Çocuk ve Cinsellik

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve yessillim tarafından 27 Eylül 2007 başlatılmıştır.

  27 Eylül 2007
  Konu Sahibi : yessillim
 1. yessillim

  yessillim Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Haziran 2007
  Mesajlar:
  710
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  108
  Çocuk ve Cinsellik
  Çok önemli sayıdaki aile çocuklarına cinsellik konusunda bazı şeylerin öğretilmesi hususunda sorumluluk hissederler. Fakat çok azı bu sorumluluğu üstlenirler. Problem sadece çocuklarımıza bilgi aktarmak değil fakat aynı zamanda iletişim için kapıları açabilmektir. Eğer ki daha önce buna başlamadıysanız, şimdi başlamak çok geç değildir. Çocuğunuzla bu konuyu tartışmaya başlamak işin en zor kısmıdır:
  Medya, film ve televizyonu verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

  Kendi hislerinizi onunla paylaşarak başlayabilirsiniz.

  Kendi kişisel tecrübelerinizden ona bahsediniz.

  Çocuğunuzu çok dikkatli bir biçimde dinleyiniz.

  Gelişimin bu aşamasında, çocuğunuz daha fazla gerçeğe dayanan bilgilere ihtiyaç duyabilir ve bunu sizden isteyebilir.

  Bu aşamada neler yapabilirsiniz?

  Bu üreme konusunda çocuklarınızın öğrenmesi konusunda iyi bir zamandır. Örnek olarak hayvanları kullanarak ve böylece daha eğlenceli olmasını sağlayarak konuyu beraber inceleyebilirsiniz. Eğer siz veya bir arkadaşınız hamile ise, bunu konuyu daha derinleştirmek için bir sıçrama tahtası olarak kullanabilirsiniz. Bunu bir öğretme anı olarak kullanın.

  Belli yaşlardaki çocuklar kadın ve erkeklerin vücut bölümleri ile ilgili kelime haznesini tam olarak kullanmalı ve bunun farkına varmalıdırlar. Çocuklar arkadaşları ile konuşurken terminalojiyi tam olarak kullanmazlar.

  Arkadaşlık geliştirme ve bunu devam ettirme genellikle ihmal ettiğimiz hayati önem taşıyan bir yaşam becerisidir. Bunun sezgisel bir biçimde bilindiğini varsayarız. Çocuğunuza arkadaşlık kurmayı ve bunu devam ettirmeye yarayacak becerileri öğrenmesine yardım edin. Arkadaşlar çocuğun kendi özsaygısını kazanmasında çok yardımcı faktörlerdir.

  Çocuğunuza çeşitli aile yapılarını anlamasına yardım edin.TV programlarını bu tartışma için bir adım olarak kullanabilirsiniz.( Örneğin:Bazı ailelerde anne, baba ve iki çocuk var bazılarında ise ....)

  Erken gibi görünmesine rağmen, bu çocuğunuza AIDS'in temel gerçeklerini öğretmede iyi bir zaman olabilir.Çocuğunuz muhtemelen televizyon ve film izlerken AIDS hakkında daha önceden bazı şeyleri duymuş olabilir. Duydukları hakkında kafası karışmış olabilir ve bazı gereksiz korkular hissediyor olabilir. Çocuklara bazı temel bilgilerin verilmesi gerekir. AIDS'in diğer hastalıkların bulaştığı yöntemle bulaşmadığını açıklamakla başlayabilirsiniz. AIDS sıradan temaslarla geçmez soğuk algınlığında olduğu gibi. Çocuğunuza kendi yaşına uygun olarak AIDS virüsünü kapmasının gerçekleşmesinin büyük bir çoğunlukla olası olmadığını açıklayın.
  ÇOCUĞUNUZU OKULDAKİ CİNSELLİK EĞİTİMİ DERSLERİNE NASIL HAZIRLAMALISINIZ

  Çocuğunuz gelecek dönemde okulda cinsellik eğitimi dersi alacak. Siz ise bu konuyu onunla paylaşmaktan biraz utanç ve biraz da tereddüt içerisindesiniz ve bu konuyla ilgili olarak çocuğunuza nasıl yaklaşacağınızı bilmiyorsunuz. Bu konuyu tamamen okula mı bırakacaksınız? yoksa çocuğunuza bu konuda kendinizin en iyi şekilde nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenmek mi istiyorsunuz ?

  Bu konudaki sorunları Amerikalı uzman Erlyne Osburn kendi deneyimlerinden yola çıkarak şöyle cevaplıyor:

  Bu gibi çok özel ve kişisel konuları tartışmak hem aile hem de çocuk için rahatsız edici olabilir. Bununla birlikte, ailelerin çocuklarıyla seks, üreme organları ve seksin ahlaki yönü ile ilgili konuları konuşmaları gereklidir. Aileler çocuklarının ilk öğretmenleridir. Ayrıca ailedeki ahlaki liderlerdir de. İnanıyorum ki; çocukların "hayatın gerçekleri" konusunda TV programlarından, filmlerden ve çevrelerinden önce ilk defa ailelerinden öğrenmeleri çok önemlidir. Bu dersler karanlıkta bulunan konuların paylaşılmasında önemli bir fırsattır. Ayrıca bu çocukların ailelerin onların ne bilmesi gerektiği düşüncelerini teminat altına alır. Çocuklar ailelerinden temel bilgileri alırlarsa, diğer kaynaklardan aldıkları bilgileri kafalarında değerlendirmede kendilerine güvenleri artar.

  Çocuğunuzla bu konudaki konuşmalarda güven kazanmak istiyorsanız, arkadaşlarınızla ve diğer aile üyeleriyle onların çocuklarıyla konuşma tecrübeleri hakkında konuşun. Belki onlar da size bazı izlemeniz gereken video ya da bazı kitaplar tavsiye edebilirler. Eğer bir dini organizasyona üye iseniz, bu organizasyon vasıtası ile elde edebileceğiniz materyaller olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca diğer referanslar için çocuk doktoruna da başvurabilirsiniz. İlave olarak yörenizdeki bir kitapçı ya da halk kütüphanesi de siz ve çocuğunuz için bazı kaliteli bilgilere ulaşmanızı sağlayabilir.

  Okulda sex eğitimi dersleri başlamadan önce, derste kullanılacak metaryelleri ve içeriği görmek için okula bir ziyarette bulunabilirsiniz. İnanıyorum ki dersten önce ailelere bu konuda bilgi sunulması standart bir yöntemdir. Ne yazık ki, çok az aile çocuklarının bu dersi almadan önce okula gidip bu materyalleri izleyip bilgi alıyorlar. Ailelerin evlerinde çocuklarına verdikleri ahlaki ve dinsel eğitimle okulda sunulan bilgilerin çatışmadığını öğrenmek açısından bu çok önemlidir. Ailelerin kendilerini mecbur hissetmesi halinde çocuklarını bu derslerden alması için bir neden oluşturmak açısından bir fırsatları doğmuş olabilir.

  Çocuğunuz okulda cinsellik eğitimi aldıktan hemen sonra, onunla oturup okulda aldığı bilgiler konusunda konuşun.Çocuğunuzun herhangi bir sorusu olup olmadığını ve sizin evde öğrettiklerinizle okulun sağladığı bilgiler arasında bir çatışma olup olmadığını öğrenin. Okulların bu konudaki yaklaşımı genellikle ahlaki olmaktan çok biyolojiktir ve böylece çocuğunuzla kendi ahlaki yaklaşımınızı vurgulayarak konuşabilirsiniz.Ayrıca çocuğunuzun ders hakkındaki görüş ve cevapları konusunda okula bilgi de verin. Öğretmen aldığı bu bilgileri değerlendirerek programda bazı değişiklikler yaparak ya da programı aynen devam ettirerek eğitime devam edecektir.
  __________________
   
 2. 26 Eylül 2011
  Konu Sahibi : yessillim
 3. emine_ozer

  emine_ozer Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Aralık 2009
  Mesajlar:
  42
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  merhaba çok güzel bir paylaşım ama ben sorunuma cevap bulamadım benim 6 yaşında yeğenim var bu çocuk nereden duyduğunu öğrendiğini bilmediğimiz bir şekilde sex ve kadın erkek ilişkilerini öğrenmiş bu çocuğun sorularına nasıl cevap vermeliyiz tabi yalan yanlış öğrendiği için doğru bi şekilde nasıl konuşmalıyız tamam en doğrusunu anlatmak lazım ama o doğru cümleleri nasıl kurcaz yardımcı olursanız sevinirim
   
 4. 18 Şubat 2012
  Konu Sahibi : yessillim
 5. buzzycha

  buzzycha Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Nisan 2007
  Mesajlar:
  25
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  çok güzel bi paylaşım çok teşekkürler
   
 6. 23 Haziran 2013
  Konu Sahibi : yessillim
 7. sdurak

  sdurak Üye Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2013
  Mesajlar:
  14
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  6
  Çok güzel Paylasım.. tsk..
   
 8. 10 Ağustos 2013
  Konu Sahibi : yessillim
 9. melek aysu aksoy

  melek aysu aksoy Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  5
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Merhabalar. Benim 11 yaşımda kızım var. Kızıma "regl" hakkında bilgiyi ne zaman vermeliyim. Ayrıca cinsel konuda bilgileri ne zaman vermeliyim bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Tşk.:KK49:
   
 10. 2 Ekim 2013
  Konu Sahibi : yessillim
 11. thaline

  thaline Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Mart 2007
  Mesajlar:
  239
  Beğenildi:
  74
  Ödül Puanları:
  113
  walla bence biraz gecikmişsiniz.çnkü ben 13 yaşında başladım olmaya ve bilgim vardı..annem şöyle anlatmıştı,,kendi dönemlerinde benden ped isterdi,ben de getirince söylerde,kızlar böyle böyle olur diye,,ama sakın utanç,verici,kirli pis gibi şeyler olarak anlatmayın tam tersine sağlıklı olduğunun göstergesi olduğunu bilsin ve ilk kez hasta olunca sizi bilgilendirsin.
   
 12. 10 Ekim 2013
  Konu Sahibi : yessillim
 13. bogazkizi

  bogazkizi Üye Üye

  Katılım:
  8 Ekim 2013
  Mesajlar:
  13
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  6
  çok faydalı oldu, teşekkürler.
   
 14. 8 Ocak 2014
  Konu Sahibi : yessillim
 15. Filiz_87

  Filiz_87 Üye Üye

  Katılım:
  2 Nisan 2013
  Mesajlar:
  72
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  16
  Güzel bir yazı...
   
 16. 31 Ocak 2014
  Konu Sahibi : yessillim
 17. gunesanne

  gunesanne Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  2 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  73
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  13
  Merhaba,

  Bu başlık altında son zamanlarda katıldığım anne ben nereden geldim seminer notlarını paylaşmak istedim. Oldukça faydalı bilgiler içeren bir seminerdir..
  Yazıya buradan ulaşabilirsiniz;
  http://gunesanne.com/?p=481

  sevgiler

  Güneş