Çocuklar nasıl bir anne baba ister?

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve nbatur55 tarafından 11 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  11 Ocak 2008
  Konu Sahibi : nbatur55
 1. nbatur55

  nbatur55 baldan tatlı can kızım... Üye

  Katılım:
  23 Ekim 2007
  Mesajlar:
  513
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Çocuklar nasıl bir anne baba ister?

  Anne-baba olarak genelde nasıl bir çocuk istediğimizi düşünürüz: Uslu, söz dinleyen, yaratıcı, sevgi dolu, vs. Çocuğun davranışlarını inceler ve nasıl yönlendirmemiz gerektiği hakkında kafa yorarız. Çocuk yetiştirme sürecinde kendimizi pek fazla sorgulamayız. Nasıl bir anne babayız? Hatalarımız neler? Genelde pek düşünmeyiz. Çocuklarla yapılan bir çalışmada alınan sonuçlara göre onların nasıl bir anne-baba görmek istediklerini bilmek ister misiniz?

  Çocuklar kavga etmeyen anne-baba ister. Fikir ayrılıklarında kendilerini kaybeden ve çocukların önünde sinirlerine yenik düşen ebeveyn çocuk için her anlamda kötüdür. Çocuklar kendilerini söyleneni değil, gördüklerini yaparlar. Ailesinin sorunlarını bağırığ çağırarak çözmeye çalıştığını gören çocuk da aynı yöntemi uygulayacaktır.

  Çocuklar anne babalarından kendilerine ve kardeşlerine aynı şekilde davranmalarını ister. Her çocuğun yapısı ve ihtiyaçları farklıdır fakat anne-babaları olarak onları birbirinden ayırmamanız gerekir.

  Çocuklar dürüst anne-baba ister. Çocuğunuza yalan söylememesini öğretirken görüşmek kendi davranışlarınıza dikkat etmelisiniz. İşe gitmemek için telefon edip uydurduğunuz bahaneyi duyan çocuğunuz sözlerinize yeterince güvenmeyebilir.
  Çocuklar arkadaşlarını eve çağırmasına izin veren anne-baba ister. Üstelik bu şekilde çocuğunuzun kimlerle zaman geçirdiğini de gözleme fırsatınız olur.

  Çocuklar sorularını cevaplayan anne-baba ister. Size soru sorduğunda, "Şimdi işim var sonra konuşalım" cevabınızın ardından o "sonra" hiç gelmiyorsa ona önem vermediğinizi düşünecektir. Sözlerinizi tutun ve zaman ayırıp onu dinleyin.
  Çocuklar onları disipline eden ama bunu arkadaşlarının yanında yapmayan anne-baba ister. Çocuğun kurallara ve sınırlara ihtiyacı vardır ama bunu yaparken onun kendine saygısını sarsmamalısınız.

  Eksiler yerine artıları gören anne-baba ister. Sürekli eleştiren ama hiç takdir etmeyen anne-baba, belki çocuğunun daha iyi olmasını istediğinden böyle davranır. Ancak evladınızın iyi bulduğunuz yönlerini ona söylemeden bilmesini beklemeyin.
  Çocuklar tutarlı anne-baba ister. Zaman zaman davranışlarımız farklılaşabilir şüphesiz... Fakat bir iyi dediğinize bir kötü demekten, aynı durum karşısında bir azarlayıp bir aferin demekten kaçının. Çocuğun kendini güvende hissetmesini istiyorsanız sevgide ve disiplinde tutarlılığınızı bozmayın.
   
 2. 11 Ocak 2008
  Konu Sahibi : nbatur55
 3. mondschein2

  mondschein2 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Kasım 2007
  Mesajlar:
  957
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  cok guzel yazi,aynen katiliyorummm,bizler cocuklarimiza iyi ornek olmaliyizki onlarda ilerde iyi cocuk ornek olunacak cocuklar olsunn,nasihat yerine herzamn ornek olalim,,ozamn sorun ortadan kalkiyor,sevgilerleeeeee
   
 4. 11 Ocak 2008
  Konu Sahibi : nbatur55
 5. angel_na

  angel_na Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Ocak 2008
  Mesajlar:
  8
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Çocuklar için anne baba onlar için ilk önce herşey sonra öğretmendir.Anne baba herşeyden önce çok iyi bir model olmalıdır.Çocumuzun karakterinin %7o inin 3 yaşında oturduğunu düşünürsek bu kritik yaşta anne baba doğru model olmalı ve çocuğu için çok sabırlı olmalıdır.Bu dönemde çocuklarda anne babaya oğlanda anneye hayranlık duymaktadır.O yüzden çocuğunuzdan sevginizi eksik etmeyin.Düşünün psikiyatrlar hastasının çocukluğuna dönmek ister ve rahatsızlığının temellerini orda arar.bunun nedenini biraz düşünürsek;- çocukluk hayatımızın temel taşıdır.Ve son olarak çocuklar asla hiçbirşeyi unutmaz:1closedeyes: