çocuk istemeyen var mı?

Konusu 'Anket : üyelerimize sorduk...' forumundadır ve bonbo tarafından 4 Haziran 2010 başlatılmıştır.

?

çocuk yapma konusundaki düşünceleriniz

 1. çocuk yapacağım

  Oylanma: 44
  48,4%
 2. ancak uygun şartlar oluşursa çocuk yaparım

  Oylanma: 23
  25,3%
 3. çocuk yapmayı düşünmüyorum

  Oylanma: 24
  26,4%
  4 Haziran 2010
  Konu Sahibi : bonbo
 1. bonbo

  bonbo Popüler Üye Üye

  Katılım:
  7 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  295
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  selam kızlar,

  evlenmeden önce çocuk istemeyip evlenince fikri değişen oldu mu? veya benim gibi bekâr olup da çocuk istemeyen var mı?

  derdim şu; çevremdeki herkes evlenince çocuk yapmamı bekliyor. buna nişanlım da dahil. çocukları seviyor. ben de seviyorum ama uzaktan. çocuğum olacağı fikri beni rahatsız ediyor. tepki alabilirim bunun için. bu nedenle sebeplerini açıklayayım.

  1. kendimi o olgunlukta görmüyorum. yani çevremde anne diye geçinen çok kişiden daha olgunum. ama benim için annelik başka bi boyut. o olgunluğa asla erişemeyeceğimi düşünüyorum

  2. çocuğumun her türlü maddî ihtiyacını karşılayacak gücüm olmasını istiyorum. öğretmen maaşıyla bunu mümkün görmüyorum.

  3. çocuğumun istediğim gibi biri olmayacağından korkuyorum. özellikle kendi öğrencilerimin ne kadar saygısız, tembel olduğunu görünce gerçekten korkuyorum. baştan ailelerine suç buluyordum. ilk veli toplantısında ailelerin ne kadar perişan olduğunu görünce bundan vazgeçtim. hepsi düzgün insanlar. ama bu devrin çocukları ne yazık ki böyle. 1000 öğrencim içinde inanın 5 tane terbiyeli çocuk var. hepsi ünlü olmak istiyor, süsten, dedikodudan başka bi şey bilmiyorlar. hayatları facebook ve cep telefonu olmuş.

  böyle düşünürken evlenmeli miyim? sevgilime bu düşüncelerimi söylüyorum. hak veriyor. haklısın diyor. ama içten içe çocuk istediğini de biliyorum. sizce bu evlilik işine hiç girmesem daha mı iyi?
   
  Son düzenleme: 6 Haziran 2010
 2. 5 Haziran 2010
  Konu Sahibi : bonbo
 3. perseid

  perseid Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  19 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  501
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  bende seninle benzer düşüncelerdeydim. anne olmak fikri beni boğuyordu. hayatımı kısıtlayacağını düşünyordum. birde iyi yetiştirememek, başarısız bir anne olmak ve dediğin gibi maddi olarak ona sıkıntı çektirmek korkusu vardı. evlendim. istek dışı olarak, sağlık sebebleriyle bana acil çocuk dedi drlar. kızdım önce. plansız programsız olmamalıydı. beni zora soktukları için kızdım. eşimde benimle aynı fikirdeydi. köşeye sıkışmıştık. kafamıza göre dr pazarlık bile ettik "şu aydan sonra olmazmı" diye. dr " bakalım olacak mı" dedi. dediği gibi 2 yıldır bunun için uğraşıyorum. bissürü şey denedik, aşılama,ilaç,tüp bebek.... olmadı. 2 kez ameliyat oldum.. olmadı... bu sürede eskisi kadar katı düşünmesemde ısındım bu fikre... insanın fikri değişiyor. şu an maddi sebeblerden yine ertelemek durumunda kalıcaz bebek işini. çok üzüldüm. bir an önce olsun istiyorum duygusal yönden. ama mantık açısından ertelemek lazım...
  bence sende zamana bırak insanın fikri yıllar içinde değişiyor... evlen, evliliğin tadını çıkar... eğer içinden gelirse bebek dahibi olursun... ama sevgilin bu düşüncelerini bilsin.. çocuk çok önemli ama evliliğin temel taşı değil bence. önemli bir parçası.
   
 4. 5 Haziran 2010
  Konu Sahibi : bonbo
 5. bonbo

  bonbo Popüler Üye Üye

  Katılım:
  7 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  295
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  teşekkür ederim canım. böyle bi düşünceyi duymaya ihtiyacım vardı. inşallah her şey istediğin gibi olur. o düşünce beni o kadar boğuyor ki geçen akşam kendimi "inşallah çocuğum olmaz. böylelikle kimse de bana baskı yapamaz." diye düşünürken buldum.

  o kadar büyük bi korku oldu bende. bi de çevremdeki tek mutlu çift hiçbir sağlık sorunu olmadığı hâlde çocuk yapmamış bi çift olunca dedim ki "demek bu işin sırrı çocuk değil."
   
 6. 5 Haziran 2010
  Konu Sahibi : bonbo
 7. elektraya

  elektraya Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Haziran 2008
  Mesajlar:
  3.254
  Beğenildi:
  26
  Ödül Puanları:
  108
  eğer çocuk istemiyorsun evliliği olabildiğince ertele derim ben.çünkü evlenince tanıdığın tanımadığın herkes senden çocuk soruyor.bu çok sinir bozucu ve yıpratıcı oluyor.gerçekten istemesen ve korunsan bile buna kimse inanmıyor nedense. herkes sana kısır muamelesi yapıyor,acır gözlerle bakıyor.

  yni evlenirim 3-5 yıl yapmam ya da hiç çocuk yapmam diye düşünüyorsan bu toplumda çelik gibi bir psikolojiye sahip olman lazım o kadar lafı,baskıyı kaldırabilmen için.biz 2 yıl yapmadık da bir taşlanmadığımız kaldı.
   
 8. 5 Haziran 2010
  Konu Sahibi : bonbo
 9. perseid

  perseid Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  19 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  501
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  evet canım bu işin sırrı çocuk değil, ama çocuk eminim ki askı, sevgiyi yücelten birşey... şimdiden takılma bu konulara... sen " gününü yaşa"... devamı nasılsa gelir....
   
 10. 5 Haziran 2010
  Konu Sahibi : bonbo
 11. bonbo

  bonbo Popüler Üye Üye

  Katılım:
  7 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  295
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  sanki bakımını onlar üstlenecek di mi? ne kadar boş işlerle uğraşan bi milletiz ya. sana ne? isteyen çocuk yapmaz, isteyen yapar. çok sinir oluyorum bunlara. dilim biraz sivridir. çok küslük yaşarım ben bu muhabbet yüzünden.

  - ee neden çocuk yapmıyorsunuz?
  + sana ne? sen mi bakcan?
   
 12. 5 Haziran 2010
  Konu Sahibi : bonbo
 13. lirik guzel

  lirik guzel bekle beni 35.5 :) Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  7.750
  Beğenildi:
  887
  Ödül Puanları:
  188
  Böyle insanlar var mı hala ? Ne kadar ayıp !.. Millete dert oluyor herhalde.Millet ne meraklı doğurtturmaya.Madem çok istiyorsunuz ,siz yapın bir tane de biz sevelim ,diyeceksin öylesine.Ben cevabı yapıştırıyorum doğrusu.:KK1:
  Anne-baba olmak kolay değil.Millet doğurmayı marifet sanıyor.O çocuğu hakkıyla bakıp bakamayacağını bile düşünmeden tavuk gibi sıralıyorlar çocukları.Yanlış ,çok yanlış...Nasıl bir dünyaya çocuk getirdiklerinin farkında olmayanlar var.Rızkıyla gelir çocuk diye bakamayacakları çocuğu neden yaparlar,bilmiyorum.Cahil cesareti bana göre.:jeyyar:
   
 14. 5 Haziran 2010
  Konu Sahibi : bonbo
 15. fiyonk_

  fiyonk_ Yeni Üye Üye

  Katılım:
  31 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  2.955
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  kesinlikle çocuk istemiyorum.

  çocuk istemeyen bi erkeğe rastlayabilmek bütün ümidim. sırf çocuk doğurmak ve doğurtmak için evlenenleri kişiliksiz buluyorum.

  çocuk yetiştirmenin zorluğundan haberdar olmak için çocuk sahibi olmak gerekmiyor. eğer bu işin ne kadar ciddi br sorumluluk gerektirdiğini anlayabilmişseniz, istemeyebiliyorsunuz. bu çok doğal.

  kadın sadece ve sadece doğurmak için yaratılmamıştır.
   
 16. 5 Haziran 2010
  Konu Sahibi : bonbo
 17. elektraya

  elektraya Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Haziran 2008
  Mesajlar:
  3.254
  Beğenildi:
  26
  Ödül Puanları:
  108
  aynen öyle.evlenmeden önce insanların bu konuda bu kadar baskıcı olduklarını tahmin bile edemezdim ki ben o kadar sosyal çevresi olan hergün birileriyle konuşan biri de değilim.hatta liseden falan yıllardır görüşmediğim arkadaşlarım bile arayıp soruyordu çocuk var mı diye.öff gına gelmişti artık.şimdi hamileyim 2 hafta sonra doğum yapacağım inşallah.çok istedim bu çocuğu ki ben bekarken de çocukları çok seven anne olmak isteyen bir tiptim ama bazen de Allah'ın gücüne gitmesin ama biraz daha mı evliliğimin,güzelliğimin tadını çıkarsaydım diyorum.hamilelikte vücut o kadar deforme oluyor ki.:sinifsinif: bana gebelik için baskı yapanlar şimdi aralarında para toplayıp estetik yaptırsınlar bakalım.mafoldumben
   
 18. 5 Haziran 2010
  Konu Sahibi : bonbo
 19. Amonra

  Amonra Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  11 Şubat 2008
  Mesajlar:
  13.461
  Beğenildi:
  266
  Ödül Puanları:
  213
  evliliği evlilik yapan çocuk değildir diye düşünüyorum
  ben de çocukları çok sevmeme rağmen
  anne olmaya hazır hissetmiyorum kendimi
  bi kere tahammülsüz bi insanım sabırsızım pek de hoşgörülü olduğum söylenemz
  böyleyken çocuk sahibi olmak haksızlık iyi bi anne olamam kesinlikle
  üstelik çocuk çok büyük bi sorumluluk ona maddi olarak iyi bi gelecek sunmak
  zorunda hissediyorum kendimi
  bütçem de buna uygun değil belki de ben bahane arıyorum
  ama sana katılmıyo değilim yani.
  çok ciddi bi iş ebevyn olmak.. fazlasıyla ciddi hem de..