Çocuk yetiştirme ile ilgili kitap okuyor musunuz? Tavsiyeleriniz..

Konusu 'Kitap Tavsiyeleri' forumundadır ve dbest tarafından 22 Aralık 2008 başlatılmıştır.

22 Aralık 2008
    Konu Sahibi : dbest
  1. dbest

dbest Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Evet arkadaşlarrr, hepimiz anne olduk, bakmakla sorumlu olduğumuz dünyalar tatlısı bebişlerimiz var.. Herşey onların iyiliği için..

Burada özellikle beslenme ve uyku alışkanlıkları üzerine konuşalım istiyorum.. Biliyorsunuz ki tüm bunlar erken bebeklik döneminde edinilen alışkanlıklar ve bebeklerimizin sağlıklı gelişebilmeleri için de sağlıklı uyku ve beslenme alışkanlıkları kazanmaları gerekiyor..

Bebişlerimizi neye göre eğitiyoruz?? Anne-kayınvalideden gördüklerimize göre mi? Yoksa kendi okuduklarınızı mı uyguluyorsunuz? Ya da bunları düşünecek zaman yok, herşeyi akışına mı bıraktınız kaydirigubbakcemile3

2. 22 Aralık 2008
  3. meran07

meran07 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Ben okurum kızımda okuma manyağı olmuştum.neden okuduğumuda şöyle anlatayım;kızımın erken doğuma bağlı kalbinde üfürüm vardı.doktor üfürüm deyince bön bön bakıp ardından doktor kalbinde delik var deyince hastanede yığıldım kaldım.çünkü bilmiyordum.o zaman anladım kii çok okumalıyım öğrenmeliyim.işletmeyi okurken bıraktım hiçbişeyi görmüyordu gözüm sadece kızım için ne yapabilirm ona nasıl bakabilirimden oluşuyordu hayatım.kızım gece uyur sabah kadar bilimsel olan olmayan ne varsa okurdum internetten.okudukça doktorlarla konuştukça anladım kızımın rahatsızlığını.neyseki 2 yaşında kapandı delikleri.şimdi gayet sağlıklı
    ne anne ne baba ne kayınvalidem kimseyi dinlemeden büyüttüm kızımı.fazlaca katı kurallarım olmuştu çünkü.4 yaşına kadar hergün ama hergün 8 de kalkar mutlaka banyosunu yaptırırım kahvaltı ara ögün 13den 16ya kadar öğle uykusu.ara ögünler akşam yemeği meyvesi fln akşam saat 22da yatardı.benim sosyal bi hayatım yoktu...tvden uzak bi hayat yaşadık.benim hayatımıda fazlasıyla etkiledi ama ben onunla olmaktan sonsuz mutluluk duyuyordum halada öyle...kızım çok huzurlu bi bebekti ve hala öyle bi çocuk.yeme içme konusundada öyle cipsin kolanın abur cuburun tadını bilmez.hatta yazın benimle dalga geçtiler kola hiçmi vermedin die evet vermedim kemiklerinin gelişimini olumsuz yönde etkiledigini bildigin birşeyi çocuğuma veremem kim ne derse desin...süte alerjisi oldugu için 4 yaşına kadar mama içti.ama artık alerjileri geçti...şimdi kolay öğrenen,yapacagı herşeyde bir sonraki adımını düşünen bir kızım var.oğlumdada böyle olurmu bilmiyorum ama benim bu tavırlarımdan rahatsız olan kayınvalidem bile kızım 2 yaşındayken bizim torunumuzu böyle yetiştidiğin için teşekkür ederiz dediğini hiç unutamam...daha çok yazabileceğim şeyler var ama konu dışı olabilir veye sıkılabilirsiniz diye yazmıyorum...şimdi nlp duygu yönetimi(ruhsal ve duygusal zeka)ile ilgili kitaplar okumaya çalışıyorum
    dbeste böyle bir konu açtığı için tşk ediyorum

Son düzenleme: 22 Aralık 2008
    AamirKhan bunu beğendi.
  4. 22 Aralık 2008
  5. WaterLilly

WaterLilly Rüya'm benim Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    anne baba olmanın altın kuralları isimli bir kitap okumuştum hamileliğimde. benim mantığıma uygun kurallar içeriyordu, şimdi için değil, ileride lazım olacak bilgiler edindim.bir de johnson's anne&bebek kitabını okumuştum. bol bol internet karıştırıyorum, uykusu ve beslenmesi ile ilgili ama daha çok kendi haline bırakıyorum. daha küçük ne zaman acıkırsa o zaman besliyorum ne zaman uykusu gelirse uyutuyorum. mümkün olduğunca gündüz uykularını kısa tutuyorum ki geceye uyku kalsın. önceki gün bebek oyunları isimli bir kitap aldım zihinsel gelişimi için güzel oyunla içeriyor, fırsat buldukça da sizinle o oyunları paylaşmayı düşünüyorum.

6. 22 Aralık 2008
  7. celen35

celen35 bodruma da gittik beraber :) Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    tüm okulöncsi öğretmenleri gibi bende insan anatomisinden tutunda cocuk ruh sağlığına cocuk gelişimine anne-cocuk sağlığına oyun ve müzik kitaplarına kadar bu alanda ne varsa okudum.hatta 3 sene lise 4 sene üniversite..ama neymiiişşş:1closedeyes:terzi kendi söküğünü dikemezmişsüprizzzzz tüm okuduklarımı kızım doğar doğmaz hiçe saydı..
    mesela öğrendiğimiz derslerde bebeklerin kundaklanması kesinlikle önerilmez ama ben sırf bacakları düzgün olsun diye ilk 20 gün sımsıkı kundakladım kuzumju:ecrin_bebek:ve daha bir sürü yanlıs..
    yani bebeğimi büyüklerden gördüğümle okuduklarıma zaman zamanda akısına göre büyütüyorum..
    okuduklarımı hayata gecirmek için belki cok erken.ama eminim 4+5 sene sonra oyun+masal+müzik konusunda hiç sıkıntı cekmiycemyerimseniben

8. 22 Aralık 2008
  9. dbest

dbest Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106

geçmiş olsun canım Allah bebişlerimize sağlık versinnn a.s.

10. 22 Aralık 2008
  11. ficipi

ficipi ............... Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    146
    bu konuda o.öncesi öğrt. olarak celen ıle hemen hemen aynı durumdayım.yalnız ben bıldiğim yanlışları yapmıyorum,yapmamaya gaet edıyorum..celenınde dediği gıbı cocukla ilgiliı her konuda uzmanlaştık okuya okuya.yenı gelişmeleri ve bılgı guncellemelerını ıse ınternetten takıpe etmeye calısıyorum.bu konuda kızım cok sanslı cunku eşimde cocuk gelişimcisi..
    ıklım buyudüğünde annesınden masal,şarkı,parmak oyunları,tekerlemeler,bılmeceler fazlasıyla öğrenecek,,hangı yasta neyı ogrenmesı bılmesı gerekıyorsa öğrenecek..zaten meslekten dolayı hep eğitim ortamı ıcınde buyuyecek..
    su an bıraz oakısına bıraktım acıkcası.ıstediği zaman uyuyup uanıyor,her agladığında meme verıyorum. 1 ay sonra fılan atık düzenını ourtmak ıcın calısmalara baslayacagım.şimdilik cok sıkıntı yapmaYA GEREk yok benım ıcın..

merancım doğru ccuk yetiştırdiğin ıcın senı kutluyorum.işte bır anne senın gıbı olmalı...zararlarını bıle bıle cocugunun elıne kola,cips veren yanında sıgara icenlere vs... anne dıyemıyorum ben malesef..inş.çocularında sana hayırlı evlat olurlar canım...
    guzel bır konu dvest tesekkurler....
    waterlily paylasımlarını sabırsızlıkla beklıyrumm...

12. 23 Aralık 2008
  13. beyazzzambak

beyazzzambak Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    ben hamilelik boyunca girmediğim site kalmamıştı saatlerce internette gezer bebek gelişimi ile ilgili bilgiler okurdum eh birde öğretmenlikten dolayı bilgiler var şimdi hemen hemne her konuda konuşabiliyorum ve hala da okumaya devam ediyorum zevk alıyorum okumaktan

14. 31 Aralık 2008
  15. gxuxlsarxix

gxuxlsarxix Papatya Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    arkadaslar ben ''erkek bebek bakımı'' , ''A'dan Z'ye bebek bakımı'' ve Bebek bakımı ve cocuk eğitimi adında 3 kitap aldım hamileliğimde okudum ve hala okumaya devam ediyorum vakit buldukca oglumdan.Gecen gun cocuk doktorumuz akıllı bebekler akademisi diye bir kitap önerdi onuda alıcam en kısa zamanda.

16. 31 Aralık 2008
  17. mxixnxixkeller

mxixnxixkeller Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    "bebek bakım sorunlarına mucize çözümler" isimli bir kitap tavsiye edildi bana. aldım ama henüz okumadım.

18. 31 Aralık 2008
  19. Adivar

Adivar Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    43
    Ödül Puanları:
    148
    Konu sahibi ve bölüm sorumlusu arkadaşımın dikkatine;
    Konu Temmuz annlerinden ilgili bölüme taşınmıştır
    Sevgilera.s.