Çocuklar ne ister?

Konusu 'Nasıl Anne Babalarız ?' forumundadır ve 1BukeT tarafından 16 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  16 Kasım 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 1. 1BukeT

  1BukeT Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.454
  Beğenildi:
  15
  Ödül Puanları:
  106

  Çocuklar ne ister?
  Ya da yemek konusunda neler onları çıldırtır? İlk kural, hiçbir konuda ısrarcı olmamanızdır. İtiraz ettiklerinde alternatifler sunarak onları şaşırtabilirsiniz. Çerez ve aburcubur konusunda ise yapabileceğiniz bir şey yok; özenli sofralarla damak zevkini geliştirmek dışında...

  Çocuklar sebze sevmez mi?

  Maalesef genellikle sevmezler. Bu durumda, çocukların ihtiyaçları olan besin maddelerini, mineralleri, vitaminleri alabilmeleri ebeveynlerinin yaratıcılıklarına bağlıdır.

  Mesela, püre haline getirilmiş sebzeleri çorbalara, soslara ve fırın yemeklerine koyarak çocuklara yedirebilirsiniz ya da bol bol patates ve meyve yemelerini sağlayabilirsiniz.

  Çocuklar kaç yaşından İtibaren yemek pişirebilir?

  Basit malzemeler ve basit mutfak aletleri kullanmaları koşuluyla, çocuklar 5-6 yaşlarından itibaren yemek pişirmeye başlayabilirler (domatesli çubuk makarna gibi).

  Çocukların besinleri küçük yaşlardan itibaren tanımaya başlamaları çok önemlidir. Okula başlamadan önceki yaşlarda ilk mutfak deneyimlerini yaşamalıdırlar.

  Çocukların atıştırmalık yiyeceklere ihtiyaçları var mıdır?

  Tabii ki hayır; ancak günümüz yaşam tarzında etkili olan bu kolay ve hızlı yemek kültürü, çocuklarımız için çok çekici görünüyor ve çocuklarla fast-food dükkanlarının önünden geçip de içeri girmemek pek mümkün olmuyor.

  Fazla aşırıya kaçılmadığı takdirde, pişman olunacak bir durum değil. Atıştırmalık yiyecekleri seven yavrularınız için en iyisi, bunların annelerinin mutfağında hazırlanmış olması.

  Evde pizza veya hamburger yapılırken, çocuklar da pişirme işine katılabilir.