çocuk yapmanın maliyeti...

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve green olive tarafından 5 Ocak 2009 başlatılmıştır.

  5 Ocak 2009
  Konu Sahibi : green olive
 1. green olive

  green olive Popüler Üye Üye

  Katılım:
  13 Haziran 2008
  Mesajlar:
  891
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  108
  ***Doğum masrafları için bir bütçe oluşturun. Tahmini hastane masrafları, ilaçlar vb. masraflarıyla başlayabilirsiniz.
  ***Kadınların hamilelik dönemi sıkıntılı geçebilir veya doğum sonrası bazı komplikasyonlar olabilir. Bunlara karşı maddi olarak hazırlıklı olmak için acil durum fonu oluşturmakta fayda var.
  ***Eğer özel sağlık sigortanız varsa sözleşmenizi gözden geçirin. Doğum masraflarını, doğum sonrası kontrolleri vb. kapsayıp kapsamadığını kontrol edin. Bu teminat genellikle “gebelik ve doğum teminatı” olarak adlandırılır ve prim ödemenin belli bir süre öncesinden başlanması istenebilir. Örneğin 5 aydı prim ödüyor olmak gibi bir şart olabilir.
  ***Bebekler mamalardan, oyuncaklardan, kıyafetlerden vb. çok hoşlanırlar. Bu giderler için ayrı bir bütçe oluşturmak planlama açısından faydalı olur.
  ***İkiz bebek sahibi olacağınızı öğrendiğiniz anda tüm planlarınızı güncelleyin. Bu arada tüp bebek yöntemiyle ile çocuk sahibi olmak isteyenlerin ikiz bebeklerinin olması ihtimali yüksek.
  ***Doğum sürecindeki ücretsiz izinlerin maliyeti hesaplanmalıdır. Mevcut iş kanununa göre sadece bayan çalışanın doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta ücretli izin hakkı vardır. Fakat kadın çalışan isterse 6 ay ücretsiz izin talep edebilir. Bu arada erkek çalışanın herhangi bir ücretli izin hakkı yok. Bu nedenle alınacak tüm izinler resmi olarak ücretsiz olabilir (Yıllık izinden kullanılmıyorsa).
  ***Çocuğunuz anaokuluna gidene kadar oluşacak bakıcı masrafını hesaplayın. Eğer komşularınızın çocuklarına da aynı bakıcının bakmasını sağlayabilirseniz bakıcı maliyetini azaltmış olursunuz. Türk aile yapısında genelde bakıcı olarak büyükanneler yardımcı olur ama böyle bir imkan yoksa bakıcı önemli bir maliyet kalemi.
  ***Çocuk yetiştirirken emeklilik planlarınızı unutmayın. Bir yandan çocuk yetiştirilirken para biriktirmeye fırsat olmayabilir. Çocuğunuz büyüyüp üniversiteye başladığında emeklilik planlarına başlamak için çok geç kalmış olabilirsiniz. Bu nedenle bir yandan bireysel emeklilik sitemine devam etmekte fayda var.
  ***Ve son olarak eğitim masrafları… Eğitim masrafları için önceden fon oluşturmakta fayda var. Çünkü bir çocuğun kendi ayakları üstünde durabilecek yaşa gelinceye kadarki en önemli harcama kalemi eğitimdir.


  :1shok::1shok::1shok::1shok:
  :nazar::nazar::nazar::nazar:
   
 2. 5 Ocak 2009
  Konu Sahibi : green olive
 3. Ceylan

  Ceylan BiHüzünSaklı ve BinUmutla Pro Üye

  Katılım:
  11 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  12.898
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  198
  Sağlıklı bebeşim Olsunda herşeye tüm masraflara razıyım Allah tüm isteyenlerin kucağını doldurdursun İnşallah..
   
 4. 5 Ocak 2009
  Konu Sahibi : green olive
 5. WomenLove

  WomenLove bir Aşk Krallığı Pro Üye

  Katılım:
  23 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  23.964
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  198
  valla çocuk sahibi olmak için ilk bir sene 5 milyar harcadık son dk.tüp bebek yaptık 5 milyarda öle gitti
  bu arada çocuğum olmuyor diye piskolojim bozuldu işden çıktım masraf arttı o doktor senin bu doktor benim derken..tüm borca rağmen meleklerim geldi ilerisi için plan yapmıyoruz sağsağlim doğsunlar tek bir tekme dünyalara değer...ben ilk çocuk istediğimde ince hesaplara düştüm ama hayat hiçde umduğumu vermedi