorum. yani çevremde anne diye geçinen çok kişiden daha olgunum. ama benim için annelik başka bi boyut. o olgunluğa asla erişemeyeceğimi düşünüyorum

2. çocuğumun her türlü maddî ihtiyacını karşılayacak gücüm olmasını istiyorum. öğretmen maaşıyla bunu mümkün görmüyorum.

3. çocuğumun istediğim gibi biri olmayacağından korkuyorum. özellikle kendi öğrencilerimin ne kadar saygısız, tembel olduğunu görünce gerçekten korkuyorum. baştan ailelerine suç buluyordum. ilk veli toplantısında ailelerin ne kadar perişan olduğunu görünce bundan vazgeçtim. hepsi düzgün insanlar. ama bu devrin çocukları ne yazık ki böyle. 1000 öğrencim içinde inanın 5 tane terbiyeli çocuk var. hepsi ünlü olmak istiyor, süsten, dedikodudan başka bi şey bilmiyorlar. hayatları facebook ve cep telefonu olmuş.

böyle düşünürken evlenmeli miyim? sevgilime bu düşüncelerimi söylüyorum. hak veriyor. haklısın diyor. ama içten içe çocuk istediğini de biliyorum. sizce bu evlilik işine hiç girmesem daha mı iyi?

Son düzenleme: 6 Haziran 2010
  2. 5 Haziran 2010
  3. perseid

perseid Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bende seninle benzer düşüncelerdeydim. anne olmak fikri beni boğuyordu. hayatımı kısıtlayacağını düşünyordum. birde iyi yetiştirememek, başarısız bir anne olmak ve dediğin gibi maddi olarak ona sıkıntı çektirmek korkusu vardı. evlendim. istek dışı olarak, sağlık sebebleriyle bana acil çocuk dedi drlar. kızdım önce. plansız programsız olmamalıydı. beni zora soktukları için kızdım. eşimde benimle aynı fikirdeydi. köşeye sıkışmıştık. kafamıza göre dr pazarlık bile ettik "şu aydan sonra olmazmı" diye. dr " bakalım olacak mı" dedi. dediği gibi 2 yıldır bunun için uğraşıyorum. bissürü şey denedik, aşılama,ilaç,tüp bebek.... olmadı. 2 kez ameliyat oldum.. olmadı... bu sürede eskisi kadar katı düşünmesemde ısındım bu fikre... insanın fikri değişiyor. şu an maddi sebeblerden yine ertelemek durumunda kalıcaz bebek işini. çok üzüldüm. bir an önce olsun istiyorum duygusal yönden. ama mantık açısından ertelemek lazım...
    bence sende zamana bırak insanın fikri yıllar içinde değişiyor... evlen, evliliğin tadını çıkar... eğer içinden gelirse bebek dahibi olursun... ama sevgilin bu düşüncelerini bilsin.. çocuk çok önemli ama evliliğin temel taşı değil bence. önemli bir parçası.

4. 5 Haziran 2010
  5. bonbo

bonbo Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    teşekkür ederim canım. böyle bi düşünceyi duymaya ihtiyacım vardı. inşallah her şey istediğin gibi olur. o düşünce beni o kadar boğuyor ki geçen akşam kendimi "inşallah çocuğum olmaz. böylelikle kimse de bana baskı yapamaz." diye düşünürken buldum.

o kadar büyük bi korku oldu bende. bi de çevremdeki tek mutlu çift hiçbir sağlık sorunu olmadığı hâlde çocuk yapmamış bi çift olunca dedim ki "demek bu işin sırrı çocuk değil."

6. 5 Haziran 2010
  7. elektraya

elektraya Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    26
    Ödül Puanları:
    108
    eğer çocuk istemiyorsun evliliği olabildiğince ertele derim ben.çünkü evlenince tanıdığın tanımadığın herkes senden çocuk soruyor.bu çok sinir bozucu ve yıpratıcı oluyor.gerçekten istemesen ve korunsan bile buna kimse inanmıyor nedense. herkes sana kısır muamelesi yapıyor,acır gözlerle bakıyor.

yni evlenirim 3-5 yıl yapmam ya da hiç çocuk yapmam diye düşünüyorsan bu toplumda çelik gibi bir psikolojiye sahip olman lazım o kadar lafı,baskıyı kaldırabilmen için.biz 2 yıl yapmadık da bir taşlanmadığımız kaldı.

8. 5 Haziran 2010
  9. perseid

perseid Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    evet canım bu işin sırrı çocuk değil, ama çocuk eminim ki askı, sevgiyi yücelten birşey... şimdiden takılma bu konulara... sen " gününü yaşa"... devamı nasılsa gelir....

10. 5 Haziran 2010
  11. bonbo

bonbo Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    sanki bakımını onlar üstlenecek di mi? ne kadar boş işlerle uğraşan bi milletiz ya. sana ne? isteyen çocuk yapmaz, isteyen yapar. çok sinir oluyorum bunlara. dilim biraz sivridir. çok küslük yaşarım ben bu muhabbet yüzünden.

- ee neden çocuk yapmıyorsunuz?
    + sana ne? sen mi bakcan?

12. 5 Haziran 2010
  13. lirik guzel

lirik guzel bekle beni 35.5 :) Üye

Beğenildi:
    887
    Ödül Puanları:
    188
    Böyle insanlar var mı hala ? Ne kadar ayıp !.. Millete dert oluyor herhalde.Millet ne meraklı doğurtturmaya.Madem çok istiyorsunuz ,siz yapın bir tane de biz sevelim ,diyeceksin öylesine.Ben cevabı yapıştırıyorum doğrusu.:KK1:
    Anne-baba olmak kolay değil.Millet doğurmayı marifet sanıyor.O çocuğu hakkıyla bakıp bakamayacağını bile düşünmeden tavuk gibi sıralıyorlar çocukları.Yanlış ,çok yanlış...Nasıl bir dünyaya çocuk getirdiklerinin farkında olmayanlar var.Rızkıyla gelir çocuk diye bakamayacakları çocuğu neden yaparlar,bilmiyorum.Cahil cesareti bana göre.:jeyyar:

14. 5 Haziran 2010
  15. fiyonk_

fiyonk_ Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    kesinlikle çocuk istemiyorum.

çocuk istemeyen bi erkeğe rastlayabilmek bütün ümidim. sırf çocuk doğurmak ve doğurtmak için evlenenleri kişiliksiz buluyorum.

çocuk yetiştirmenin zorluğundan haberdar olmak için çocuk sahibi olmak gerekmiyor. eğer bu işin ne kadar ciddi br sorumluluk gerektirdiğini anlayabilmişseniz, istemeyebiliyorsunuz. bu çok doğal.

kadın sadece ve sadece doğurmak için yaratılmamıştır.

16. 5 Haziran 2010
  17. elektraya

elektraya Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    26
    Ödül Puanları:
    108
    aynen öyle.evlenmeden önce insanların bu konuda bu kadar baskıcı olduklarını tahmin bile edemezdim ki ben o kadar sosyal çevresi olan hergün birileriyle konuşan biri de değilim.hatta liseden falan yıllardır görüşmediğim arkadaşlarım bile arayıp soruyordu çocuk var mı diye.öff gına gelmişti artık.şimdi hamileyim 2 hafta sonra doğum yapacağım inşallah.çok istedim bu çocuğu ki ben bekarken de çocukları çok seven anne olmak isteyen bir tiptim ama bazen de Allah'ın gücüne gitmesin ama biraz daha mı evliliğimin,güzelliğimin tadını çıkarsaydım diyorum.hamilelikte vücut o kadar deforme oluyor ki.:sinifsinif: bana gebelik için baskı yapanlar şimdi aralarında para toplayıp estetik yaptırsınlar bakalım.mafoldumben

18. 5 Haziran 2010
  19. Amonra

Amonra Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    266
    Ödül Puanları:
    213
    evliliği evlilik yapan çocuk değildir diye düşünüyorum
    ben de çocukları çok sevmeme rağmen
    anne olmaya hazır hissetmiyorum kendimi
    bi kere tahammülsüz bi insanım sabırsızım pek de hoşgörülü olduğum söylenemz
    böyleyken çocuk sahibi olmak haksızlık iyi bi anne olamam kesinlikle
    üstelik çocuk çok büyük bi sorumluluk ona maddi olarak iyi bi gelecek sunmak
    zorunda hissediyorum kendimi
    bütçem de buna uygun değil belki de ben bahane arıyorum
    ama sana katılmıyo değilim yani.
    çok ciddi bi iş ebevyn olmak.. fazlasıyla ciddi hem de..