Çocuklar yılda kaç cm uzarlar? Boyları tahmin edilebilir mi?

Konusu 'Pediyatri - Çocuk Hastalıkları' forumundadır ve kalemkitap2 tarafından 23 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

  23 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 1. kalemkitap2

  kalemkitap2 Kapsama Alanı Dışında ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  22 Aralık 2006
  Mesajlar:
  2.004
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  146
  Çocukların büyüme hızları yaşlarına göre değişmektedir. Yenidoğan bir bebeğin boyu ortalama 50 cm dir ve bebekler ilk yılda 25 cm, ikinci yılda 10 cm uzarlar. Daha sonra yıllık büyüme hızı giderek azalır.Çocuklar 3-4 yaş arasında yılda 7 cm, 5-6 yaş arasında yılda 6 cm, 6 yaştan ergenlik dönemine kadar yılda 5 cm uzamaktadır. Ergenlik döneminde ise büyüme patlaması olur ve bu dönem boyunca kızlar ortalama 15 cm, erkekler 20 cm uzamaktadır.Ergenlik dönemi bitiminde boy uzaması durmaktadır. Çocukların boyları en kolay anne ve baba boylarına bakılarak tahmin edilebilir.Bunun için aşağıdaki formüller kullanılmaktadır:

  Tahmini boy(kızlar için):Anne boyu+(baba boyu-13) /2


  Tahmini boy(erkekler için): Baba boyu+anne boyu+13/2
  Çocukların büyümesi nasıl izlenir?


  Büyümesinin izlenmesi ve büyüme bozukluklarının erken saptanması için en iyi yöntem çocukların ağırlık ve boylarının büyüme izlem grafikleri üzerine işaretlenmesidir.Her çocuğun izlendiği sağlık ocağında, doktorunda veya ailesinde bir büyüme grafiği bulunmalıdır. Genel olarak büyüme izlemi ilk iki yaşta ağırlık ölçülmesi ile yapılır. Bunun için ilk yılda her ay, ikinci yılda 2 ay aralıklarla , üçüncü yılda ise 3-4 ay aralıklarla çocuğun tartılması gerekir.Daha sonraki yaşlarda boy ve ağırlığın birlikte ve en az yılda bir kez değerlendirilmesi gereklidir.


  Büyüme geriliği veya boy kısalığı nedir? Nasıl saptanır?  Büyüme geriliği veya boy kısalığı çocuğun boyunun yaşına göre normalden düşük olması demektir.Bir çocukta boy kısalığının olup olmadığını saptamak için öncelikle boyunun doğru bir biçimde ölçülmesi daha sonra da ülkemiz için geçerli boy standartlarıyla karşılaştırılması gereklidir.Bu standartlara göre boyu %3’ün altında olan bir çocuğun boyu kısa demektir.Boy ve ağırlığı sürekli izlenen çocuklarda büyüme grafiğine bakarak boy kısalığını ve büyüme hızında normalden sapma olup olmadığını anlamak daha kolaydır.Bu konularda doğru karar verilmesi için bir hekimin yardımına ihtiyaç vardır. Ergenlik öncesi dönemde yılda 4.5-5 cm’den daha az büyüyen çocukların mutlaka bir hekimce değerlendirilmesi gereklidir.  alıntı

   
 2. 24 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 3. kalemkitap2

  kalemkitap2 Kapsama Alanı Dışında ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  22 Aralık 2006
  Mesajlar:
  2.004
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  146
  . Boy kısalığı nedenleri nelerdir?


  Boy kısalığı nedenleri iki ana grupta toplanmaktadır. İlk grupta ailesel ve yapısal boy kısalığı bulunmakta ve bu grup normalin bir çeşiti olarak kabul edilmektedir.Bir başka deyişle bu çocuklardaki boy kısalığı herhangi bir hastalığa bağlı değildir. Boy kısalığı olan çocukların %80’i bu grupta toplanmaktadır. İkinci grupta ise hastalıklara ve beslenme bozukluğuna bağlı boy kısalığı vakaları bulunmaktadır. Başta beslenme bozukluğu ve büyüme hormonu eksikliği olmak üzere birçok hastalık(böbrek hastalıkları, kansızlık, kalp ve akciğer hastalıkları vb.) boy kısalığına neden olmaktadır. Bunların yanında uzun süren ruhsal sorunlar da boy kısalığına neden olur. Bir çocuktaki boy kısalığının sayılan bu nedenlerden hangisine bağlı olduğunun erken dönemde saptanması çok önemlidir.Çünkü boy kısalığı altta yatan ciddi bir hastalığın bir bulgusu olabileceği gibi erken tanı her zaman iyi tedavinin önkoşuludur. Bu nedenle boy kısalığı olan çocukların “Büyüme ve endokrinoloji” ünitelerince değerlendirilmesi ve gerekli olanlarda ileri araştırmaların yapılması gereklidir.
  Boy kısalığının tedavisi varmı dır?


  Boy kısalığı olan bir çocuğun tedavisi boy kısalığı nedenine göre planlanır. Genel olarak ailesel ve yapısal boy kısalığı olan çocuklar için bir tedavi yoktur. Bu çocukların büyüme hızları yönünden izlenmesi gereklidir. Yapısal boy kısalığı olan çocuklar aynı zamanda ergenliğe de geç girerler. Bu çocuklardan 14 yaşına geldiği halde ergenliğe girmemiş olanlara ilaç vermek gerekebilir. Kalp, akciğer, böbrek vb. hastalığı olan çocuklarda bu hastalıkların tedavisi önemlidir. Günümüzde büyüme hormonu eksikliğine bağlı boy kısalığı olan çocukların boyları büyüme hormonu verilerek yeterli ölçüde uzatılmaktadır. Büyüme hormonu kullanabilmek için boy kısalığı olan çocukların titiz bir şekilde incelenmesine ihtiyaç vardır. Bu ilacın en çok Büyüme Hormonu eksikliğinde yararlı olduğu unutulmamalıdır.   
 4. 24 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 5. Yalnxixz82

  Yalnxixz82 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Haziran 2007
  Mesajlar:
  120
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Teşekkürler bizde annede babada normal.İnşallah çocuklarda öyle olur.emeğinize sağlık
   
 6. 25 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 7. EU1

  EU1 Guest

  bilgilerin için tşk. benim boyum 1.75 eşim 1.85 kızlar normalden fazla uzun ama.bugün doktora gittik 8 yaşındaki kızım 1.40 3 yaşındaki de 1.20 geldi doktor normalden fazla uzunlar 14-15 yaşına gelince senden uzun olurlar dedi.
   
 8. 26 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 9. iyivakit

  iyivakit Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  159
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  ohh! ne uzun boy bunlar tabii
   
 10. 7 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 11. EU1

  EU1 Guest

  Çocuklarda boy kısalığı neden olur?
  PROF. DR. İBRAHİM ERKUL
  Çocuklar anne ve babadan boy kısalığı genini tevarüs eder. Bu genetik boy olarak adlandırılır. Bu öngörülen genetik boya çevre faktörleri önemli oranda etkilidir. Çocuğun kaderinin üzerinde anne babanın olumlu ve olumsuz etkileri söz konusudur.

  SİGARA İÇEN HAMİLELERİN ÇOCUKLARINDA 5 CM EKSİKLİK GÖRÜLEBİLİR
  * Annenin sigara içmesi (baba ve diğerlerinin aynı ortamda içtiği sigara) çocuğu etkiler. Yapılan araştırmalar sigara içen hamile ailenin çocuklarında nihai boyda 5 cm�ye ulaşan eksiklik yaptığı tespit edilmiştir. Bu arada sigaranın anne karnındaki bebeğe olan diğer kötü ve kalıcı etkilerini de unutmamak gerekir.
  * Hamilenin alacağı alkol hele devamlı olursa bebekte Fetal Alkol Sendromu dediğimiz kalp, beyin ve diğer anomaliler yanında kalıcı boy kısalığına da sebep olmaktadır.
  * Anne hamilelikte mümkün olduğunca ilaçlardan uzak durmalıdır. Yine boy ve ağırlığın genetik öngörüyü yakalama için beslenmeye dikkat etmesi gerekir.
  * Hazır yiyecekler yerine ev yemekleri et, süt ürünleri, meyve ve sebze tüketimine ağırlık vermelidirler.
  * Annenin hastalıkları da çocuğun doğum boyuna ve ileriki boyuna etki eder.
  * Kızamıkçık gibi bazı ateşli hastalıklar hamilelerde bebek için çok önemli risk taşır.
  * Yine gebelik veya öncesindeki şeker hastalığı bebek için yapısal bozukluklara neden olur.
  * Adölesan gebelerin; yani çok genç yaşta gebe olan annelerin bebeklerinde gelişme geriliği olabilir. Tedavi ile oluşan çoğul gebeliklerde de bebek gelişmesi de risk olarak karşımıza çıkabilir.
  Netice itibarıyla; büyüme ve gelişme hem estetik hem ruhi yönden insanların arzuladıkları bir husus olarak hekimlerin gündemine girmiş ve her gün polikliniklerde daha uzun boylu ve daha az kilolu olmak isteyen çocuklarla karşılaşıyoruz. Büyüme ve gelişmenin sağlıklı ve istenen şekilde olması, anne karnında başlamakla ve insan hayatının bütün safhalarında etkisini sürdürebilmektedir.
  Boy kısalığına neler etki eder?
  Anne karnında gelişen bebeğin istikbalindeki boy ve ağırlığı üzerine etkileri şöylece sıralanabilir:
  * Genetik tevarüs.
  * Anne ve babanın kullandığı sigara, alkol ve ilaçlar.
  * Annenin beslenmesi.
  * Annenin hastalıkları.
  * Annenin vücut ölçüleri.
  * Gebelik yaşı.
  * Çoğul gebelik.
  * Annenin ruhsal yapısı ve aile içindeki huzur ortamı.
  PROF. DR. İBRAHİM ERKUL, ÇOCUK SAğLIğI VE HASTALIKLARI UZMANI KONYA VAKIF HASTANESİ
   
 12. 29 Nisan 2008
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 13. sevdalxix bulut

  sevdalxix bulut Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  77
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  Boy kısalığı nedir?
  - Boyun büyüme eğrilerinde 3. persantil dediğimiz en alt çizginin daha altında olması, büyüme hızının düşük olması veya anne babaya göre boyun kısa olmasını boy kısalığı kabul ediyoruz. Bu durum doktora danışmayı ve tetkik gerektirir.

  Boy kısalığının nedenleri ve buna yol açan faktörler nelerdir?
  - Ailevi boy kısalığı, yapısal boy kısalığı ve ergenliğin gecikmesi, iskelet sistemi hastalıkları, doğum kilosunun düşük olması, beslenme bozukluğu, uzun süreli hastalıklar (kalp, böbrek, kan hastalıkları gibi), uzun süreli ilaç kullanımı, Turner sendromu, hipotiroid, büyüme hormonu eksikliği ve sevgi yoksunluğunu nedenler arasında sayabiliriz. Turner sendromu sadece kız çocuklarında 2 bin 500'de bir görülen ve en önemli bulguları erken yaşlarda boy kısalığı ve ileriki yaşlarda ergenlik yokluğu olan bir hastalıktır. Büyüme hormonu eksikliği 3 bin 500'de bir görülür ve sıklıkla tek bulgusu boy kısalığı veya büyümede duraklamadır. Hipotiroidi sıklığı da 3 bin 500'de birdir ve doğumsal formlarında boy kısalığı dışında zeka geriliği de görülür. Doğum tartısı gebelik süresine göre düşük olarak doğan ve ilk 2 yaşta büyümede yakalama yapamayan çocukların da nihai boyları kısa olur.

  Beslenme, ana neden
  Boy kısalığının toplumda görülme sıklığı nedir?
  - Yüzde 3 - 15 arasında değişir. Bunların yüzde 80 - 85'ini normal kısa olarak kabul ediyoruz. Bunların nedenleri yapısal ve ailevidir. Normal kısa boyluluk toplumda en sık görülen boy kısalığıdır. Bu çocukların boyları kısa ancak büyüme hızları normaldir. Bir kısmının anne ve babası da kısa boylu olup kalıtsal faktörler ön plandadır. Patolojik yani tedaviye ihtiyacı olan grubun oranı ise yüzde 15 - 20. Bunlarda boy kısa ve büyüme hızı düşüktür. Bunları da ikiye ayırıyoruz. Bazılarında orantısız bir boy kısalığı (kol ve bacaklar kısa) vardır. Orantılı boy kısalıkları içinde Türkiye'de uzun süreli beslenme bozukluğu sonucu gelişen ve bodurluk diye adlandırdığımız boy kısalığı yüzde 12 - 16 oranında görülür.

  Bu hastalıklara bağlı görülen boy kısalığı kaç santimetredir?
  - Patolojik boy kısalıklarında nihai boy, hastalıklar arasında değişiklik gösterse de genelde kızlarda 130 - 140, erkeklerde 140 - 150 santimetre arasında değişir. İskelet sistemi hastalıklarında nihai boy daha kısadır (120 santimetre civarı).

  Sevgisizlik de etken
  Psikososyal nedenler nelerdir?
  - Sevgi yoksunluğu yaşayan çocuklarda örneğin olumsuz aile yapısı olanlarda, bazı yuva çocuklarında kısa boyluluk görülebiliyor.

  Doğum kilosu ve boyu önemli mi?
  - Türkiye'de yılda dünyaya gelen 1 milyon 250 bin çocuğun 37 bin 500'ü 2,5 kilonun altında doğuyor. Bunlar arasında kısa boylu kalanların sayısı ise 2 bin 250. Düşük doğum tartılı çocukların yani zamanında 2.5 kilonun altında dünyaya gelenlerin yüzde 80 - 85'i normal yaşıtlarını yakalıyor. Yüzde 10 - 15'i ise kısa boylu kalıyor. Bu çocuklarda tipik bir bulgu, zayıf ve iştahsız olmaları, üçgen bir yüze ve zayıf bir görünüme sahip olmaları. Tedavi görmezlerse nihai boyları kızlarda 140, erkeklerde 150 santimetrede kalıyor. Doğumdaki boy uzunluğu olarak da 47 santimetre altını kısa kabul edebiliriz.

  Tedavi, 'uzatabiliyor'
  Spor yapmak etkili mi?
  - Spor mucizevi şekilde boy uzatmıyor ancak özellikle çocuklar için çok yararlı. Kemik yoğunluğunu artırarak ileride osteoporozun daha az görülmesini sağlıyor. Kas kitlesi ve akciğer kapasitesinin artmasına yol açıyor. Bunların dışında egzersiz bazı hormonların salımını artırdığından büyüme hormonunun salgılanmasını arttıran faktörlerden biri olarak gösterebiliriz.

  Tedaviyle ne kadar uzama sağlanıyor?
  - Büyüme hormonu eksikliğinde erken yaşlarda büyüme hormonu tedavisinin başlanması tedavinin başarısı açısından çok önemli. Hipotiroidin doğumsal formlarının yenidoğan döneminde taranarak tanı konması (topuktan kan alınarak) ve tiroid hormonuyla hemen tedaviye başlanması gerekir. Erken tanı ve tedaviyle boy kısalığının yanı sıra zeka geriliği de önlenmiş olur. Turner sendromunda erken büyüme hormonu tedavisiyle normal nihai boya erişilmesi mümkündür. Doğum tartısı gebelik süresine göre düşük doğan ve kısa boylu kalan çocuklarda büyüme hormonuyla nihai boy, başarıyla uzatılıyor. Çocuk büyüme hormonuyla normal sınırların içine giriyor. Anne babasına göre beklenen boya ve toplam normallerinin içine giriyor. Uzama oranı örneğin 2 yaşında başladığınız çocukta çok daha fazla olur. Eğer ki bu tedavi başlanırsa kızlarda 160, erkeklerde 170 santimetreye varıyorlar.

  Büyüme hormonunun kullanılmadığı durumlar var mı?
  - İskelet sistemi hastalıklarının tedavisi çok zordur. Bunlarda büyüme hormonuyla değil cerrahi uzatma tedavisi verilebilir. Cerrahi uzatma da her hastada uygulanamayabilir.

  Türkiye'de büyüme hormonu tedavisinde başarı oranı nedir?
  - Büyüme hormonuyla özellikle kısa ve uzun dönemde çok başarılı sonuçlar alınıyor. Ancak ülkemizdeki büyüme hormonu ve Turner sendromu verileri değerlendirildiğinde hastaların tanı ve tedaviye başlama yaşı oldukça geç görülüyor. Bu da hastalığın tanısının geç konulduğu ve tedavi açısından başarı şansının azaldığının bir göstergesi. Boy kısalığına neden olan hastalık ne kadar erken teşhis ve tedavi edilirse boy uzatma tedavisinde de başarı şansı o kadar artar.

  Türkiye'de ortalama kadın ve erkek boyu ne kadar?
  - Erkekler için 175 santimetre, kadın için 160 santimetre olarak kabul edilir. Alt sınır olarak da kadınlarda 148, erkeklerde 162 santimetre kabul edilir. Ancak toplum yıllar içinde uzuyor kadın ve erkeklerde ortalama ve alt sınır değerlerinin 3 santimetre uzadığını söyleyebiliriz.  Çocuğunuzun boy uzunluğunu test edin


  ERKEK ÇOCUKTA (ortalama boy) (üst sınır) (alt sınır)
  - Doğum: 50.6 cm 54.6 cm 46.3 cm
  - 6 ay : 66.5 cm 72.5 cm 59.5 cm
  - 1 yaşında: 74.7 cm 82.5 cm 68 cm
  - 2 yaşında: 84 cm 92.5 cm 77 cm
  - 3 yaş: 95.3 cm 105 cm 87 cm
  - 4 yaş: 102.5 cm 114 cm 92.5 cm
  - 5 yaş: 109.5 cm 121.5 cm 98 cm
  - 6 yaş: 116 cm 127.5 cm 104 cm
  - 7 yaş: 121.5 cm 133.5 cm 109.5 cm
  - 8 yaş: 127 cm 139.5 cm 115 cm
  - 9 yaşında: 132 cm 140.5 cm 120 cm
  - 10 yaşında: 137.5 cm 151.5 cm 125 cm
  - 11 yaşında: 143.5 cm 158 cm 130 cm
  - 12 yaşında: 150 cm 165 cm 135 cm
  - 14 yaşında: 162 cm 178.5 cm 146.5 cm
  - 16 yaşında: 172.5 cm 185 cm 158 cm

  KIZ ÇOCUKTA (ortalama) (Üst sınır) (alt sınır)
  - Doğum: 50.2 cm 53.6 cm 47 cm
  - 6. ay: 64.5 cm 70.5 cm 58 cm
  - 12 ay: 73 cm 80 cm 64.5 cm
  - 2 yaş: 85.5 cm 95 cm 76.5 cm
  - 3 yaş: 95 cm 104.5 cm 85.5 cm
  - 4 yaş: 102 cm 112 cm 92 cm
  - 5 yaş: 108 cm 118.5 cm 97.5 cm
  - 6 yaş: 114 cm 125 cm 103 cm
  - 7 yaş: 120 cm 131 cm 108 cm
  - 8 yaş: 125.5 cm 137 cm 115 cm
  - 9 yaş: 130.5 cm 143 cm 120.5 cm
  - 10 yaş: 137 cm 149 cm 125 cm
  - 11 yaş: 145 cm 157.5 cm 133.5 cm
  - 12 yaş: 154.5 cm 165 cm 140.5 cm
  - 14 yaş: 158.5 cm 170.4 cm 147.5 cm
  - 16 yaş : 159 cm 171 cm 148.5 cm

  BOY HESAPLAMA FORMÜLÜ
  Kız çocuk için anne ve baba boyunun toplamından 13 çıkarılacak, çıkan sonuç ikiye bölünecek. Erkek çocuk için anne ve baba boyunun toplamına 13 eklenecek, çıkan sonuç ikiye bölünecek. Ortaya çıkan sayı, çocuğun olması gereken boy uzunluğunu verir.
   
 14. 6 Haziran 2008
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 15. dolphins

  dolphins gelecegi görebilsem Üye

  Katılım:
  5 Haziran 2008
  Mesajlar:
  271
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  slm arkadaslar.kızım uc yasına gecen hafta persembe gunu gırdı.cok fazla ıstehı yok.kım gorse aa uc yasındamı dıyor.yanı bence cok kucuk degıl ama etraftakıler zayıf falan dıyınce cok uzuluyorum.doktor yasıtlarına gore bıraz kucuk dedeı ama kafaya takılacak kadar degılmıs.demır cınko ve multıvıtamın kullanıyor sımdı.suruplara basladıgımdan berı sankı bıraz ıstahı acıldı gıbı.arkadaslar sızce bu gecıcı bır donemmı.bırazdaha guclu tombıs olmasıını ıstıyorum.bıde bu kadar surubun zararı olurmu gunde uc defa surup ıcıyor:enbuyukkk:
   
 16. 6 Haziran 2008
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 17. Cinarefeninannesi

  Cinarefeninannesi çınar efe_alya naz Pro Üye

  Katılım:
  14 Şubat 2007
  Mesajlar:
  5.310
  Beğenildi:
  20
  Ödül Puanları:
  146
  cnm benımde oglum premature suan 8 asylık sayılır 1.770 gr dogdsu suan 8 kılo kımısı çok ıyı kımısı kuçuk dıyor ama takmıyorum normal kıloda dogup benımkınden zayıflarda var gecen gezmeye gıttık komsunun kızı vardı 19 aylık ve 8.5 kılo 75 cm boyu aynı bızım oglan kadar yanı uzulmeye degmez her cocuk bır olmayabılır
   
 18. 6 Haziran 2008
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 19. baxgxcan

  baxgxcan Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2007
  Mesajlar:
  248
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  86
  bak içini ferahlatayım küçükken ufak tefek olanlar büyüyünce diğerlerine oranla daha büyük oluyolar boşver zayıflığını sağlığı yerinde olsunda....