Çocuklar Konuşsun - Onlara Kulak Verelim

Konusu 'Şiir Video, Görsel' forumundadır ve kulitta tarafından 18 Aralık 2008 başlatılmıştır.

18 Aralık 2008
    Konu Sahibi : kulitta
  1. kulitta

kulitta İlahi Adalet Pro Üye

Beğenildi:
    2.241
    Ödül Puanları:
    238
    Sevgili ÇOCUKLARIMIZIN - Büyüklerden-Çevresinden ve Hayattan neler beklediğini burada gözler önüne sererek - onların sesi olmaya ve onları anlamaya çalışalım.

[​IMG][​IMG]

sev beni
    sar beni
    bir tek kötü sözün sarsar beni
    bilinmez denizlerin
    kuytu koylarında
    bul beni
    bil beni
    al beni
    bu saçma sapanlıktan kurtar beni
    uykusuz gecelerin gizli örtüsünden
    çıkar beni
    ben bunları kimseye anlatmadım
    kendimle bile konuşmadım
    bir tek sen duy diye sen bil diye sen anla diye
    sor beni
    bul beni
    sessiz şarkılarda çal beni
    bulutlar ülkesinden kuru topraklara
    indir beni
    sez beni
    yaz beni
    karmakarışıklığımdan çöz beni
    birikmiş tortuların kirli sularından
    süz beni
    kendimle bile konuşmadım
    bir tek sen duy diye
    sen bil diye
    sen anla diye
    ____
    alıntı

Son düzenleme: 19 Aralık 2008
  2. 20 Aralık 2008
  3. kulitta

Beğenildi:
    2.241
    Ödül Puanları:
    238

Çocuğum ben

Ama çoğu çocuktan farklıyım Her şeye sahibim Üstelik iki kere sahibim

Hangi çocuğun iki tane odası olur ya da iki bilgisayarı? Hangi çocuk iki bisiklete sahiptir? Sayısını bilmediği kadar oyuncakları? Peki ya iki tane evim olduğunu söylesem
    Çocukça bir hayal değil bunlar Gerçek Hem de zaman zaman canımı acıtan kâbus gibi çöken gerçek

Bayramlarda iki kere harçlık alıyorum İki defa doğum günüm oluyor İki kere “İyi ki doğdun” diyorlar

Ve ben iki defa yaşım kadar mum üflüyorum Hediyelerim ikiye katlanıyor böylelikle Herkesten daha çok arkadaşım var Bir o mahalleden, bir bu mahalleden

İki defa tatile gidiyorum Yaz tatili dönüşünde öğretmenime “Tatiliniz nasıl geçti?” konulu en uzun kompozisyonu ben veriyorum Veda ve merhabalarla yüklü otobüs yolculuklarını en çok ben yapıyorum

Bazen eşyalarımı diğer evde unutuyorum Yarım kalan kitabım ben gelinceye kadar hasretle bekliyor Kavuşunca ise okunan sayfalar unutulmuş olup kitaba yeniden başlanıyor

Bu şekilde yarım kalan işlerim sadece kitaplarla sınırlı değil Annemle sohbet yarım Babamla sarılmam yarım Aldığım cezalar yarım kalıyor Tercih edilmeyeceklerini düşündüklerinden hak ettiğim cezalar bile erteleniyor Sonrasında da unutuluyor

Aslına bakarsanız bu durum bazen hoşuma gidiyor Çocukça bir savaşı kazanma duygusu Kazanılması gereken ise BEN Bilmedikleri ise kazanılacak bir toprağın olmadığı

Çünkü bu toprak her iki tarafın yağmurlarıyla sulanacak Verimli olması için her iki tarafın tohumlarına ihtiyaç duyacak Bu toprak, tercih etme yanılgısına düşmeksizin her iki tarafın bölgesinde ayrı ayrı da olsa anlam bulacak

Tam tamamlanır gibi oluyor yarımlar Ama vakit doluyor Diğer eve dönüş zamanı geliyor Zaman sanki bana herkesten daha hızlı akıyor Her ikisine de doyamıyorum

Onlara kızamıyorum Beni sevdiklerini biliyorum Alıştım bu hayata Sevmedim ama alıştım Alışınca mutlu olurum sandım Yanıldım Ben ne orada ne de buradayım

İki arada sıkışıp kaldım Sahip olduklarım çoğaldı belki ama bedenimle, aklımla hep ortadan ikiye ayrıldım

4. 21 Aralık 2008
  5. kulitta

Beğenildi:
    2.241
    Ödül Puanları:
    238

Korkuyorum Gerçek Hayattan Anne
    Daha Yeni Büyüyorum Ve Dünyayla Tanışmaya Başladım
    Bilmediğim Okadar Çok Şey Varmış Ki
    Dünya Hayal Ettiğimden Çok Farklı Anne

Sen Bana Böyle Anlatmamıştın
    Anne Bana Dünyayı Masalalrdaki Gibi Anlattın
    Sen Söyle Bana Bu Dünyaya Ne Oldu Anne..?

İnsanlar Niye Bukadar Acımasız
    Bu Yalanların Sebebi Ne ?
    Herşey Para Sahte Hilecilik Üzerine Kurulmuş
    Karşılıksız Sevgi Masalalrdaki Aşk Yok Olmuş..
    Anne Söyle Bana Ne Oldu Bu İnsanlara
    Korkuyorum Anne Hayattan Korkuyorum..

Son düzenleme: 23 Aralık 2008
  6. 21 Aralık 2008
  7. kulitta

Beğenildi:
    2.241
    Ödül Puanları:
    238

Ben çocuğum, On sekiz yaşına kadar bir çocuk olarak vazgeçilmez haklara sahibim.
    Bu haklar, bütün çocuklar içidir; beyaz çocuk, kara çocuk, kız çocuk, erkek çocuk fark etmez. Doğduğumuz yer, konuştuğumuz dil de fark etmez. Büyüklerimizin inançlarının, görüşlerinin farklı olması yüzünden çocuklara ayrım yapılmaz. Bu haklara sahip olmak için çocuk olmak yeterlidir.

MUTLU OLMAK, SEVİLMEK VE ANLAYIŞ GÖRMEK BENİM HAKKIM.

Yani düşünce ve duygularımı rahatca söyleyebilme hakkına sahibim. Kimsenin benim duygularımı incitmeye, benim düşüncelerimle alay etmeye hakkı yoktur.

BİR BİREY OLARAK SAYGI GÖRMEYE HAKKIM VAR.

Ben başkalarından farklı olabilirim. İster daha uzun, ister kısa, ister kıvırcık saçlı, ister düz, ister erkek, ister kız olayım, bana eşit ve adil davranılması benim hakkım.

EMNİYETTE OLMAYA HAKKIM VAR.

Yani kimsenin bana vurmaya, bana kötü davranmaya hakkı yok. Kim olursa olsun bana kaba kuvvet göstermesine izin vermeyin.

KENDİMİ TANIMAYA HAKKIM VAR.

Yani yeteneklerimi bilmem için öğrenmeye ve yaptığım iyi şeylerle övünmeye hakkım var. Kimsenin beni hor görmeye ve eleştirmeye hakkı yoktur.

8. 21 Aralık 2008
  9. kulitta

Beğenildi:
    2.241
    Ödül Puanları:
    238

SEVGİyi Arayan Bir Çocuğum Ben

“Hoş geldiniz...”

“Anne bak ne kadar da büyük... Ben de onlar gibi olacağım değil mi?”

SEVGİyi arayan bir çocuğum ben, adım Lale. Sevginin birçoğunu bulmuş olsam da en gerçeğini bulamadım henüz. Doğrusu çok önceleri bir kere karşılaşmışım ama tadamadan uçup gidivermiş. Şimdi nerdedir, ne yapıyordur ben de bilmem. Görürseniz söyler misiniz beklediğimi?

Kardeşlerimi gördünüz mü? Belki onlar da arıyordur sevgiyi. Ben bulursam onlarla paylaşacağım sevgimi. Niçin bencillik yapayım? Sonuçta sevgi paylaştıkça çoğalmaz mı?

Tekrar hoş geldiniz YUVA dediğimiz bu binaya. Biraz ürkütücü gelebilir size ama sıcacıktır aslında. Hayatımda sahip olduğum tek güzel şey diyebilirim. Annem, babam, ablalarım, ağabeylerim, kardeşlerim... Hepsiyle burada tanıştım ben. Üstelik kendimi bildim bileli de buradayım.

Sizleri bundan sonra büyük ihtimalle hatırlamayacağım ama o büyük sevgiye biraz daha yaklaştırıyor, bana gösterdiğiniz küçücük kıvılcımlar. Yüzümdeki gülümsemeyi daha da arttırıyorsunuz. Bu yüzden ağlarken görmeniz zordur beni. Fakat geçen gün kendimi tutamadım ağladım.

Yine sizin gibi misafirler gelmişti yuvamıza. İçlerinden biri, kardeşimi çok sevdi. Beni de sevenler oldu, ama o başka türlü sevdi. Aradan bir iki gün geçti yine geldi o kadın. Akşama doğru da kardeşimi aldı odadan. Beraberce gülümseyerek, sevgi sözcükleri söyleyerek, birbirlerini öperek gittiler. Dayanamadım ağladım işte. Kardeşim aradığı sevgiyi bulmuştu, ama bizimle paylaşmadan çekip gitmişlerdi. Şimdi ne kadar da mutludur. Eminim ki, en iyi olan her şeyi yapıyordur. Hepsinden de önemlisi hak ettiği sevgiyi görüyordur, fazlasıyla.

“Ya ben!” demek istemiyorum. Biliyorum ki bir gün giden belki de ben olacağım. Ya da yine bir başka kardeşim gidecek. Eğer ben gidersem sahip olduğum her şeyi paylaşacağım. Siz, farkında olmasanız da, bulmuşsunuzdur o kutsal sevgiyi. Peki, ne duruyorsunuz? Paylaşsanıza yüreğinize hapsettiğiniz sevginizi.

Anlamadınız mı hâlâ?

ANNEnizi paylaşmanızı söylüyorum size. Hani her an yanınızda olan, her zaman sizi düşünen, sizi sizden çok seven kişiyi... En çok değer verdiğiniz kişiyi birazcık olsun paylaşmanızı istiyorum sadece, ÇOCUK ESİRGEME dedikleri bu sıcak yuvamızdaki kardeşlerimle.

“Hoşça kalın...”

“Sevgiyle kalın...”

10. 22 Aralık 2008
  11. duselal

duselal Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86

Son düzenleme: 31 Aralık 2008
  12. 22 Aralık 2008
  13. kulitta

Beğenildi:
    2.241
    Ödül Puanları:
    238

BEN ÇOCUĞUM
    Farklıdır dünyam
    Karnımı doyurmakla kalmayın
    Sevgi ve ilgi beklerim
    Benimle ilgilenilsin
    Çeşit çeşit oyunlar isterim
    Dostum olsun hayvanlar
    Ailede atılsın ilk sevgi harcım
    Mutlu bir yuvada
    Anem, babam ve kardeşlerim
    İşte benim en büyük emelim
    Doğrular öğretilsin
    Ben çocuğum
    Yanlışlarımda yol gösterilsin
    Öğreneceğim hayat yolunu
    Emek isterim
    Sizlere verebileceğim
    En güzel duygu
    Bilin ki neşe kaynağı
    Geleceğinizin temeliyim.

14. 22 Aralık 2008
  15. kulitta

Beğenildi:
    2.241
    Ödül Puanları:
    238

"BU YERDE ÇOCUK OLMAK"

Ben küçücük bir çocuğum erkek-kız fark etmez sarı saçlı, yeşil gözlü, elleri nasırlı,
    yüzünde yara bereler, bu yüzden sevilmez hep hor görülmüşüm.

Ben bir çocuğum, oyuncağım çamurdan ,oyunlarıma silah sesleri karışır,ninnilerim hep dert-keder büyürüm kardeşimin sırtında.

Çocuk olmak zordur memleketimde ve dağlardasın burada ,karda ,kışta, ayazda . Yalın ayaklarımda yoktur sizin o süslü, ışıklı ayakkabılarınızdan ve gezmelerim de olmaz, annem, babam kardeşlerimle salıncaklı parklarda.

Ben bir çocuğum koşmayı bilirim koyunlarımın, kuzularımın peşinde gün boyu taşlı, dikenli yollarda.
    Bazen ırgat olurum evim sırtımda ,portakal, pamuk tarlalarında..An gelir güneşte yıkanırım an gelir bir damla suya hasret,bu yüzdendir dudaklarım paramparça daha ufacık yaşımda. .

Bir de korkularım vardır kimseye anlatamadığım , dil bilmezim işte bu yüzdendir sığınırım öğretmenimin gölgesine çaresiz….

Ben bir çocuğum tozlu topraklı memleketimde ve hep çocukça oynamayı hayal ederken , birden çoluk çocuğa karışmış görüyorum kendimi daha küçücük yaşımda,bu yerde ….

16. 22 Aralık 2008
  17. kulitta

Beğenildi:
    2.241
    Ödül Puanları:
    238

Çocuk olmak

yokluk yoksulluk içinde çocuk olmak,

pencereden baktığında kocaman binalar görüp

dışarı çıktığında harap gecekondunu görmek

ve çocuk olmak...

çamurlu sokaklarda oynayıp, televizyonda gördüğün parkın hayalini kurmak

ve çocuk olmak..

annenin ye diye eline verdiği katıksız ekmeği ısırıp

pis kokan derenin kenarında oynamak

ve istanbul'un taşı toprağı dert , taşı toprağı kurşun olan sokaklarında
    çocuk olmak
    tesadüfen yaşamak...

18. 23 Aralık 2008
  19. kulitta

Beğenildi:
    2.241
    Ödül Puanları:
    238

HERKESİN BİR MELEĞİ VAR
    Bir zamanlar dünyaya gelmeye hazırlanan bir bebek varmış. Bir gün Tanrı'ya sormuş:
    - Tanrım, beni yarın dünyaya göndereceğini söylediler, fakat ben o kadar küçük ve güçsüzüm ki, orada nasıl yaşayacağım?
    - Tüm meleklerin arasından senin için bir tanesini seçtim. O seni bekliyor olacak ve seni koruyacak. Meleğin sana her gün şarkı söyleyecek ve gülümseyecek. Böylece sen onun sevgisini hissedecek ve mutlu olacaksın.
    - Pekiiiii... İnsanlar bana birşeyler söylediklerinde, dillerini bilmeden söylenenleri nasıl anlayacağım?
    - Meleğin sana dünyada duyabileceğin en güzel ve tatlı sözcükleri söyleyecek, sana konuşmayı dikkatle ve sevgiyle öğretecek.
    Peki Tanrım, ben seninle konuşmak istersem ne yapacağım?
    - Meleğin sana ellerini açarak bana dua etmeyi de öğretecek.
    - Dünyada kötü adamlar olduğunu duydum, beni kim koruyacak?
    - Meleğin seni kendi hayatı pahasına dahi olsa daima koruyacak.
    - Fakat ben seni bir daha göremeyeceğim için çok üzülüyorum.
    - Meleğin sana sürekli benden söz edecek ve bana gelmenin yollarını sana öğretecek.

O sırada cennette bir sessizlik olur ve düyanın sesleri cennete kadar ulaşır. Bebek gitmek üzere olduğunu anlar ve son bir soru sorar:
    - Tanrım eğer şimdi gitmek üzereysem, lütfen söyle, benim meleğimin adı ne?
    - Meleğinin adının önemi yok yavrum, sen onu "ANNE" diye çağıracaksın.