Çocuklar da anemiye dikkat!

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve BenDenizYildizi tarafından 29 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  29 Kasım 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 1. BenDenizYildizi

  BenDenizYildizi Guru Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2006
  Mesajlar:
  3.806
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  348
  Çocuklarda sık görülebilen aneminin belirtileri sinirlilik, halsizlik ve güçsüzlük olarak kendini gösterir. Anemik vakaların çoğu çok kolay tedavi edilebiliyor. Bu nedenle çocuğunuzu düzenli olarak doktora götürmek konusunda hassas olun

  Anemi yeterli kırmızı kan hücreleri veya hemoglobinin olmaması sonucu meydana gelir. Kırmızı kan hücreleri veya hemoglobinler oksijeni vücuttaki diğer hücrelere taşır. Vücut hücreleri yaşamak için oksijene ihtiyaç duyar.

  Çocukların anemik olmasıVücudunda yeterli kırmızı kan hücresi üretilmemesi Kırmızı kan hücrelerinin kanama ile kaybedilmesi Kırmızı kan hücrelerinde yeterli hemoglobinin olmaması nedenlerinden birisi ile ilişkilendirilebilinir.

  Hemoglobin önemlidir. Çünkü kırmızı kan hücrelerinin vücuttaki diğer hücrelere oksijen taşıması dışında artık maddelerin (karbondioksit CO2) içinde gerekli özel bir maddedir.

  Anemi tipleri

  Demir eksikliği anemisi çocuklarda en çok karşılaşılan anemi tipidir. Diyette demirin yetersiz alınması bu duruma neden olur. Vücut hemoglobin üretmek için demire ihtiyaç duyar. Eğer çok az demir varsa kırmızı kan hücreleri için yeterli hemoglobin sağlanamaz.

  Kanama tehlikesi

  Özellikle 1 yaşından önce inek sütü verilen bebeklerde anemi görülme oranı çok yüksektir. Bunun nedeni inek sütünde çok az miktarda demir bulunmasındandır. Ayrıca bebeklerin inek sütünü sindirebilmesi zordur.

  İnek sütü bebeklerin bağırsaklarını tahriş ederek küçük kanamalara neden olabilir. Bu kanama kırmızı kan hücrelerinin sayısını düşürür ve anemiye neden olur. Ayrıca diyet de diğer besinlerin eksikliği de anemi için nedenlerdendir.

  Folik asidin çok az miktarda alınması da anemiye neden olabilir. Bazı durumlarda ve nadir olarak B12, E vitamini ve bakırın da diyette az alınması anemiye yol açabilir.Kırmızı kan hücreleri kolayca yıkıldığında Hemolitik anemi oluşur.

  Orak hücre anemisi de bilinen diğer bir anemi tipidir.Bunlar dışında talasemi de çok sık rastlanan diğer bir hemolitik anemidir. Eğer ailenizde talasemi öyküsü varsa mutlaka pediatristinize bu durumu söylemelisiniz. Bu şekilde hekiminiz gerekli testleri yapabilecektir.

  Anemi birçok belirti verebilir

  Soluk, kül rengi deri ve tırnakların normalden daha

  az pembe olması

  Şiddetli halsizlik

  Kolay yorulma

  Sinirlilik

  Beslenmeye dikkat

  Demir ile sütü birlikte vermek demirin emilimini azaltacağından tercih edilmemelidir.

  C vitamini demir emilimini artırıcı etki gösterir. Demir desteği kullanılıyorsa bir bardak taze sıkılmış portakal suyu emilimi artırması için içilmelidir.

  Sıvı demir destekleri dişlerin rengini gri tonuna çevirebilir. Bu nedenle demiri aldıktan sonra mutlaka ağız bol su ile çalkalanmalıdır.

  Şiddetli anemi durumu olan çocuklarda

  Kısa nefes alıp verme

  Hızlı kalp atımı

  El ve ayaklarda terleme görülebilir.

  Hemolitik anemili yeni doğanlarda ise sarılık olma durumu ile çok sık karşılaşılır.

  Diyetlerindeki demiri alımını sınırlı hale getiren çoğu çocuk buz, çamur, toprak, kil ve benzeri farklı şeyler yiyebilirler. Buna pika denir. Bu durum çok zararlı değildir ancak çocuğunuz zaman zaman toksik etki yaratabilecek (örneğin boya gibi) maddeler yiyebilir. Bu durum kesinlikle engellenmelidir.

  Bu tip belirtiler çocuğunuzda da varsa mutlaka bir pediatrist ile görüşmelisiniz. Çok kolaylıkla yapılan kan testi tedavi sürecinde önemlidir.

  Aneminin tedavisi

  Çok çeşitli anemi türleri olduğundan bahsettik. Bu sebeple tedavinin başarısı için hangi tür anemi olduğunu belirlemek önemlidir.

  Kesinlikle çocuğunuzu vitamin mineral suplemanlarıyla, demir haplarıyla tek başınıza tedavi etmeye çalışmamalısınız. Mutlaka önce pediatrist ile görüşmelisiniz. Ayrıca demir ilaçlarının bazı yüksek doz alımları da 5 yaş altındaki çocuklar için zehirli etki yaratabilir.

  Anemiyi önlemek

  Demir yetersizliği anemisi ve diğer tüm anemi tipleri kolayca önlenebilir. Çocuğunuzun mutlaka doğru ve dengeli bir beslenme planı uygulayıp uygulamadığından emin olmalısınız. Ayrıca;

  Çocuğunuza kesinlikle 1 yaşından önce inek sütü vermeyin

  Anne sütü alan bebeğinizi katı gıdalara geçince demiri yüksek veya demir ile zenginleştirilmiş yiyeceklerle besleyin.

  Eğer bebeğinizi Formula mamalar ile besliyorsanız demir ilave edilmiş olanları tercih edebilirsiniz.
  Yumurta sarısı, kırmızı et, patates, domates, pekmez ve kuru üzüm demirce zengin besinlerdir.

  Kaynak:haber7