Çocuklar neden yalan söyler?

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve Gulpare tarafından 31 Ekim 2007 başlatılmıştır.

  31 Ekim 2007
  Konu Sahibi : Gulpare
 1. Gulpare

  Gulpare Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  805
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  İlgisizlik, güvensizlik, takdir edilmemek, ödüllendirilmemek ve sosyo-ekonomik seviyenin yarattığı utanç gibi sebeplerle yalana başvuran çocuklar, aslında hep başrolde olmak istiyor.  Anne-babalar her ne kadar yalan söyleyen çocuklarına kızsa da, çocukluk çağlarının bir döneminde mutlaka kendileri de yalana başvurmuş oluyor. Hiçbir koşulda yalanın savunulacak bir şey olmadığını söyleyen uzmanlar, çocukların başrolde olmak için bu yola başvurduğunu belirtiyor.

  UTANÇ DUYUYORLAR
  Anne-babanın ilgisizliği, takdir görmemek, ödüllendirilmemek, sosyo-ekonomik seviyenin yarattığı utanç gibi nedenlerle arkadaşlarına yalan söyleyen çocuklar, yalanı alışkanlık haline getirdiğinde aileler paniğe kapılıyor. Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Zahmacıoğlu, "Ön planda olmak için yalan söyleyen çocuk gerçeklerle yüzleştirildiğinde ise büyük bir utanç duyuyor" diyor. Pek çok anne-baba, çocukları yalan söylediği için psikiyatri kliniğine başvuruyor. Ebeveynlerin yanı sıra, öğretmenler de okulda yalan söyleyen öğrencileri ailelerine şikayet ediyor. Ancak 0-6 yaş döneminde soyutlama yeteneği, gerçeklik hissi oturmadığı, zihinsel gelişimi tamamlanamadığı için çocuklar başlarından geçenleri abartarak, süsleyerek, araya gerçek dışı öğeler katarak aktarabiliyor. Bu nedenle, bu yaş grubundaki çocukların sözerini yalan olarak nitelendirmemek gerekiyor. "Neden yalan söyledin?" gibi bir tavırla çocuğun üzerine gidip korkutmak yerine sözlerinin altında yatan gerçeğin araştırılması tavsiye ediliyor. Bir kreş veya anasınıfı çocuğu anne-babasına gidip, öğretmeninin kulağını çektiğini, kendisine bağırdığını söyleyebiliyor. Ama iyice araştırıldığında böyle bir şeyin olmadığı ortaya çıkıyor. Bu durumda anne-baba çocuğa öfkelenip kızabiliyor. Fakat çocuklar bu tür davranışları planlayarak yapmıyor; dikkat çekmek istiyor. Ayrıca aile içinde takdir edilmeyen çocuklar eleştirilme ve mimlenme pahasına başrol kapmak ve sivrilmek için böyle bir yola başvurabiliyor. Yalan söyleyerek edindiği konum onların varoluş biçimi haline geliyor.

  ÖRNEK OLMALARI GEREK
  Anne-babaların da çocuklarının yanında dikkatli konuşması, davranışlarına özen göstermesi önem taşıyor. Çünkü çocuklar büyüklerinin iyi ya da kötü davranışlarını ayırt edemedikleri için yalan söylemeyi örnek alabiliyor. Bir süre sonra da bu davranış alışkanlık haline geliyor. Yalan söyleyerek edindiği ayrıcalıkları gören çocuk, daha sonra bunu alışkanlık haline getiriyor. Anne-babası tarafından yalanı yakalanan çocuk, kısa süreli bir şok yaşıyor; şaşırıyor, utanıyor ve ne yapacağını bilemiyor. Psikiyatristlere götürülen bu çocukların, başları öne eğik, utangaç tavırları dikkat çekiyor. Yalancılık yüzünden davranış bozukluğu yaşayanlarda ise aşırı rahat ve umursamaz davranışlar göze çarpıyor.

  OKULA GİTMEK İSTEMİYOR
  Okul çağındaki çocukların en sık başvurduğu yalanlar arasında okul başarısı konusunda söylenenler geliyor. Çocuklar kötü notlarını saklıyor. Bazıları sosyo-ekonomik durumlarının utandığı için, olmasını istedikleri şekilde kendilerini anlatıyor. Bazıları da okula gitmek istemediğinde karnının ya da başının ağrıdığını söyleyebiliyor. Yalan söyleme bir alışkanlık haline dönüştüğünde bu alışkanlığın tedavisi konusunda aileler ve çocuklar terapiye alınıyor.


  Aileler ne yapmalı?


  * Çocuğunuzun yalan söylediğini tespit ederseniz, onu bu durumla hemen yüzleştirip, yorum yapmayın.
  * Çocuğunuza yalan söylediği için kızıp fevri davranmayın.
  * Neden yalan söylediğini anlamaya çalışın.
  * Geçmişi düşünerek söylenen yalanın sebeplerini ortaya çıkarmaya uğraşın.
  * Her fırsatta çocuğunuzu takdir edin, ödüllendirin ve kendisini sevmesini sağlayın.
  * Yalana başvurmasına gerek olmadan da sevileceğini gösterin.
  * Zihinsel travma yaratacak cezalar vermeyin.

  * Başta ebeveyn ve çocuk için model olan kişilerin çocuğun yanında kesinlikle yalan söylememesi gerekir.
  * Çocuğa -her şeye rağmen- doğruyu söylemesi gerektiği tatlı bir dille anlatılmalıdır.
  * Çocuk yalan söylediği zaman hemen cezalandırılmamalı. Niçin yalan söylediği araştırılmalıdır.
  * Çocukların çok fazla sıkıştırılıp yalana başvurmaları engellenmelidir. Çocukların yaptığı hatalara empatiyle yaklaşılmalı ve bu hataları yapıcı bir şekilde düzeltme yoluna gidilmeli.
  * Çocuk ve gençlerden yapamayacakları şeyler istenmemeli.
  * Özgüven eksikliğinden kaynaklanan yalanlara karşı en yapıcı önlem çocuğa, özgüvenini kazanması için yardım etmektir.
   
 2. 31 Ekim 2007
  Konu Sahibi : Gulpare
 3. ermehel

  ermehel mavi gibi Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2007
  Mesajlar:
  338
  Beğenildi:
  385
  Ödül Puanları:
  148
  paylaşım için teşekkürler çok iyi oldu benim için
  erva kreşten geldiginde soruyordum ona ne yaptın nasıl geçti günün ögretmenin nasıl derdim anlatmazdı birgün ögretmenim bana vurdu dedi.inanmadım tabi ama şüphede kaldı içimde ögretmeniyle konuştum bu konuyu ve gelişen hayal dünyasına baglı oldugu ve 3 yaşında hayal dünyalarının gelişmeye başladıgını söledi .sınıftaki arkadaşının ona vurdugunu söledi .ve anladımki en ii arkadaşı o sınıfta ögretmeniyle konuştum tekrar ve anladımki çok ii anlaştıgı oyunlar oynadıgı arkadaşıymış.en çok onunla zaman geçirdigi için hayal dünyasında o arkadaşı canlanıyor tabi.her duydugumun üstüne düşmüyorum ama ciddiye aldıgım şeyleri ögretmeniyle konuşuyorum ve üstündede durmuyorum fazla .ama zor bir dönem arkadaşlar nasıl davranıcagını bilemiyor insan...
   
 4. 31 Ekim 2007
  Konu Sahibi : Gulpare
 5. Gulpare

  Gulpare Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  805
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  Annelik cok kutsal,kutsal oldugu kadar cok ta zor bir görev..Insallah bu durumu en kisa zamanda atlatirsiniz...:)
   
 6. 27 Aralık 2009
  Konu Sahibi : Gulpare
 7. alzala

  alzala Aktif Üye Üye

  Katılım:
  20 Ekim 2009
  Mesajlar:
  177
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  evet arkadasim anne olmak cokzor. eyerki kucuklukten cocuklarimiz yalan konsmayabasliyosa demekki bunun sebebkari biziz. yani cocuk mesala bi isi yalins yapib gelib onu bize soylediyinde bizde bairib cairarsak bi daha yaptigi isi kendisi yapmadini soyler ve yalan olur. onun icin cocuklarimizi kucuklukten iyi terbiye etmemiz gerekiyo cok ilgilenmemiz lazimdir bu benim kendi dusuncelerim sevgiler.
   
 8. 9 Ocak 2010
  Konu Sahibi : Gulpare
 9. irras_

  irras_ Popüler Üye Üye

  Katılım:
  13 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.914
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  çocugun inadı ve yalan konuşması aileden kaynaklanır .. kızlar anneyi model alırken erkekler babayı model alır .. o yüzden sırf yalan konusunda değil her konuda dikkatli olunmalıdır .
   
 10. 21 Eylül 2010
  Konu Sahibi : Gulpare
 11. Figolitaaa

  Figolitaaa Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  17 Eylül 2010
  Mesajlar:
  197
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  çocuk 8 yaşına kadar yalan söylemez sadece HAYAL KURAR....çocuğu yalancılıkla suçlamak hayal dünyasına vurulumuş bir sekte olur
   
 12. 11 Ekim 2010
  Konu Sahibi : Gulpare
 13. tutkum

  tutkum Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2009
  Mesajlar:
  30
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  ben kücük yaştaki cocukların yalan konuşmak yerine hayal dünyalarındakı senaryoları aktardıklarını düşünüyorum,5 yaşındaki kızım kreş donusunde oyle şeyler anlatırdıkı bunların olma olasılıgı yok ama o nasıl inanarak anlatırdı ben ona nasıl yalan soyluyorsun derin bende meraklı gözlerle dinlerdin bıraz daha büyüyunce anlattıkları şeylerı sorguladım,mesela arkadasım bugün ağacın en tepesine cıktı ve ordan düstu derdi ben o zaman kreşe ambulans gelmiş olması lazım derdim arkadasın hastanededir geçmiş olsuna gidelim derdim bu sefer güler şaka şaka derdi bir süre sonra zaten normale dönüyor yeterki sabırlı davranalım.
   
 14. 16 Aralık 2010
  Konu Sahibi : Gulpare
 15. aalev

  aalev Aktif Üye Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2010
  Mesajlar:
  100
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  41
  8 yaşına kadar yalan söylemez demişsiniz. Oğlum 6-7 yaş arası yalan konusunda felaketti. Yalan söylemeyi huy haline getirmeye başlamıştı ve bundan çok rahatsız olmaya hatta korkmaya başlamıştık. Ne zaman ki onun yalan söylemelerine üzüldüğümüzü göstermeye başladık, kendine çeki düzen vermeye başladı. Ha şimdi bitti mi derseniz, tabi ki arada yine söylüyor ama söyledikden kısa bir süre sonra "ya aslında olay tam öyle değil" deyip kendi kendine düzeltiyor. Baskı yapmadan yanlızca ona inancımızı kaybettiğimizi söyleyerek kötü durumdan epey iyi bir konuma geldik. Önemli olan söyledikden sonra onun kendini rahatsız hissetmesi. Bunu başarabiliyorsanız sorunu büyük ölçüde çözmüşsünüz demektir..
   
 16. 18 Şubat 2012
  Konu Sahibi : Gulpare
 17. buzzycha

  buzzycha Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Nisan 2007
  Mesajlar:
  25
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  çok güzel bi paylaşım çok teşekkürler
   
 18. 7 Haziran 2012
  Konu Sahibi : Gulpare
 19. esmen

  esmen Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Nisan 2009
  Mesajlar:
  1.039
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146