çocukla cinselliği konuşmak!.. Ama nasıl?

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve Elif tarafından 19 Nisan 2010 başlatılmıştır.

  19 Nisan 2010
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.663
  Beğenildi:
  5.193
  Ödül Puanları:
  438
  Çocukken yaşanan ve tüm hayatı etkileyebilen tramvalardan biri de çocuğun anne babasını cinsel ilişki sırasında görmesi ya da seslerini duymasıdır. Bu tramvadan kurtulmak yine anne babanın elindedir. Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Genel Başkanı Dr. A. Cem Keçe cinsel ilişki sırasında çocuklarına yakalanan anne babalara öğütler verdi.


  Çocuk sahibi olduktan sonra çiftlerin cinsel hayatlarında yeni düzenlemeler yapmaları gerek. Çocuk sahibi olduktan sonra çift, cinsel ilişki sırasında çocuğa yakalanma korkusu nedeniyle cinsel hayatını eskisi gibi özgürce yaşayamaz. Özellikle ev küçükse ve anne-baba çocukla aynı odayı paylaşıyorsa, annebabanın başbaşa kalması ve cinsel ilişki kurması iyice zorlaşır. Ancak çiftin ruhen ve bedenen sağlıklı bir ilişkiyi sürdürebilmesi için de cinsellik gereklidir. Bu nedenle çift çocuğu uyuttuktan sonra cinselliği yaşamak ya da çocuğu arada bir onunla birkaç saat ilgilenebilecek güvendiği bir akrabaya bırakmak gibi çözümler üretebilir.


  Çocuklarına cinsel ilişki sırasında yakalanmak çok sayıda çiftin başına gelebilen bir durumdur. Bu durum anne baba için zordur ama çocuk için daha da zordur, çocukta ciddi bir ruhsal travma yaratabilir. Çünkü çocuk, eğer yaşı da küçükse gördüğünü anlamlandıramayabilir ve babasının annesine kötülük yaptığını düşünüp babaya düşman olabilir. Eğer çocuğunuza cinsel ilişki sırasında yakalanırsanız, onun yaşını gözönünde bulundurarak ve o an nasıl bir cinsel ilişkiye tanık olduğunu ve neyi ne kadar gördüğünü de dikkate alarak bir açıklama yapmak gereklidir. Bu konuyu görmezden gelmek ya da yok saymak doğru olmayacaktır.


  OLAYIN ÜSTÜNÜ ÖRTMEYİN!
  Çocuk 3 yaşından küçükse belki gördüğünü anlamayabilir ve üzerinde durmayabilir, ancak büyük çocuklara mutlaka bir açıklama yapılması gereklidir. Anne babanın birbirine sevgisini bu şekilde gösterdiği, soyunup birbirlerine sarılmaktan hoşlandıkları ve bunun yatak odasında yapılan anne babaya özel bir eylem olduğu söylenebilir. Böylece çocuğun da anne babanın odasına izinsiz girmemesi gerektiği de vurgulanmış olur. Anne babasını yatakta yakalayan bir çocuk korku, şok gibi duyuları yaşayabilir durgunlaşabilir, suskunlaşabilir ve anne babaya karşı güvenini kaybedebilir. Bu durumda bir uzmandan yardım almak en doğrusu olacaktır, çünkü yetişkinlikte yaşanan birçok cinsel sorunun temelinde çocukken anne babayı cinsel ilişki sırasında görmek ya da yan odadan onların seslerini duymak gibi travmatik olayların varlığını görmekteyiz.


  ÇOCUKLA CİNSELLİĞİ KONUŞMAK!.. AMA NASIL?
  Cinselliğin hala ayıp, yasak ve günah olarak algılandığı ve rahatça konuşulamadığı toplumumuzda anne babaların da çocuklarıyla cinsellik hakkında konuşmaya çekindiklerini belirten CİSED Genel Başkan Yardımcısı Psikolog Gülüm Bacanak ise şunları söyledi:
  “Cinsel kimliğin temellerinin atıldığı dönem 3-5 yaş arasıdır. Bu dönemde çocukta cinselliğe karşı bir merak başlar ve anne babasına cinsel organıyla ya da çocuğun nasıl dünyaya geldiği ile ilgili sorular sorar. Çocuğun bu meraklı soruları karşısında anne babalar ne cevap vereceklerini bilemezler; ya çocuğa kızarlar, ya duymazdan gelirler ya da ‘seni leylekler getirdi’, ‘cami avlusunda bulduk’ gibi gerçek olmayan hikayeler uydururlar. Oysa, çocuklara yaşlarına uygun olarak anlayabilecekleri şekilde gerçekleri anlatmak gereklidir, böylece çocuk cinselliği normal ve doğal bir olay olarak algılayacak ve ileride cinsel sorun yaşama ihtimali azalacaktır.”

  ÇOCUĞA ANLAYABİLECEĞİ YANITLAR VERİN!
  CİSED Genel Sekreteri Psikolojik Danışman Fatoş Ayrık da yaşlara göre yaklaşımlar konusunda şu bilgileri verdi:
  “Anne babalar anlatacaklarını bilemediklerinden ve utandıklarından yanıt veremiyorlar. Oysa, cinselliği konuşmak seks konuşmak demek değildir, kız ve erkek arasındaki farklar, cinsel gelişim ve bebeklerin nasıl dünyaya geldiği gibi konular yaşına uygun bir şekilde çocuklara anlatılabilir. Çocukların sorularına onların anlayabileceği şekilde, tatmin edici yanıtlar verilmelidir. ‘Anne baba birbirini sevdiği için birlikte yatar ve daha sonra çocuk olur”, “Birbirini seven iki insan sevgilerini sarılarak ve öpüşerek gösterir” gibi ifadelerle cinselliği sevgiyi ifade etmenin bir şekli olarak anlatmak, çocuğun cinselliğe karşı sağlıklı bir yaklaşım geliştirmesine ve ileride sağlıklı bir ergen olmasına yardımcı olur.”
   
 2. 20 Nisan 2010
  Konu Sahibi : Elif
 3. devrimc66

  devrimc66 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  17 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  3.854
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  0
  :çok üzgünüm:.....:a015:
   
 4. 20 Nisan 2010
  Konu Sahibi : Elif
 5. TheElfOfTheBlackS

  TheElfOfTheBlackS Yeni Üye Üye

  Katılım:
  25 Mart 2010
  Mesajlar:
  198
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Çok güzel bir paylaşım..Teşekkürler..Bizim evin kütüphanesinde cinsellikle igili bir çok kitap vardı..Çoğu zaman ordan okurdum ben..Merak ederdim neymiş,nasılmış diye..Belirli bir yaşa kadar babanın annenin üzerine işediğini ve çocuğun öyle olduğunu sanırdım:))..Bu tür paylaşımlar daha bilinçli ebeveynlerin olmasında faydalı birer unsur..Emeğinize sağlık:KK66:
   
 6. 20 Nisan 2010
  Konu Sahibi : Elif
 7. ayliin

  ayliin Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  10
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  arkadaşlar ben 3 kız annesiyim en büyük kızım 17 ortanca 12 en küçüğü ise 5 yaşında. :KK43: benim sorunnum nasıl davranacağımı bilememek,ortanca yani 12 yaşındaki kızımı masturbasyon yaparken gördüm ne yapmalıyım nasıl davranmalıyım şaşkınım ltfn yardım yüz göz olmadan bunu nasıl konuşmalıyım kızımla ne olur acil yardım büyük kızımda böyle bişeyle karşılaşmadım yardım ltfn hatta nereye yazadağımıda bilemedim konu açamadım unutmuşum nasıl nereye yazacağımı uzun süredir uğramadım yanınıza bana acil yardım ltfn saygılar şimdiden tşkrlr
   
 8. 20 Nisan 2010
  Konu Sahibi : Elif
 9. Revolucion

  Revolucion artık iki aşkım var :P Pro Üye

  Katılım:
  6 Mart 2007
  Mesajlar:
  2.534
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  emeğine sağlık gerçekten faydalı bir paylaşım. bende sürekli doğruları onun anlayacı dille anlatma taraftarı bir anneyim ama nasıl sorusuna tam bir yanıt bulmak gerçektende çok zor :KK43: teşekkürler.