Çocuk Ve Ev İşleri

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve TATOSH tarafından 14 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  14 Kasım 2007
  Konu Sahibi : TATOSH
 1. TATOSH

  TATOSH Ask dolu Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.701
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  148
  Çocuklardan, onların ev işlerine yardımcı olmalarını beklemek doğru mudur? Yoksa onları boş zamanlarında diledikleri gibi hareket etmeye bırakmak mı yerindedir?

  İşte birçok annenin ve babanın kendi kendilerine sordukları, ancak çoğu zaman da tatmin edici bir cevap bulamadıkları sorular.  ŞIMARIK ÇOCUKLAR KÖTÜ ÖRNEK OLUR MU?

  Şımartılmış çocuklar ilk bakışta arkadaşlarına kötü örnek olurlar. Bu bakımdan çocukların arkadaşlarını seçerken dikkat etmek lazımdır. Bazen ailevi veya daha başka sebeplerden çocukları, bu şımarık arkadaşlarından ayırmak kabil olamaz. O zaman kötülemeden onun kusurlarını göstermeniz lazımdır. Bunu yaparken çocuğun pek kabahati olmadığını, bu şımarıklıkların fena yetişmesinin sonucu olduğunu, bu yüzden de ne kötü durumlara düştüğünü misaller vererek, olaylar göstererek anlatınız. Böylece çocuğunuz, şımarık arkadaşına özenmiyecektir.

  Oysa bu konuda uzun araştırmalar yapan çocuk psikologları, çocukların annelerine ev işlerinde yardım etmelerinin gerektiğini iddia ediyorlar.  ÇOCUK EV İŞİNİ ZEVKLE YAPMALI

  Bunun en önemli sebebi de çocuğun daha küçük yaşlarda hayatın sadece oyun ve boş zamandan ibaret olmadığını, yapılması gereken bazı işlerin de olduğunu anlayabilmesidir. Fakat çocuğu buna zorlamak doğru değildir. Ona bu işlerin ilerideki hayatında faydalı olacağını, bu şekilde vazifelerini yapmaya alışacağını, ayrıca ailede bir iş bölümünün olduğunu ve onun da kendine düşen görevi yapmasının gerektiğini uygun dille anlatmak gerekir. Bir de ev işlerine yardım etmesinin karşılığı olarak çocuğu mükafatlandırmalıdır. Fakat bu mükafat maddi değil, manevi yönden olmalıdır, örneğin, çocuğun yaptığı işe karşılık ona para vermek yerine, övmek ve teşekkür etmek, onun bu şekilde büyüklerine faydalı olduğunu söylemek daha doğru ve yapıcı bir tutumdur.

  Bir kadın doktor ve psikolog, çocukların hangi yaşlarda, hangi işleri yapmalarının gerektiğini araştırarak şu sonuca varmıştır:

  3-4 yaşlarında: Bu yaşlarda çocuk zevkli bulduğu her işi yapabilir. Fakat bu çağlardaki bir çocuk meşgul olduğu işten kısa zamanda bıkabilir. Bunu normal karşılamanız gerekir. En iyisi ona başlıca görev olarak gündüzün dağıttığı oyuncaklarrını gece yatmadan önce toplayarak sepetine koyma işini veriniz. Böylece çocuk bunu kendine ait bir görev kabul edecek ve mesuliyet duygusu gelişecektir.

  5-7 yaşlarında: Bu yaşlardaki çocuklar evin yerleştirilmesinde ve temizliğinde bazı ufak görevler alabilirler. Eğer ana yola çıkma durumu yoksa ve bakkal yakındaysa ufak tefek alışverişlere de gidebilir. Fakat herşeyden önce bu yaşlarda çocuğa kendi işlerini yapmasını öğretmek faydalı olur. (örneğin, kendi kendine giyinmesi, yemek yemesi, pabucunu bağlaması, odasını toplaması gibi). Unutulmaması gereken bir şey de, eğer yaptığı işte bir yanlışlık yaparsa (örneğin tabak kurularken bir tabak kırarsa) çocuğu azarlamamak ve moralini kırmamak olmalıdır.  ÇOCUĞUNUZU AZARLAMAYIN

  8-10 yaşlarında: Bu yaşlarda artık çocuğun başladığı bir işi bitirebilmesi de lazımdır. Evin bütün işlerinde ve hatta alışverişinde sizlere yardımcı olabilecek bir çağa gelmiştir. Kız çocuklarına yavaş yavaş basit yemekler bile yaptırabilirsiniz. Yalnız daha küçük yaşlarda olduğu gibi bu yaşlarda da çocuğu herhangi bir hatasından ötürü azarlayarak şevkini kırmamanız gerekir.

  Anne ve babaların bir de şu noktalara dikkat etmeleri gerekir:

  1)Çocuğunuz, hoşuna giden bir başka şeyle meşgulken (Mesela, televizyonda sevdiği bir programı seyrederken) ondan size yardım etmesini istemeyiniz.

  2)Ev işlerinde kadın erkek işi diye bir ayırım yapmayın, örneğin oğlunuz bir düğme dikmeye veya tabak kurulamaya alışmalı, kızınız da çöp tenekesini boşaltabilmeli, ya da alışveriş yapabilmelidir.

  3)Çocuğunuz dersleriyle meşgulken onu bir yere herhangi bir şey

  almaya yollamayın.
   
 2. 14 Kasım 2007
  Konu Sahibi : TATOSH
 3. EU1

  EU1 Guest

  defalarca söylesekte toplatamıyoruz oyuncakları kaldırdık şimdi o kadar çok varki kıymet bilmiyor. onun dışında makinaya çamaşır koymayı ve çıkarmayı seviyor. bulaşık yıkacam diyor tabi yıkayamaz suyla oynamak için. vileda yapmaya çalışıyor. tabi sıkmadan sular her tarafta. bez istiyor o da silmek istiyor silinen yeri siliyor. daha da zorlaştırıyo işlerimi yani. 3,5 yaşında tabi küçük daha. ama bişeyii de eline versem sofra bezi mesela götür desem götürmüyo bende bilmiyorum nasıl yapıcam başka her işe karışıyo.
   
 4. 14 Kasım 2007
  Konu Sahibi : TATOSH
 5. baransel

  baransel Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Haziran 2007
  Mesajlar:
  28
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  oyuncaklar başlıbaşına dert.büyük bir koli oyuncak ayırıp okula verdim,bir kısmını sakladım ama hala ortalık dolu.hele şu kinderlerden çıkan oyuncaklar yokmu küçük küçük offf offf..topla topla bitmiyo.hadi toplayalım desem de 1 tane sepete atıyo tamam topladım diyor :))
  biz böylemiydik,bir bebekle oynayıp büyüdük...
   
 6. 14 Kasım 2007
  Konu Sahibi : TATOSH
 7. TATOSH

  TATOSH Ask dolu Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.701
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  148
  allah bağışlasın birtanem ..yavaş yavaş oturur kafasında..:1hug:a.s.sevgiler..
   
 8. 14 Kasım 2007
  Konu Sahibi : TATOSH
 9. TATOSH

  TATOSH Ask dolu Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.701
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  148
  hAklısın canım..allah bağışlasın yavrunu benim kide ev süpürmeye meraklı.:dance:.bende birşey demiyorum..ama babaanne olduğu zaman bana kızıyorki çocugu kız gibi yetiştiriyorsun diye...kafamçokkarıştıtatlicadiarzu
  sevgiler:dance::dance:
   
 10. 14 Kasım 2007
  Konu Sahibi : TATOSH
 11. baransel

  baransel Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Haziran 2007
  Mesajlar:
  28
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  kızsada sen yaptır bence.teyzemin 2 oğlu var.çalışıyordu onlar küçükken teyzemve çocuklar öyle yetişmişlerdiki biri makina açıyor diğeri toz aalıyordu işten gelene kadar teyzem.aslan gibide evlendiler kız gibi falan değiller yani..kötümü şimdi eşlerine yardımcı olurlar.
  ben oğlumun eşine yardımcı olamsını isterim şahsen..
   
 12. 15 Kasım 2007
  Konu Sahibi : TATOSH
 13. BarbunyaPilaki

  BarbunyaPilaki Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  827
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  108
  Benim kızımda 2yaş 2 aylık ama oyuncaklarını toplar yani yarısını toplar yarıdan sonra sıkılır beraber toplarız. sofraya yardım eder kaşık, çatal, sofra bezi, bardak götürür ve sofrayı toplarkende yapar bunları. Ayrıca ev süpürmeye , toz almaya ve birde makinaya çamaşır atmaya ve çamaşır katlamaya pek bir meraklıdır ve yaptırıyorum da becerebildiği kadar yapıyor yavrum birde bu gün biz kahvaltıdayken tuvalete gitmiş çiyini yapmış ve fırçayla temizlemeye çalışmış
   
 14. 15 Kasım 2007
  Konu Sahibi : TATOSH
 15. Sezen

  Sezen O, Artık Anne:)) Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.269
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  106
  Çocuklara sorumluluk vermek gelişimi için çok etkili oluyormuş amcamın torununda dikkat dağınıklığı vardı doktoru sorumluluk verin demiş

  fatura yatırttın, sofranın belirli bir kısmını ona kurdurun filan demiş

  bilgiler için teşekkürler
   
 16. 16 Kasım 2007
  Konu Sahibi : TATOSH
 17. TATOSH

  TATOSH Ask dolu Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.701
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  148
  maşallah maşallah.:nazar::nazar:.senden ne görüyorsa çocuk onu yapmaya çalışıyor.:nazar::nazar:.engelleme zaten bırak sana yardım etmenin keyfini yaşasın...sevgiler
  allah nazarlardan saklasın...
   
 18. 16 Kasım 2007
  Konu Sahibi : TATOSH
 19. TATOSH

  TATOSH Ask dolu Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.701
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  148
  çok doğru söylemişlerr
  merak ettim canım amcanın torununda değişlikler oldumu peki?ben teşekkür ederim okuyup yorum yaptığın için...