Çocuk ve Ceza

Konusu 'Nasıl Anne Babalarız ?' forumundadır ve EU1 tarafından 29 Nisan 2007 başlatılmıştır.

  29 Nisan 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  Kötü hareketinin sonucunda ceza almak çocuk için caydırıcı olabilir ancak "hareketimin sonucunda cezamı çektim, o halde şimdi bir kere daha yapabilirim" fikrine de kapılabilir!

  Ödül ve ceza yönteminde, istenmeyen davranışlar üzerinde kalıcı ve olumlu sonuçlar görmek çok zor. Bunun nedeni çoçuğun yaptığı yanlış bir haraketten sadece ceza almamak için vazgeçmesi ve aynı şekilde, istenilen bir davranışı sonucunda ödül alacağı için gerçekleştirecek olması. Yani burada önemli olan, çocuğun hangi hareketlerin kabul göreceğini ve hangilerinin kabul görmeyeceğini kendi iç dünyasında çözmesi ve benimsemesi. Böylece çocuk, baskıdan uzak bir şekilde kendi doğru ve yanlışlarını, nedenlerini anlayarak, inanarak oluşturabilir.

  Ceza bazen etkisiz kalabilir

  Çocuklar herhangi bir şeyi neden yapmamaları gerektiğini bilme ihtiyacı hissederler. Eğer bunun bilincinde deillerse, sadece bu hareketin sonucunda ceza alacak olmaları caydırıcı olabilir. Fakat bu durum, çocuğun baskı altında olmasına sebep olacaktır ve ileriye dönük olarak istenmeyen davranışlar yerini daha büyük ve alışılması zor olan problemlere bırakabılir. Cezanın istenmeyen davranışların çözümünde kalıcı bir etkisinin olamamasının bir diğer nedeni ise çocukların ‘bu haraketi istenilmediğini bildiğim halde yaptım, cezasını da çektim, şimdi yeniden yapabilirim’ şeklinde algılayabilecek olmalarıdır.